Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’A YAPILACAK OLAN SOSYAL KONUT SAYISI 850’YE YÜKSELTİLDİ

Bartın’a Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından "İlk Evim İlk İşyerim" sosyal konut projesi kapsamında inşa edilecek olan sosyal konut sayısı 850’ye yükseltildi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile yaptığı görüşme sonrasında Bartın’a yapılacak olan sosyal konut sayısının 550’den 850’ye yükseltildiğini bu kapsamda Bartın Merkeze 400, Kozcağız’a 350 ve Amasra’ya 100 konut olmak üzeretoplamda 850 sosyal konut inşa edileceğini açıkladı.

Okunma: 178

21.09.2022 17:02

Facebook'ta Paylaş

Yerel ve yatay mimariye sahip olan konut projesi kapsamında 2+1 dairelerin fiyatı 608 bin TL olarak belirlenirken vatandaşlar 2 bin 280 lira taksitle 240 ay vade ile daire sahibi olabilecekler. 3+1 dairelerin fiyatı ise 850 bin TL olarak belirlenirken vatandaşlar 3 bin 187 lira taksitle 240 ay vade ile daire sahibi olabilecekler. Projenin ilk etabında yapımına başlanacak sosyal konutların temeli yılbaşında atılacak ve 2 yıl içinde tamamlanacak.

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını açıkladığı ve adı "İlk Evim, İlk İş Yerim" olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankasının yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılacak. Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. e-Devlet başvuruları ise 28 Ekim'de sona erecek.

Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra "konut belirleme kurası" ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.

Başvurular "Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri", "En az yüzde 40 engelli vatandaşlar", "emekliler", "18-30 yaş arasındaki gençler" ve "Diğer alıcı adayları" olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek.

Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

Tunç’tan teşekkür

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada ise, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sn Murat Kurum ile yaptığım görüşmenin ardından Bartın’a yapılacak Sosyal Konut sayısı 550’den 850’ye yükseltilerek liste güncellendi.Bartın Merkeze 400 konut,Bartın Kozcağız’a 350 konut,Bartın Amasra’ya 100 konut olmak üzere 850 sosyal konut hayırlı olsun.  Çevre, Şehircilik ve İklim DeğişikliğiBakanımız Sn Murat Kurum’a ve TOKİ Başkanımız Sn Ömer Bulut’a teşekkür ediyorum.”dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin