Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’DA 2 BİN 500 FAYDALI BÖCEK DAHA SALINDI

Bartın ve Zonguldak’ta kestane ormanlarına zarar veren Dryocosmuskuriphilus- Kestane Gal Arısı ile savaşmak için üretilen yararlı yırtıcı Torymussinensisler Bartın’da salınmaya devam etti. Orman köylülerinin gelir kaynaklarından biri olan ve kestaneye hastalık yaydığı tespit edilen “kestane galarısı”na karşı Bartın’da 2 bin 500 faydalı böcek daha doğaya salındı.

Okunma: 191

16.05.2024 11:41

Facebook'ta Paylaş

Amasra Kazpınarı mevkiinde kestane ağaçlarının olduğu mevkiide gerçekleştirilen doğaya böcek salım etkinliğine Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Uzan, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, Amasra Kaymakamı Kadir Perçi, BARÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız, Bartın İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder, Bölge Müdür Yardımcısı Necmettin Aşçi, Şube Müdürleri, Bartın İşletme Müdürü Temel Nadir, İşletme Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri ve muhtarlar katıldı.

 

“Tüm kestane ormanlarına yayıldı”

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürü FarukBayraktaroğlu, salım öncesi yaptığı açıklamada gal arısı ile mücadele hakkında bilgi vererek şöyle konuştu, “Bilimsel adıyla Dryocosmuskuriphilus (Kestane gal arısı), dünya genelinde önemli bir kestane ağacı zararlısı olarak bilinmektedir. Çin kökenli bu böcek Çin'den sonra1941’de Japonya’da ve 2002’de Avrupa'nın Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerinde görülmüştür. Şu anda neredeyse tüm dünyaya yayılmış bulunmakta olup 2014 yılında ülkemizde ilk defa Yalova'da tespit edilerek karantinaya tabi tutulmuştur. Fakat 2020 yılında ülkemizde tüm kestane ormanlarına yayılmış ve yerli zararlı tür olmuştur.

“Laboratuvar bahçesine üretim istasyonu yapıldı”

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğümüz ormanlarında geçmiş yıllarda görülmese de 2020 yılında Bartın ilinde Kızılkum köyü kestane ağaçlarında zararlının varlığı resmen tespit edilmiştir. 2021 yılında Bartın İli Büyükkızılkum, Güzelcehisar mevkileri toplam 395 hektar alandaki kestane ağaçlarında zararlının varlığı tespit edilmiştir. İlk tespitten sonra Orman Bölge Müdürlüğümüz hızla harekete geçmiş, 16 Haziran 2020 tarihinde Bartın Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız ve Bölge Müdürlüğümüz teknik elemanları Bursa Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı bulunan laboratuvarda yapılan çalışmaları yerinde inceleme ve akabinde Zonguldak Gökçebey'de bulunan Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarında üretim gerçekleştirmesi amacıyla Bursa iline teknik ekip gönderilmiştir. Bu gelişmeyi takiben biyolojik mücadele kapsamında Gökçebey Laboratuvarında gal arısının doğal bir düşmanı olan Torymussinensis üretimi planlanarak laboratuvar bahçesine üretim istasyonu yapılmıştır.

 

“Böceklerle mücadelemizdeen büyük yardımcılarımız”

 

2021 yılında Bartın İlinde Güzelcehisar Köyünde bin 350 adet salımı gerçekleştirilmiştir. 2022 yılında Bartın İli Kurucaşile İlçesinde Yukarısal Köyünde 300 adet salımı gerçekleştirilmiştir. 2023 yılında Bartın İli Kumluca Dibektaşı mevkiinde ve Kirsinler Köyünde bin 620 adet, Kurucaşile İlçesi Yeniköy'de bin 60 adet ile Bartın ilinde toplam 2 bin 680 adet Torymussinensis salımı yapılmıştır.

2024 yılı mücadele çalışmalarımız kapsamında Torymussinensis'in üretimi ve doğaya salınması için Bölge Müdürlüğümüzde 2023 yılı içinde salım yapılan lokasyonlardan 56 bin adet ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğünden 17 Ocak 2024 tarihinde 40 bin adet gal temin edilerek kutularayerleştirilmiştir. Laboratuvarımızda toplam 96 bin adet gal bulunmakta ve 32 adet kutu olacak şekilde muhafaza edilmektedir. Havaların ısınmasıyla gallerden çıkan Torymussinensis erginleri 2 dişiye 1 erkek oranında koloniler oluşturacak şekilde salıma hazırlanmaktadır.

Eğer orman vatansa ve vatanı korumak kutsalsa o zaman genç-yaşlı, kadın-erkek hatta kurt, kuş ve böcek hepimiz askeriz. 2024 yılı mücadele çalışmalarımız kapsamında Kazpınarı Köyünde 2 bin 500 adet Torymussinensis salımı gerçekleştiriyoruz. Salınan bu böcekler, ormanlarımıza zarar veren böceklerle mücadelemizde bizim en büyük yardımcılarımızdır.

“Tüm kestane ormanlarında devam edeceğiz”

Her yıl biyolojik mücadele çalışmalarını artırmakta, böceklerle mücadele çeşitli yöntemler uygulamaktayız. Biyoteknik mücadele kapsamında sarı tuzak dediğimiz yapışkan malzemeyi zararlının uçma ayı olan temmuz ayında ormanlara asarak topluyoruz. 2023 yılında başladığımız  Kurucaşile’de başladığımız bu uygulamaya bu yıl tüm kestane ormanlarında devam edeceğiz.”

“Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin destek vermelerini bekliyoruz”

Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan ise gal arısıyla mücadelede orman köyleri sakinlerinden de destek istediklerini ifade ederek şöyle konuştu,  “Vatandaşlarımızın büyük bir kısmı kestane ve kestane balı üretimi gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bölgemiz için büyük bir tehdit olan Kestane Gal Arısına karşı orman teşkilatımız üniversitedeki hocalarımızla birlikte iş birliği içerisinde. Doğada biyolojik denge için faydalı böcek popülasyonu yeterli sayıya ulaşıncaya kadar kestane gal arısının yoğun zarar yaptığı mıntıkalarda faydalı böcek salımı yapılmaya devam edilecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve bu tip çalışmaların yaygınlaşmasını temenni ediyorum.

Bu gal arısı maalesef kestane üretimimize önemli oranda zarar vermektedir. Bu zararlı ile mücadelemiz devam etmektedir. Aslında küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ile beraber, doğamızın dengesi oldukça bozuldu ve her seferinde istilacı böceklerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan birisi de gal arısıdır. Bu mücadelenin uzun süreçli bir mücadele olduğunu söylememiz gerekir. Bu noktada çiftçilerimizin ve üreticilerimizin de bizlere destek vermelerini istiyoruz.” dedi.

“Popülasyonun artışını önlemek istiyoruz”

Bartın Orman Fakültesinden Doç Dr. Yafes Yıldız ise yaptığı açıklamada mücadelenin teknik kısımları hakkında bilgi vererel şöyle konuştu, “Bugün bulunduğumuz alana 2 bin 500 böcek salınımı yapacağız. Kestane ağaçlarına zarar veren böceğin yayılımı devam ediyor ama faydalı türün de doğaya bırakılmasını sürdürüyoruz. Sadece biyolojik mücadele değil, biyoteknik mücadele kapsamında sarı malt özüyle kombine ettiğimiz sarı yapışkan tuzaklarımızı geçtiğimiz yıl bölgemizde kullanmaya başladık. Bundan da başarılı sonuçları aldık. Buradaki amacımız kestane zararlısının doğaya çıkış anından önce yapışkanlara yapışmasını sağlayarak, popülasyonunun artışını önlemek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından gal arısına karşı mücadele edecek olan faydalı böcek olan “Torymussinensis”ler doğaya salınarak incelemelerde bulunuldu.

Haber: Haluk Türkoğlu

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin