Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’DA AÇILACAK OLAN MADENCİLİK LİSESİ İÇİN İNCELEME YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Bartın’da açılacak olan madencilik lisesi için arazi incelemesi yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy Bartın’a gelerek lisenin yapılabileceği olası arazilerde incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Şensoy Bartın Valiliği’nde yaptığı basın açıklamasında ise, “Hangi alanları ve hangi bölümleri açacağımıza dair bir müfredat ve program çalışması yaptık. Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesi içerisinde ilk etapta bir Maden Teknolojisi Alanı açtık. Birkaç tane alternatif yer belirledik. Kampüs tamamlanıncaya kadar öğrencilerimiz eğitimlerini Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde takip edecekler.”dedi.

Okunma: 652

18.11.2022 17:10

Facebook'ta Paylaş

Amasra’da yaşanan maden kazasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Bartın’da yapılacak olan madencilik lisesi ile ilgili arazi incelemesi gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy Bartın’a gelerek Bartın Valisi Nurtaç Arslan ve İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar ile birlikte lisenin yapılabileceği muhtemel arazilerde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Bartın Valiliği’nde basın açıklaması gerçekleştiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy incelemeler kapsamında birkaç alan belirlendiğini belirterek okullar yapılıncaya kadar öğrencilerin eğitimlerini Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde alacaklarını ifade etti.

“Mesleki Teknik Anadolu Lisesi içerisinde ilk etapta bir Maden Teknolojisi Alanı açtık”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy Bartın Valiliği’nde düzenlediği basın açıklamasında ise şunları söyledi, “14 Ekim’de Amasra İlçemizde yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden 42 maden şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına ve milletimize baş sağlığı ile sabırlar diliyorum. Yaralılara da Allah’tan acil şifalar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Ekim’de yapılan kabine toplantısından sonra Bartın’da bir madencilik lisesi açılacağını belirtmişti. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak o günden itibaren çalışmalarımıza başladık. Hangi alanları ve hangi bölümleri açacağımıza dair bir müfredat ve program çalışması yaptık. Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesi içerisinde ilk etapta bir Maden Teknolojisi Alanı açtık.

Birkaç alternatif alan belirlendi

Bartın içerisinde okulumuzu yapacak olduğumuz bir kampus alanını belirlemek için Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzle bugün bir saha ziyareti yaptık. Birkaç tane alternatif yer belirledik. Kampüs tamamlanıncaya kadar öğrencilerimiz eğitimlerini Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde takip edecekler. Yapacak olduğumuz lise madencilik alanında tematik bir lise olacak. Bu açılacak lise yine madencilik alanında Türkiye’de açılacak ikinci lise olacak. İlk liseyi Sayın Bakanımız Balıkesir’de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımızla birlikte açmıştı. Bu lise bir kampüs içerisinde olacak. Kampus içerisinde atölyeleri olan, sürekli eğitim merkezi olan, eğitimlerin alınmış ar-ge merkezlerinin olduğu geniş kapsamlı bir okul olacak.

“Sektörün aradığı kalifiye elamanların yetişeceğine inanıyoruz”

Her türlü modern teknolojilerin kullanıldığı ve modern atölyelerin olduğu bir okulumuz olacak. Aynı zamanda civardaki sektörlerde de çocuklarımız uygulama imkanı bulacaklar. Sektörün aradığı kalifiye elamanların yetişeceğine inanıyoruz. Bartın için de büyük bir kazanım olacak.”diye konuştu.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin