Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’DA İMAR BARIŞI İÇİN 871 YAPI KAYIT BELGESİ ALINDI

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan İmar Barışı ile ilgili Bartın genelinde yapılan son başvuru sayılarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre İmar Barışı kapsamında Bartın’da 871 Yapı Kayıt Belgesi alındı. Başvurulardan ise 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildi. Özcan yaptığı açıklamada ayrıca İmar Barışı’nda başvuru güncellemesi, iptali ve para iadesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Okunma: 3676

13.09.2018 11:59

Facebook'ta Paylaş

3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi uyarınca yürürlüğe giren ve kamuoyunda ‘İmar Barışı’ olarak bilinen düzenlemede şu ana kadar Bartın’da alınan Yapı Kayıt Belge adedi 871 olarak açıklandı. Başvurulardan ise 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildi.

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca İmar Barışı’nda başvuru güncellemesi, iptali ve para iadesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Özcan açıklamasında şunları söyledi, “3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi uyarınca yürürlüğe giren ve kamuoyunda ‘İmar Barışı’ olarak bilinen düzenlemede şu ana kadar İlimizde alınan Yapı Kayıt Belge adedi 871. Başvurulardan 6 milyon 597 bin 126 TL tahsil edildi. Ayrıca bilindiği üzere 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanunu'na ilave edilen Geçici 16 ncı madde gereğince hazırlanan Yapı Kayıt Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği hükümleri 06.06.2018 tarihli ve 30443 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında Yapı Kayıt Belgesi’nin iptal edilmesi, ödenen paranın taraflarına iade edilmesi ve hatalı/eksik başvuruların düzeltilmesi talepleri ile ilgili olarak;

Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuruda bulunarak, hatalı veya eksik beyanda bulunduğu halde, Yapı Kayıt Belgesi için ödeme yapmış ve bu hatalı veya eksik beyanla Yapı Kayıt Belgesini almış olan vatandaşlarımız tarafından, e-devlet platformu üzerinden “Güncelle” komutu yardımıyla gerekli düzeltmeler yapılabilecektir. Değişikliğe onay verildiğinde, daha önce alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi iptal edilerek, güncellenen başvuru için yeni bir belge üretilebilecektir.

Beyan edilecek yeni bilgiler; ada/parsel değişikliği, adres değişikliği, bağımsız bölüm sayısı değişikliği ile sınırlı olup, dolayısıyla daha önce yapılmış olan ödeme tutarını değiştirmeyen nitelikte ise işleme onay verdikten hemen sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilecektir. Ancak beyan edilecek yeni bilgiler, ek ödeme yapılmasını gerektiriyor ise bu ödeme yapıldıktan ve doğrulanmış cep telefonu numarasına gelen kısa mesajdan sonra, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilecektir.

Para iadesi ve belge iptali konusunda ise müracaat İl Müdürlüğümüze yapılacak olup, Müdürlüğümüzce düzenlenecek teknik rapora göre Bakanlığımız tarafından iade işlemi gerçekleştirilecektir.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin