Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’DA İTALYAN ÇİMİ YETİŞTİRİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Programı" kapsamında Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinesiyle hazırlanan "Yemde İlk Adım; Süt Otu Yayım Projesi" devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen Çiftçi Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısında İtalyan çimi hakkında bilgi verildi.

Okunma: 1113

01.10.2019 12:06

Facebook'ta Paylaş

Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitim toplantısına İl Müdürü Abdulsetter Bayram, ilgili şube müdürleri, teknik personel, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Biriminde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Necda Çankaya, Ziraat Mühendisi Kadir İspirli, Ziraat Yüksek Mühendisi Fatih Alay ve çiftçiler katıldı.

İlk olarak 50 dekar alanda yetiştirilecek

Toplantının açılışında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Bayram, "Yem bitkileri tarımında alternatif olarak Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve 2018 yılında tescil edilen ve tohumluğu aynı enstitüden getirilen İlkadım İtalyan Çimi çeşidini ilimizde yaygınlaştırmak ve yetiştiricilerimize göstermek amacıyla 10 çiftçimize 5'er dekar olmak üzere toplam 50 dekar alanda bu çeşidi ektireceğiz. Yem bitkileri tarımı içerisinde ekim nöbetine girerek kaliteli kaba yem açığının giderilmesinde rol oynayacak bu çeşit, vejetasyon süresinin kısa olması, hızlı ve kuvvetli bir büyüme karakterine sahip olması, birden fazla biçim alınması, serin iklim bitkisi olması, karbonhidrat içeriğinin yanında protein oranın yüksek olması ve kolay sindirilebilme özelliği gibi özelliklerinden dolayı hayvan yetiştiriciliği için önemli bir yem bitkisidir. Yine bu yem bitkisi kuru ot ve silaj olarak, günlük yeşil biçilerek ve otlatma yapılarak değerlendirilebilme özelliğine de sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı bu yem bitkisi hem süt ve hem de besi hayvanlarında verim artışında önemli katkılar sağlamaktadır.

Ekonomik getirisi ve kalitesi yüksek olan İtalyan çimi üretimini özendirici bir noktaya taşımada ve yem bitkileri alanları içerisindeki üretim payının arttırılmasında İl Müdürlüğümüze, proje sorumlusu teknik personelimize ve projede yer alan çiftçilerimize önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu projenin başarılı olmasını, hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."dedi.

Toplantının teknik sunum bölümünde ise Ziraat Mühendisi Kadir İspirli tarafından " İlkadım İtalyan Çimi Çeşidi Yetiştiriciliği" konusunda sunum yapıldı.

Sunumda; İtalyan Çiminin Islah ve Üretimi, Tohum ve Çeşit Özellikleri, İklim ve Toprak İstekleri, Toprak İşleme ve Gübreleme, Olgunlaşma ve Hasat, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele, İtalyan Çimi Yetiştiriciliğinde Görülen Sorunlar ve Çözüm Önerileri konu başlıklarında ayrıntılı olarak bilgi aktarımında bulunuldu. Ayıca çiftçilerin yönelttiği sorular cevaplandırıldı.

Toplantı Karadeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve 2018 yılında tescil edilen İlkadım İtalyan Çimi çeşidinin tohumlukları proje yararlanıcısı üretim yapacak çiftçilere dağıtılarak sona erdi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582083115.782020-02-19 06:31:55