Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’DA SEL İLE ETKİN MÜCADELE DÖNEMİ BAŞLIYOR

AFAD-DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni Ankara AFAD’da düzenlenen programla gerçekleştirildi. Bartın Valisi Dr. NurtaçArslan’nın da katıldığı programda Karadeniz bölgesindeki Bartın dahil 13 ilde sel riskini azaltma faaliyetlerine süratle başlanacağı ifade edilirken protokol kapsamında Bartın’a da DSİ’nin kullanımına sunulmak üzere 7 adet ekskavatör gönderildi.

Okunma: 575

03.05.2024 11:01

Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde AFAD Başkanlığı’nda düzenlenen, İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın arasında yapılan DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni’ne Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan da katıldı. Törende aralarında Bartın’ın da yer aldığı Karadeniz’deki 13 ilde risk azaltmaya yönelik lojistik ve teknik kapasite artırımı amacıyla iş makinesi devir teslim töreni yapıldı.

İki bakanlık arasında imzalanan protokol ile Bartın dahil 13 ilde kullanılmak üzere 111 iş makinesinin AFAD’dan DSİ bünyesine devir teslimi yapılırken 7 iş makinesi de Bartın’a gönderildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında sel ve taşkınları azaltma yolunda kritik bir adım daha attıklarını belirtti.

Devletin ilgili kurumlarının, sel, taşkın afeti öncesi, anı ve sonrasına müdahale noktasında lojistik ve teknik kapasitesini bu vesileyle güçlendirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD envanterinde bulunan 111 iş makinesinin, DSİ'nin kullanımına verilmesini kapsayan protokolün her iki kurumun etkinliğini arttıracağını söyledi.

Bugün ilk etapta 31 iş makinasının devir teslimini gerçekleştirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iş makinalarının da hizmete girmesiyle birlikte DSİ'deki ekskavatör sayısının 816'ya ulaştığını bildirdi.

“Risk azaltma faaliyetlerine süratle başlıyoruz”

Yerli ve millî üretim olan ekskavatörlerin özellikle sel ve heyelan riski yüksek bölgelerde görev yaptığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Karadeniz Bölgemizdeki 13 ilimizde risk azaltma faaliyetlerine süratle başlıyoruz. Böylelikle, önceki senelerde yaşadığımız sel, taşkın ve heyelan afetlerinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Derelerimizdeki temizlik ve ıslah çalışmalarına hız vermek suretiyle yoğun yağış dönemi başlamadan gerekli tedbirleri hayata geçireceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi depremler, seller, heyelanlar, yangınlar gibi tabiat olaylarının önüne geçemeyiz. Fakat bunların yol açacağı zararları en aza indirmek bizlerin elindedir. Bizim inancımızda tedbir tevekküle mani değildir. Hangi meselede olursa olsun önce her türlü önlemi bihakkın almak, ardından da Rabb'imizin takdirine teslim olmaktır. Tedbirsiz tevekkül, samimiyetin değil, cehaletin alametidir. Hz. Mevlana bu hakikati 'akıl sonradan ah çekmek için değil, düşünüp tedbir almak içindir' diyerek ifade etmiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü imza töreniyle, özellikle yağış mevsimi kapıyı çalmadan riski en yüksek yerlerden başlayarak devlet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını dile getirdi.

Protokol sayesinde kullanıma sunulan yeni iş makinalarının da yardımıyla 2024 yılını daha sorunsuz, sıkıntısız, can ve mal kaybı yaşamadan atlatacaklarına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD ve DSİ'ye çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD-DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokolü'nün hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, sözlerini, "AFAD Başkanlığımıza ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze başta afetlere hazırlık çalışmaları olmak üzere milletimize karşı görevlerinde başarılar temenni ediyorum. Rabb’im, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten, musibetten, görünür-görünmez tüm kazalardan korusun, diyorum. Afetlerde ve insani krizlerde fedakârca görev yapan AFAD ve DSİ teşkilatımızın tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum" diye tamamladı.

Haber Merkezi

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin