Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“BARTIN'I İYİ BİR NOKTAYA TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Abdullah Danışman Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla düzenlediği basın toplantısında bir araya geldi. Başhekim Danışman göreve yeni başlaması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında Bartın Devlet Hastanesi ile ilgili bilgiler vererek ayrıca basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Danışman poliklinik hizmeti için ortalama günde 4 bin hastanın müracaat ettiğini belirterek 600-700 hastanın ise Acil Servise müracaat ettiğini dile getirdi. Yataklı servis olarak 452 yatak ile %90’a yakın bir doluluk oranı ile hizmet verdiklerini söyleyen Danışman açıklamasında ayrıca hedef ve projeleri de sıraladı.

Okunma: 2761

01.02.2018 12:08

Facebook'ta Paylaş

Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Abdullah Danışman Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında buluştu.

Bartın Devlet Hastanesi’nde düzenlenen programa Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi  Uzm. Dr. Abdullah Danışman, Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Nizamettin Ayan, Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. İsmail Bozbulut, Başhekim Yardımcısı Dr. Hürol Aksu, Başhekim Yardımcısı Dr. Özgür Dolma, İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Baki İpek, İdari ve Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı Mesut Canatan, İdari ve Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı Ahmet Çeçen, Destek Kalite Müdürü

Hüseyin Ertekin, Destek Kalite Müdür Yardımcısı Kadir Doğan, Destek Kalite Müdür Yardımcısı Reşit Kumcu, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Aslıhan Yılmaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ayten Arı ve basın mensupları katıldı.

Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Abdullah Danışman Bartın Devlet Hastanesi ile ilgili bilgiler vererek ayrıca basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bartın'ı daha iyi bir noktaya taşımak için çalışacağız”

Başhekim Danışman düzenlediği basın toplantısında şu satırbaşlarına değindi, “Sağlık Bakanlığı teşkilat yapılanmasında gerçekleşen değişiklik sonrasında Aralık 2017 itibariyle Bartın Devlet Hastanesinde yeni yönetim olarak görev almış bulunmaktayız. Başhekim olarak arkadaşlarım ile birlikte 2. basamak sağlık hizmetlerinde Bartın'ı inşallah daha iyi bir noktaya taşımak için çalışacağız. İhalesi yapılmış olan yeni hastanemiz açılana kadar geçecek sürede mevcut fizik imkanlarımız yetersiz de olsa çalışanlarımızın gayret ve sahiplenmesiyle sunmuş olduğumuz sağlık hizmetinin fonksiyonel açıdan daha iyi bir noktaya gelmesi için çaba göstereceğiz.

“Hastane olarak daha iyi bir konuma geleceğiz”

Sunmakta olduğumuz sağlık hizmetinin kalite ve güvenliğini önceleyici tedbirler ve çalışanlarımızın sahip olduğu artmış kalite ve güvenlik farkındalığı sayesinde hastane olarak daha iyi bir konuma geleceğimizi düşünüyorum. Sağlık Bakanlığımız Türkiye'de sağlık hizmet konseptinin ve kalitesinin standartlaşmasını sağlamak için yapılabilecekleri en iyi şekilde yapmıştır. Bunların somutlaşarak kaliteli sağlık hizmetine dönmesi için sahada çalışan bizlere çok büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Ekip olarak bunun bilincinde olduğumuzu çok rahat bir şekilde ifade edebilirim.

Günde ortalama 4 bin müracaat

Hastanemize poliklinik hizmeti almak için günlük ortalama 4 bin hasta müracaat etmektedir. Ayrıca 600-700 hasta ise Acil Servise hizmet almak için müracaat etmektedir. Yataklı servis olarak toplamda 452 yatak ile % 90'a yakın doluluk oranıyla hizmet vermekteyiz.

Kağıtsız çalışan bir hastane hedefliyoruz”

Bartın Devlet Hastanesini ilk etapta ulusal sonra da uluslararası kalite, güvenlik ve verimlilik standartlarında derecelendirilen bir hastane statüsüne sokmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu aşamada ilk olarak tek kliniğimizde uygulayarak almış olduğumuz HIMSS Stage 6 sertifikasyonunu hastane genelinde uygulayarak kağıtsız çalışan bir hastane hedefliyoruz. Yeni hastanemizin de hizmete girmesiyle 2. aşamadaki hedefimiz ise Dünyada sayılı hastanelerde olan HIMSS Stage 7 seviyesinde bir hastane standardını yakalamak olacaktır. Bu bağlamda hastanemizde verilmekte olan sağlık hizmetlerinin görünür kalitesini artırmak için ciddi çalışmalar başlattık. Bu değişim ve beraberindeki iyileşmeler belli bir süre sonra inşallah her sahada görülebilecektir. Bu iyileşmelerin belli bir standarda oturması için dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de belli bir sürece ihtiyaç olacaktır.

Hedef ve projeler

Hedef ve Projelerimiz; Acil Servislerimizde yapılacak kısmi tadilatlar ile hastanemizin en hayati birimlerinin daha kaliteli ve fonksiyonel hizmet vermesini sağlamak. "Anne Dostu Hastane" olmak. Kadın Doğum Ünitemizde Ağrısız Doğum Polikliniği açmak.

 Hastanemizin otelcilik hizmet sunum kalitesini artırmak.     Himss stage 6 düzeyinin hastane geneline yaygınlaştırılması ve dijital/ kağıtsız hastane sürecine geçmek. Yalın   Hastane   çalışmaları   ile  verimliliği   artırarak  çalışan   ve   hasta   memnuniyetini   sağlamak.

Bütün çalışanlarıyla bugüne kadar Bartın'a en iyi şekilde hizmet etmeye çalışan Bartın Devlet Hastanesi olarak bundan sonrada sahip olduğumuz misyon, vizyon ve politikalarımızla en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz.”dedi.

Anjiyo Ünitesi kurulacak mı?

Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Abdullah Danışman daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başhekim Danışman basın mensuplarının ilk olarak sorduğu Anjiyo Ünitesi kurulup kurulmayacağı ile ilgili sorusuna,  “Bizim Bartın ili olarak merkez nüfusumuz 69 bin. Sağlık Bakanlığı merkez nüfusuna göre planlama yaptığı için 100 binin altında merkez nüfusu olan illere kurulması uygun görülmüyor. Bu bizim istememiz durumunda olacak bir şey değil. Bakanlığın planlamasına alması gerekiyor. Bakanlık buna müsaade ederse biz gerekeni yaparız. Yeni yapılacak olan hastanenin planlamasında olabilir mi? Bunları bilmediğimiz için bir şey söylemem yanlış olur. Bu uygulamanın olmasını bizler de isteriz. Şu anda nüfusa göre planlama yapılıyor. Belki Bakanlık yeni hastane ile birlikte yapılmasını uygun görebilir. Tabii kesinleşmiş hiçbir şey yok.”dedi.

“Doktor açığımız var”

Başhekim Danışman Bartın Devlet Hastanesindeki boş olan kadrolarla ilgili de bilgi vererek, “Doktor açığımız var. Kadın doğum, göğüs hastalıkları, endokrinoloji, çocuk cerrahisi ve gastroenteroloji gibi alanlarda eksikliklerimiz var. Sağlık Bakanlığı’ndan bu açıklarımızla ilgili talepte bulunduk. Bakanlığımız bunlarla ilgili planlama yapıyor. Yılda 3 farklı tayinle doktor gelebiliyor. Tabii coğrafi konum ve sosyo-ekonomik durumuna bağlı olarak tercih yapıldığı için burayı seçerler diye düşünüyorum.”dedi.

“72 Uzman Doktor 21 Pratisyenimiz var”

Başhekim Danışman hastane kadrosunda bulunan doktor sayısını da açıklayarak şöyle devam etti,  “72 Uzman doktorumuz ve 21 pratisyenimiz var. 1200’e yakın da personelimiz var. Kadın doğumda 3 doktorumuz kaldı. Kadım doğumdaki bu açığımızı Bakanlık da yakından biliyor. Bu nedenle atamalarda bu alanda bize destek çıkacağını düşünüyorum.”dedi.

“Hizmet alan hastalar adına çok faydalı bir uygulama”

Danışman randevu sistemi ile ilgili bilgi de vererek şöyle konuştu, “Hastaneye gelen bir vatandaşın randevu almadıysa hastane girişindeki bölümden sıra alması gerekiyordu. 8 tane çalışan insanlara sıra vermek için büyük uğraş veriyordu. Biz bu hizmetin yanında doktorların sekreterlerinin de 8-9 arasında sıra vermelerini sağladık. Doktor muayeneye başlayana kadar sekreterler de sıra veriyor. Sıra veren sayısının çoğaltılmasını sağladık. Sıra veren sayısı çok olunca ne olur? Bu uygulamamızla sıra bekleyen sayımızı azaltmış oluyoruz. Hizmet alan hastalar adına çok faydalı bir uygulama.”dedi.

“Bartın’ın modern anlamda hastane ihtiyacını karşılayacak”

Danışman basın mensuplarının yeni hastane binası tamamlandığında eski hastane binasının ne olacağı sorusuna ise şöyle cevap verdi, “Yeni hastanenin faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut hastanenin ne olacağıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Buradaki yapı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ne karar verir bilemiyorum. Bizim dışımızda verilecek bir karar olduğu için bir şey söylemem doğru olmaz. Ancak 400 yataklı yeni Devlet Hastanesi yapılacağı için Bartın’ın modern anlamda ihtiyacını karşılayacaktır.”dedi.

“Adli ve İdari süreç devam ediyor”

Başhekim Danışman yeni doğumlarda yaşanan ölüm ve sakatlanma ile ilgili iddialara ise şöyle yanıt verdi, “Benden önce bazı olaylar olmuş. Bu konuyla ilgili hiçbir şey söylemeyeyim. Adli ve idari süreci devam eden bir konuda konuşulması doğru değil. Ancak hastanede herkes özveriyle çalışıyor. Ben buna şahidim.  Yeni hastane yapılana kadar elimizde imkanlarla hizmet vereceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız. 2-3 yıl sonra ben Bartın’da çok daha iyi hizmetler verileceğini düşünüyorum. Bugüne kadar çok güzel hizmetler yapılmış. Önceki yönetimdeki arkadaşlar hastanenin geliştirilmesi için projeler oluşturmuşlar. Doktorlarımız ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ben hastanelerimizle iyi bir hizmet verildiğine inanıyorum. Biz yeni Devlet Hastanesinin Türkiye’de parmakla gösterilir düzeyde olmasını istiyoruz. Bunun için bilincimiz ve farkındalığımız var. Ekibimiz bunu başarabilecek güçte ve kalitede. Yeni hastanemizle birlikte sağlık alanında sayılı iller arasına girdiğimizde herkes doktor olarak ilimize gelmek isteyecek. Konuşulur ama bazen içi doldurulamayabiliyor. Ancak biz içini doldurmak için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda da basın mensuplarımızın desteği şart.”dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin