Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“BARTIN’IN SORUNLARINI BİLİYORUZ”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan hafta sonu partisinin 1. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere Bartın’a geldi. Babacan Bartın ziyaretinde partisinin İl Başkanlığı binasını da açarken ayrıca esnaf ziyaretlerinde de bulunarak vatandaşların talep ve önerilerini dinledi. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede konuşan Babacan, Bartın’ın sorunlarını bildiklerini ifade ederek, “Biz Bartın’ın sorunlarını biliyoruz, görüyoruz, dinliyoruz. Ülkemizde işsizlik can alıyor. Bu sorun ne yazık ki Bartın’ı da etkiliyor. Bartın’ın işsizlik sorunu var. Bartın bu nedenle sürekli göç veriyor. Bartın’da yeni iş sahaları oluşturmamız gerekiyor ki bu soruna bir çözüm bulalım. Ama bunu yapmamız için öncelikle güven ortamını tesis etmemiz gerekiyor. Güven ikliminin olmadığı yerde yatırım olmaz. Yatırımın olmadığı yerde de işsizlik artar. İşsizlik varsa, huzursuzluk vardır. Bunalım vardır. Depresyon vardır. Çaresizlik vardır. Gençlerinin göç ettiği bir şehir olmak Bartın’ın kaderi değil.”dedi.

Okunma: 302

10.11.2020 13:03

Facebook'ta Paylaş

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Partisi'nin hafta sonu Pazar günü Bartın’da gerçekleştirdiği 1. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere Bartın’a geldi.

Saat 15.00’da Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye katılım yoğun olurken Babacan ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan kongrede mevcut Başkan Ali Yıldırım tek listeyle kongreye girerek yeniden güven tazeledi.

Babacan kongrenin ardından Deva Partisi Bartın İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirirken ayrıca Bartın esnafını da gezerek vatandaşların talep ve önerilerini dinledi.

Babacan akşam ise Bartın’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

“Bartın’ın atılıma ihtiyacı var”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bartın’da yaptığı konuşmada ise şunları söyledi, “Bugün, coşku dolu, heyecan dolu teşkilatımızla, enfes yaylaları, Güzelcehisar lav sütunları, hanları, kaleleri, şelaleleri, ormanlarıyla, antik zamanlardan günümüze uzanan güzel Bartınımızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biliyorsunuz Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı yaklaşıyor. Biz yüz yılı taçlandırmaya layık bir siyasi hareket olarak damla damla

büyüyoruz. Damla damla tüm Türkiye’ye umut oluyoruz. Bugünkü iktidar, halkımızı yoksullaştırdı. Bu ülkenin kazandığı, Hazine’nin ve Merkez Bankası’nın biriktirdiği ne varsa hepsini tüketti. Ben ve arkadaşlarımın canla başla güçlendirdiği ekonomiyi zayıflattı.

Ülkemizi yönetenler, büyük bir yoksul kesim oluşturdu. Hayırlı hiçbir göstergede rekor kıramazken Türkiye gelir adaletsizliğinde rekor

kırıyor. İşsizlikte rekor kırıyor. Çok üzülüyoruz arkadaşlar! Türkiye OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı en bozuk 3’üncü ülke oldu.

Her 3 kişiden biri işsiz. Her 3 gencimizden biri ne işte ne de okulda. Türkiye’deki çocuk yoksulluğu da OECD ülkelerinin yaklaşık iki katı.

Nüfusun %71 gibi yüksek bir oranı borç ve taksit ödüyor. Avrupa Birliği tanımlarına göre ülkemizde 17 milyon yoksul bulunuyor. Yani

nüfusumuzun tam beşte biri yoksul. Bu ülke, bu çağda, böylesi bir coğrafi konumda, böyle genç bir nüfusla yoksulluğa nasıl mahkum edilir? Diyorlar ki “dış güçler yüzünden ekonomimiz iyi değil.”

Apaçık adını koyalım arkadaşlar. Hayat pahalılığının, işsizliğin, yatırımların azalmasının tek bir nedeni var: kötü yönetim.

Amerika’daki seçim sürecinde gelişmekte olan ülkelerin paraları değer kazanırken Türk Lirası dolara karşı hâlâ değer kaybediyor.

Asgari maaşla insan onuruna yaraşır şartlarda 1 ay yaşamak mümkün değil. Dostlarım, bu tutarlar ailelerin geçinemediğini gösteriyor, çocukların bu gelirlerle iyi eğitim alamayacağını gösteriyor, iyi beslenemeyeceğini gösteriyor. Pandemi döneminde 1.000 tl gibi sosyal yardımlarla vatandaşa yoksulluk reva

görüldü. Bir de bu yardımları lütuf gibi yapıyorlar. Sosyal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız varsa, bu onların hakkıdır. Vergi ödüyorlar. Şu ışıkları yakarak TRT’ye vergi ödüyoruz ama TRT sadece tek bir partinin yayın organı haline geldi. Böylesine bir çarpıklık var. İktidar partisinden alınan vergilerle olsa anlarım da, hepimiz ödüyoruz. Hiç utanmıyorlar. o yardımların hepsi sizlerin vergileriniz sevgili dostlar! Sizin vergilerinizle sosyal yardım yapılıyor. Paketlerin üzerine yapıştırdıkları parti logosu bile sizin vergilerinizle ödeniyor! Hem yönetemiyorlar hem halkımızın onuruyla oynuyorlar. Halkımızın onuruyla oynamayın. Önce yoksulluğa mahkum edip sonra lütuf gibi yardımlardan söz ediyorlar.

Sosyal yardımlar bile objektif kriterlere göre değil, siyasi tercihlere göre dağıtılabiliyor. Sosyal yardımlar; partilerin veya birilerinin reklamını yapacağı şeyler değildir. Sosyal yardımlar, sosyal devlet olmanın zorunluluğudur. Alınan vergilerin hepsinin gerçek sahiplerine paylaştırılmasıdır. Ama arkadaşlar, üzülerek söylüyorum ki bu yönetim anlayışı ile daha iyisini görmemiz mümkün değil.

Bir de dostlarım, bu sosyal yardımlar kendileri giderse yok olacakmış gibi, artık verilmeyecekmiş gibi hava oluşturmaya çalışıyorlar. Öyle bir şey yok. Kimse bundan korkmasın. Biz tam tersine sosyal yardımları hak temelli bir sisteme oturtacağız. Bu

yardımlar devletin iktidar partisinin lütfu değil, vatandaşımızın zaten hakkıdır ve biz onu yerine getirmek için yardım yapacağız.

Biz Bartın’ın sorunlarını biliyoruz, görüyoruz, dinliyoruz.

Az evvel de bahsettim. Ülkemizde işsizlik can alıyor. Bu sorun ne yazık ki Bartın’ı da etkiliyor. Bartın’ın işsizlik sorunu var. Bartın bu nedenle sürekli göç veriyor. Bartın’da yeni iş sahaları oluşturmamız gerekiyor ki bu soruna bir çözüm bulalım. Ama bunu yapmamız için öncelikle güven ortamını tesis etmemiz gerekiyor. Güven ikliminin olmadığı yerde yatırım olmaz. Yatırımın olmadığı yerde de işsizlik artar. İşsizlik varsa, huzursuzluk vardır. Bunalım vardır. Depresyon vardır. Çaresizlik vardır. Gençlerinin göç ettiği bir şehir olmak Bartın’ın kaderi değil. Bakın, ben ve arkadaşlarım ekonomi yönetimindeyken işsizlik oranını üç yılda tam beş puan düşürdük.

Düşünün, hem halihazırda iş arayanlara iş bulduk, hem de her yıl mezun olan milyonlarca gencimize iş imkanı tanıdık. Ülkemizde yatırımcı var, verimli topraklar var, zeki, çalışkan gençler var.

Gerekli her şey var. Ama ülkeyi yönetenler toparlamayı beceremiyor. Biz, ekonomimizi yeniden ayağa kaldırarak işsizlikle mücadele edeceğiz. Biz Bartınlı gençlerimizin hayallerini uzak diyarlara götürmemesi için çalışacağız. Bartın ekonomisinin can damarı turizm. Bu şehrin turizm potansiyelini layık olduğu en üst seviyeye taşıyacağız. Küre dağlarıyla çevrili bu nefis coğrafyayı her yıl daha fazla insanın görmesi gerekiyor. Burada çok ciddi bir kültür turizmi var. Tarih turizmi var. Doğa turizmi var. Deniz turizmi var.

Kış turizmi var. Bartın’ın lezzetli mutfağı var, geleneksel el sanatları var, tarihi evleri var. Şu Amasra’ya bir bakın. Fatih Sultan Mehmet, Amasra’ya baktığında dünyanın gözünü görmüştü, değil mi? “Çeşmi cihan” demişti. Amasra; müzesiyle, kalesiyle, Kuş Kayası yol anıtıyla gerçek bir turizm kenti. Sadece türkiye değil, tüm dünyanın gözdesi olabilecek bir kent Bartın. Bartınlı esnafımız da zor durumda. Pandemi döneminde siftah yapılmadı, cepler boş kaldı ama su, elektrik, doğalgaz ve kiralar işlemeye devam etti. Gelişmiş ülkeler vatandaşlarına karşılıksız destekler verirken, bizim esnafımıza

borç reva görüldü. Bizim halkımız kredilerle geçinmeye çalıştı. şimdi taksitler üst üste geliyor. Nasıl ödenecek? “İstesek doları düşürürüz” diyor ya hani birileri, belli ki istemiyorlar. Belli ki halkın fakirleşmesine razılar. Bartın’da Filyos liman projesi var meşhur... Biliyorsunuz. Sürekli gündemde, sürekli şov yapılıyor ama proje yerinde sayıyor. Laf var, laf çok, icraat yok. Olimpiyatlarda laf üretme yarışması yapsalar, epey madalya kazanır şu andaki

hükûmet. Laf üretmekte iyiler. Belli bir medya desteği de var yanlarında. Kimisine havuç, kimisine sopa, ne çalışıyorsa... TRT’de olduğu gibi, medyanın gücünü tek bir parti için kullanıyorlar. Laf üretiyorlar ama icraat var mı? Yok. Mazeret var. Dış güçler, lobiler, şunlar bunlar... Başarılı bir şey olursa, ki o da çok azaldı, “biz yaptık”. Başarısızlık olunca, falanca lobi, filanca lobi, dış

güçler, iç güçler, şu bu... Hep mazeret, hep laf. Olmaz arkadaşlar. biz bu düzene son vereceğiz. Bartın halkının kentini ne kadar çok sevdiğini, eşsiz doğasına nasıl sahip çıktığını biliyoruz. Biz çevre politikalarımızı, doğayla uyumlu hareket etmeyi parti programımızda

da yazdık. Canlı ve cansız tüm varlıkların haklarını koruyoruz.

Çevre duyarlılığı aynı zamanda nesiller arası adalet için de çok önemlidir. Tarihten miras aldığımız değerlerimizi sonraki kuşaklara taşıyabilmenin bilinciyle hareket ediyoruz. Eğer sadece kendi neslimiz için doğal zenginliklerimizi yok edersek, gelecek

nesillerin bu dünyadaki hakkından çalmış oluruz. Bu nedenle bu eşsiz doğal mirasımıza zarar vermemek zorundayız. Biz; çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakmak zorundayız.

Çünkü bu dünya sadece bizim değil, henüz doğmamış çocuklarımızın da dünyası. Sadece kendimiz için değil, yarınlar için de yaşam alanlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Doğaya zarar veren her türlü davranışı reddediyoruz. Üzerinde gemi seferleri yapılan Türkiye’nin tek ırmağı Bartın Irmağının Bartın’a yaraşır şekilde ıslahını ve çevre düzenlemesini yapacağız. Biz Bartın’ın kadınlarını, gençlerini, her bir bireyini zenginleştirmek için

çalışacağız. Biz, Bartın’ı turizm ile ayağa kaldırmak için çalışmaya hazırız. Bartın’ın demokrasiye ihtiyacı var. Bartın’ın atılıma ihtiyacı var. Ama biz hazırız. DEVA Partisi hazır. Soruyorum şimdi, Bartın hazır mı?”

Yönetim Kurulu belli oldu

Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede Deva Partisi Bartın İl Başkanı Ali Yıldırım’ın yönetim kurulu listesi şu isimlerden oluşuyor:

Yusuf Gören, Baran Karaldi, Furkan Reis, Turgay Biricik, Simge Özveren, Mehmet Ergün, Batuhan Kantar,Tolga Çınar, Elif Türkyılmaz, Atakan Coşkun, Mert Gözler, Muhittin Kibaroğlu, Enis Karakuş, Özlem Türkan Sarıkaya.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin