Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARÜ DEPREMİN AÇTIĞI YARALARI BİLİMLE SARACAK

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerde uzuv kaybı yaşayanlar için erken rehabilitasyon programı uygulanması üzerinde araştırmalar yapacak. Bartın Üniversitesi (BARÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Altıntaş’ın yürütücülüğündeki proje “TÜBİTAK 1002-B Acil Destek Modülü” kapsamında desteklenecek

Okunma: 183

18.03.2023 12:43

Facebook'ta Paylaş

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Altıntaş’ın yürütücülüğündeki proje “TÜBİTAK 1002-B Acil Destek Modülü” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. “Depreme Bağlı Ekstremite Kaybı Yaşayan Bireyleri Erken Rehabilitasyon Programıyla Geleceğe Hazırlama’ adlı projeyle eksremite (uzuv) kaybı yaşayan bireylerin destek süreçlerine katkı sunulacak. Erken rehabilitasyon programıyla bireylerin yaşadıkları süreçte deneyimleyebilecekleri olumsuzlukları en aza indirmenin hedeflendiği projede BARÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik ile birlikte Sağlık Bilimleri Fakültesinden Doç. Dr. Elif Karahan, Arş. Gör. Özge Uçar ve Arş. Gör. Meryem Yücel de yer alacak.
 

“Amacımız bireylerin geleceğe daha güvenli yol almalarını sağlamak”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen felaketin büyüklüğüne dikkat çeken Dr. Altıntaş, “Projeyle amacımız deprem sonrası sağ kalan bireylerin deneyimledikleri amputasyon sürecinde başa çıkma düzeylerini arttırarak geleceğe daha güvenli yol almalarını sağlamaktır” dedi.

Dr. Altıntaş, yapılacak çalışmaların tanımlayıcı bir referans olacağının altını çizerek “Özellikle proje konusu olan erken rehabilitasyon bu bireylerin yaşadıkları süreçte deneyimleyebilecekleri olumsuzlukları en aza indirebilme açısından büyük öneme sahiptir. Asrın felaketi sonrası amputasyon yaşayan bireyler için bakımın bu yönünün aksamaması amacıyla erken değerlendirme ve amputasyona bağlı sorunların yönetimi dikkatle ele alınacaktır. Bu kapsamda projemiz, tanımlayıcı referans araştırma olması, bölgedeki sağlık çalışanlarına destek olması, hastalara ileriye dönük daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerini sağlaması yönünde yararlı olacaktır” diye konuştu.

Rektör Uzun proje ekibine teşekkür etti

BARÜ ailesinin tüm bileşenleriyle birlikte yaraları sarma konusunda büyük gayret sarf ettiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Ülkemizin 11 ilini kapsayan ve yaklaşık 500 kilometrekare alanda etkisini gösteren büyük bir afet yaşadık. Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu depremler sonrası farklı disiplinlerdeki bilim insanlarımızla birlikte çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu düşüncelerle yaralarımızı bilimle sarma konusunda gösterdikleri hassasiyet için Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sevim Çelik’e, gayretleri için Dr. Öğr. Üyesi Sibel Altıntaş’a ve beraberinde tüm proje ekibine teşekkür ediyorum. Ayrıca el birliğiyle aşacağımıza inandığımız bu süreçte, çözüm ve destek süreçleri ile normale dönme yolunda atılacak adımlar konularında bizleri teşvik eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, YÖK üyelerimize ve TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal’a teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.     

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin