Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARÜ’NÜN PROJESİ TÜSEB TARAFINDAN DESTEKLENECEK

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Buket Yıldırım’ın yer aldığı “İn-Vitro İlaç İnhibisyon Testlerinde Kullanıma Yönelik Rekombinant DHFR Enziminin Biyoreaktör Sisteminde Üretimi” başlıklı proje, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) “TÜSEB-A Grubu Acil Ar-Ge Proje Destek Programı” kapsamında desteklenmeye değer bulundu.Projeyle mikroorganizma kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotik grubundaki ilaçların hedef proteinlerinden biri olan DHFR enzimi farklı yöntemlerle yeniden geliştirilecek.

Okunma: 364

09.05.2024 11:44

Facebook'ta Paylaş

Yürütücülüğünü BARÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dursun Kısa’nın yaptığı projede Dr. Öğr. Üyesi Rizvan İmamoğlu da araştırmacı olarak yer alıyor. Proje ile mikroorganizma kaynaklı hastalıkların tedavisine yönelik olarak kullanılan antibiyotik grubundaki ilaçların hedef proteinlerinden biri olan DHFR enziminin rekombinant üretimi gerçekleştirilecek.

 

Uzun: “Yeni çalışmalara ön ayak olacaktır”

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, insan sağlığına yönelik akıllı teknolojiler ile geliştirilen çalışmaların önemine değinirken şunları söyledi.

“Üniversitemizde sürdürülebilir hale getirdiğimiz araştırma ve bilim üretme ekosistemimize katkı sunan çalışmalarımızın artmasıyla gurur duyuyoruz. Bilimsel bilginin ürüne dönüşmesi noktasında yeni nesil teknolojilerle etkili çözümler geliştirerek geleceğimize değer katıyoruz. Bu noktada da sağlık alanında farklı formüllerin deneneceği TÜSEB destekli projemizin, gelecek süreçlerde başka yeni çalışmalara önayak olacağına inanıyor, araştırma-geliştirme süreçlerine katkı sunan çabaları dolayısıyla Doç. Dr. Dursun Kısa, Dr. Öğr. Üyesi Rizvan İmamoğlu ile yüksek lisans öğrencimiz Buket Yıldırım’ı tebrik ediyorum.

Kurumsal ilerleyişimizdeki özverili çalışmaları için Fen Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bülent Karakaş ile Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürümüz Prof. Dr. Sabri Gök’e teşekkür ediyorum. Ayrıca sağlık bilimleri ve teknolojileri alanındaki stratejileriyle bizlere destek olan TÜSEB Başkanımız Prof. Dr. Hakan Eroğlu’na, bizleri daha iyiye ulaşma noktasında motive eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum.”(Haber Merkezi)

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin