Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞARI ORANI % 85-96 AMA...

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaparak organ bağışının önemine ve ülkemizde organ bağış oranlarının yetersizliğine dikkat çekti.

Okunma: 3377

06.11.2016 19:28

Facebook'ta Paylaş

 

Dr. Koç, ülkemizde ortalama 30 bin kişinin organ bekleme listesinde yer aldığını belirtirken organ bağışında en önemli sorunun bağış oranlarındaki yetersizlik ifade etti.

 

Bartın İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Dursun Koç  3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Organ bağışına ilişkin şu açıklamalarda bulundu; “Organ bağışı kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir.

 

Başarı oranı  %85-96

 

Ülkemizde organ bağışları, Bakanlığımızın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Ülke genelinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı  nakil merkezleri, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirilmektedir. Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da %85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır.

 

Tüm imkânlar seferber edilmekte

 

Ülkemizde “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” kurulmuştur. Organ dağıtımı  adaletli ve şeffaf şekilde yapılmaktadır. Ayrıca tüm nakil işlemleri ve istatistikleri anlık olarak sistemden takip edilebilir hale gelmiştir Organların çıkarılmasından hastalara nakline kadarki sürecin tüm aşamalarında organizasyonu sağlayan Ulusal Koordinasyon Sistemimiz, dünyada başarı ile uygulanan nadir sistemlerden biridir. Organların naklinde de Bakanlığımız tarafından gereken tüm imkânlar seferber edilmektedir. Kara ambulansları, uçak ve helikopterle faaliyet gösteren Hava Ambulans Sistemi, bir yandan asli görevini yaparken diğer yandan da organların ve nakil ekiplerinin naklini sağlamaktadır.

 

30 bin kişi bekleme listesinde

 

Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir.Ancak tüm bu çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Bugün ülkemizde ortalama 30.000 kişi bekleme listesinde organ beklemektedir. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması, organ bağışı yapanların bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkacak problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Kadavra bağış oranında sağlanacak bir artış, ülkemizi organ nakli alanında ileriye götürecek ve birçok kişiye hayat kaynağı olacaktır.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594686332.122020-07-14 03:25:32