Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞBAKAN YILDIRIM “BARTIN ÇOK DEĞİŞTİ”

Başbakan Binali Yıldırım, gerçekleştirilen AK Parti Bartın 6.Olağan İl Kongresine katıldı. Kongrede konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Bartın’a son 15 yılda yapılan yatırımlar ile Bartın’ın çok değiştiğini dile getirdi. Başbakan Yıldırım, Bartın’ı seçimden seçime kapısı çalınacak bir il olarak görmediklerini belirterek 15 yılda Bartın’a 5.5 Milyar Liralık yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Okunma: 167472

23.12.2017 19:46

Facebook'ta Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, gerçekleştirilen AK Parti Bartın 6.Olağan İl Kongresine katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım kongrede Bartın’da yapılan hükümet yatırımlarını değerlendirdi.

“Kongremiz hayırlara vesile olsun”

Başbakan Binali Yıldırım Bartınlılara hitaben yaptığı konuşmasında Bartın’a Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini ifade ederek şunları söyledi, “Bartın kongremiz hayırlı uğurlu olsun. Milletin adamı Türkiye sevdalısı Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere selamını getirdim. İl Kongremiz vesilesi ile bugün sizlerle beraber olmaktan ve bu coşkuya ortak olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Kongremizin hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.”dedi.

“ Bartın çok değişti”

Başbakan Binali Yıldırım, Bartın'a ilk kez 2003 yılında geldiğini ve 14 yılda Bartın'ın Türkiye ile değiştiğine ve geliştiğine dikkat çekerek Bartın’daki hükümet yatırımlarını sıraladı. Başbakan Yıldırım şöyle konuştu,  "Bartın’a ilk gelişim 27 Temmuz 2003. Yani bundan demek ki 13-14 sene önce gelmişim. O dönemde Asım Kulak, Hacı İbrahim Kabarık beyler milletvekili idi.  1'inci kongreyi yaptık. AK Parti 1'inci Olağan Kongresini gerçekleştirdik. O günden bugüne Bartın çok değişti. Türkiye çok değişti. Daha sonra gelişlerimde Yılmaz Tunç ile Bartın’dan Kurucaşile’ye gittik. O yollarda Allah’ım dön dön başımız dönüyor. Yol bitmiyor. Topu topu da 60 kilometre yol. Ama dedim ki bu ne kadar uzun yol kardeşim. Bu ne biçim iş? 80 senedir bu memlekete uğrayan olmamış mı? Bu yolların hali nedir diye soran olmamış mı? Maalesef tabiatın heybeti karşısında çaresizlik hakim olmuş. Boynunu bükmüş geri dönmüş. Dedik ki ey dağlar inatta bir murattır. Karşımıza çıkarsanız başımızı eğmeyiz, deleriz geçeriz.

“Yol medeniyettir”

O gün o kararı verdik. Bugün Kurucaşile’ye giderken 20 kilometrenin üzerinde tünel yaptık. Amasra’ya tünel yaptık. Şimdi o yol yarı yarıya azaldı. Yol medeniyettir, medeniyetin gereği de yolları bölmek, milleti birleştirmek, gönülleri birleştirmektir. Yolları böleriz de Türkiye’yi böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin. Dert insanı yollara düşürür. Biz milletimizin derdiyle dertlenerek ve o dertlere çare bulmak için yollara düştük. Bizi arayan Hakkari’nin dağlarında bulur. Bizi arayan Tekirdağ’ın yollarında görür. Bizi arayan Erzurum’da, Aşkale’de, Kırşehir’de, Siirt’te, Sakarya’da görür. 780 bin kilometrekare vatan toprağının her köşesinde görür.

“Bartın için çalışıyoruz”

 15 yılda eğitimden sağlığa, tarımdan ulaşıma Türkiye için güzel, şirin Bartın için çalışıyoruz. Bartın 1994 yılında il oldu. Ancak uzun süre beklediği ilgiyi, desteği göremedi. Ama biz asla böyle yapmadık. Diğer illerimiz gibi Bartın’ı da seçimden seçime kapısı çalınacak bir il olarak görmedik.

“15 yılda 5.5 Milyarlık yatırım”

15 yılda sadece Bartın’a 5.5 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Toplu konuttan, dersliklerden, spor tesisinden yapılan hizmetleri sizler biliyorsunuz. Bartın’a 2008’de üniversite kurduk. Kısa sürede ülkemizin sayılı üniversitelerinden biri haline geldi. Bartın’a hastane, ağız diş sağlığı merkezlerinin de aralarında bulunduğu 12 sağlık tesisini yaptık. Hizmete verdik. Yetmez dedik şimdi Bartın’ın girişinde yeni bir hastane daha yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. 400 yataklı hastanemizi de yapıyoruz.

“81 nere 700 nere”

Sadece binalar yapmak yetmez dedik. İçine uzman da koymak lazım. Personel de koymak lazım, doktor da koymak lazım. Koskoca Bartın’da 2003’de 81 doktor vardı. Şimdi 700 doktor var. 81 nere 700 nere. Bakın koskoca Bartın’da sadece 4 tane ambulans vardı. Şimdi 26 tane ambulans var.

“Çiftçilerimizi unutmadık”

15 yıldır çiftçilerimizi de unutmadık. Bugüne kadar çiftçilerimize 120 milyon nakit hibe desteği verdik. Bartın OSB alanını genişlettik. Yeni alanlarla birlikte 3 bin 500 kişiye istihdam sağladık. Şimdi yeni ilave bir alan daha yapıyoruz. İnşallah OSB’ye yapılacak olan bu eklentiyle beraber bunlar da hak sahiplerine teslim edilecek. 2002’den önce Bartın’da sanayi sitesi yoktu. Bugün iki sanayi sitemizde 758 çalışanımız var, üretiyor, çalışıyor. Bartın’ı büyütmeye, geliştirmeye devam ediyoruz. Bartın’da sadece 7 kilometre bölünmüş yol vardı. Bugün 73 kilometreye çıktık. Safranbolu yolunu bölünmüş olarak yapacağımızın sözünü vermiştik. 15 kilometresini yapmıştık gerisi de devam ediyoruz. Çaycuma, Perşembe, Kozcağız yolunu yaptık tamamladık. Ankara’ya giden yolun bir tane tüneli vardı. Dorukhan Tüneli’nin yanına bir tünel daha yaptık. Yaz kış yolumuz açık. Yolun açık Türkiye merak etme, 2023, 2053, 2071 hedef ve vizyonuna emin adımlarla gidiyoruz. Amasra tünelini açtık. Şehre nasıl girdiğinin insanlar farkına varamıyor. Barajları yaptık. Tarlaağzı balıkçı barınağını yaptık hizmete açtık.  Kirazlıköprü ve Kışla barajlarını inşa ettik.  Şimdi de Kozcağız barajını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

“Bartın’ın en önemli konusu taşkın koruma”

Bartın’ın en önemli konusu taşkın koruma, 34 tane taşkın koruma projesini yapıp tamamladık. 11 milyon fidan dikip yeşil Bartın’ı daha yeşil yaptık. Şehir merkezindeki dere ıslahlarını da yapıyoruz. Bartın’da taşkın ve selin zararını artık ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Ayrıca TOKİ’yle son zamanlarda 320 konut daha inşa ediyoruz. Az önce söyledim inşallah hastanemizde yakın zamanda tamamlanacak. Allah’a hamdolsun, başkalarının hayal dahi edemediklerini ülkemize gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. AK Parti Türkiye’nin en güçlü partisidir. 2003’te de böyledir 2017’de de. İki katı güçlenerek buralara geldik. İş yapmazsanız ortaya eser koymazsanız vatandaş sizin kara kaşınıza, kara gözünüze mi meraklı. Laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne taş koyan bir iktidar olduk."dedi.

 Başbakan Binali Yıldırım'a konuşmasının ardından ise AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı tarafından tel sarma işlemeli Türk Bayrağı tablosu hediye edildi.

Başbakan Binali Yıldırım daha sonra kongreden ayrılarak Karabük'e hareket etti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin