Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞKAN AKIN’DAN HATTAT’A CEVAP

Amasra ve Bartın’da termik santral istemiyoruz...

Okunma: 2937

28.09.2016 18:13

Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bartın Belediye Başkanı olarak; havasına, suyuna, dağına, denize, insanların yaşam kalitesine zarar verecek hiçbir girişimin yanında olmamız mümkün değildir. Amasra ve Bartın’da termik santral istemiyoruz.” Dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Hattat Enerji ve Maden A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği basın toplantısında Belediye Başkanı Cemal Akın’da termik santrale karşı değil” şeklindeki ifadelerine cevap verdi. Başkan Akın, Hattat’ın basın açıklamasında  yanlış ifadeler kullandığını kaydederken, “Bartın Belediye Başkanı olarak; havasına, suyuna, dağına, denize, insanların yaşam kalitesine zarar verecek hiçbir girişimin yanında olmamız mümkün değildir. Amasra ve Bartın’da termik santral istemiyoruz.” Dedi.

Ne yazık ki  yanlış ifadeler kullanılmıştır

Başkan Akın’ın Bartın Belediyesi resmi internet sitesinde de yayınlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Hattat Enerji ve Maden A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, yaptığı bir basın açıklamasında yıllardır Amasra’ya yapılmaması için mücadele verdiğim Termik Santrale karşı olmadığım yönünde ifade kullanmıştır. Daha önce yerel bir gazetede yayınlanan beyanatımı okumadığı ya da okunmuş olsa bile anlamayıp kamuoyunu yanlış yönlendirecek şekilde lanse edildiği anlaşılan Hattat’ın basın açıklamasında, ne yazık ki  yanlış ifadeler kullanılmıştır.

Her zaman karşı olduğumu ifade ettim

Amasra’ya yapılmak istenen Termik Santrale karşı en başından beri hem Bartın Belediye Başkanı, hem Bartın Platformu Başkanı, hem de şahsım olarak aynı görüşü savundum, aynı söylem içinde oldum, aynı mücadeleyi verdim. Türkiye’de termik santrallerin yapılmasına karşı olmadığımı, ancak 3000 yıllık tarihi, kültürü ve turizm potansiyeli ile göz bebeğimiz olan, termik santrale müsaade etmeyen bir coğrafi yapısı olan Amasra’da termik santral yapılmak istenmesine her zaman karşı olduğumu ifade ettim. Ve bunun mücadelesini hem yerelde, hem bürokraside, her platformda verdim vermeye de devam ediyorum.

Kömür bizim zenginliğimizdir

Halkımızın kafasını bulandıracak şekilde açıklama yapıp, bunu yayınlatanlara bir kez daha hatırlatmak isterim ki; Kömür bizim zenginliğimizdir. Hem bölgemizin, hem de ülkemizin bu yer altı zenginliğinden faydalanması gerekmektedir. Bu nedenle yeraltında bulunan kömür rezervinin yer üstüne çıkarılması için her kim yatırım yapacaksa, destekçisi oluruz.

Doğruları her ortamda sonuna kadar savunuruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/100000’lik Çevre Düzeni Planı’nda termik santral yeri Filyos olarak gösterilmiştir. Turizm Bölgesi olan Amasra’da öngörülmeyen enerji yatırımının Çevre Düzeni Planı’nda belirtildiği şekilde uygulanmasının takipçisi oluruz. Yıllardır Bartın Platformu ve bu platformun destekçisi binlerce vatandaşımızın termik santral ile ilgili ortak fikrini ve savunduğu doğruları her ortamda sonuna kadar savunuruz.

Hava kirliliğinin nasıl ortadan kaldırılacağı bilinmemekte

Biz yılda 22 bin ton kömür yakılan Bartın’ı hava kirliliğinden kurtarmak için doğalgaz çalışması yapıp, büyük yatırımlarla doğalgaz döşenmesi çalışmasının tahriplerini ortadan kaldırmaya çalışırken, günde 22 bin ton kömür yakacağı açıklanan termik santralde bunun yaratacağı hava kirliliğinin nasıl ortadan kaldırılacağı bilinmemektedir.

Halkımıza yıllık getirisi 9 milyon TL

Bartın’ın diğer bir hazinesi olan Kavşak Suyu havzamızda kalan termik santral kül depolama alanının Kavşak Suyumuza vereceği zarar telafi edilemeyecek bir zarar olacaktır. Bunun hesabını kim verecektir. Sadece bugünümüzden değil yarınlarımızdan da sorumlu olan bizler, günü kurtarma peşinde hiç olmadık. Kavşak Suyumuzun halkımıza yıllık getirisi 9 milyon TL’dir. Yani Bartın ve çevresinde yaşayan binlerce vatandaşımız içme suyu olarak Kavşak Suyu’nu ücretsiz kullanabilmekte, dolayısıyla yılda 9 milyon TL halkımızın cebinde kalmaktadır. Termik Santral Projesi’nde Kül Depolama Alanı olarak gösterilen Kavşak Suyu Havzası’nın, geleceğe doğal haliyle taşınmasının sorumluluğunu her zaman üstümüzde hissetmekteyiz. Bartın halkı memleketini çok sevmektedir ve birilerinin rantı uğruna gözden çıkarmayacak kadar mücadeleci bir halktır.

Amasra ve Bartın’da termik santral istemiyoruz

Bartın Belediye Başkanı olarak; havasına, suyuna, dağına, denize, insanların yaşam kalitesine zarar verecek hiçbir girişimin yanında olmamız mümkün değildir. Bunu en açık ve net şekilde ifade ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Adımızı, aslı-astarı olmayan fikirler ile kamuoyuna lanse etmek isteyenler, yıllardır verdiğimiz mücadeleyi iyi irdelemelidir. Dün ne söylediysek, bu gün de aynı şeyi söylüyoruz. Amasra ve Bartın’da termik santral istemiyoruz. Bunun için de her türlü mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz.”

Etiketler: cemal akın, mehmet hattat, termik santral bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594860733.452020-07-16 03:52:13