Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ VERİLECEK

Bartın Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde "Bilirkişilik Temel Eğitimi" verilecek. Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada verilecek olan eğitimin takvimi ve içeriği ile ilgili bilgi verildi.

Okunma: 3094

17.09.2018 11:46

Facebook'ta Paylaş

Bartın Valiliği Bartın Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde "Bilirkişilik Temel Eğitimi" verileceğini açıkladı.

Bartın Valiliği’nden yapılan duyuruda eğitim takvimi ve içeriği ile ilgili bilgi verilerek ilgililere uyarılarda bulunuldu.

Bartın Valiliği’nden yapılan duyuruda şöyle denildi;

Bartın Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Bilirkişilik Temel Eğitim kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir. 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, "Bilirkişilik Yönetmeliği" 03/08/2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğe göre; adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için, bilirkişilik yapacak kişilerin "Bilirkişilik Temel Eğitimi" almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmiştir. Dolayısıyla, Bilirkişilik Temel Eğitimi sertifikası bulunmayan kişiler bu süreçten sonra bilirkişilik için başvuruda dahi bulunamayacaklardır. Bilirkişilik temel eğitimi, beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitimdir. Temel eğitim, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluşur. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair bir belge verecektir. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak sertifika sahibi olan kişiler, Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifika ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

Eğitim Takvimi

06 Ekim 2018 (6 Saat), 07 Ekim 2018 (6 Saat), 13 Ekim 2018 (6 Saat), 14 Ekim 2018 (6 Saat) Detaylı Takvim Programı ilerleyen günlerde ilan edilecektir.

Eğitim İçeriği

Bölüm 1: Yargılama Hukukuna İlişkin İlkeler Ve İspat Hukukuna İlişkin Temel Kavramlar

Giriş

Türk yargı teşkilatı

Yargısal faaliyet içinde yer alan süjeler

Yargılama hukukuna ilişkin temel hak ve ilkeler

Bölüm 2: Bilirkişinin Nitelikleri, Ödevleri Ve Etik İlkeler

Bilirkişinin Nitelikleri

Bilirkişiliğe Başvuru, Sicil ve Listeye Kayıt

Bilirkişinin Yetkileri ve Ödevleri ile Etik İlkeler

Bilirkişinin Denetimi ve Sorumluluğu

Bölüm 3: Bilirkişi İncelemesi

Bilirkişi İncelemesine Başvuru ve İnceleme Konusu

Bilirkişinin Görevlendirilmesi

Bilirkişi İncelemesinin Yapılması

Bölüm 4: Rapor Yazımı Usul Ve Esasları

Oy ve Görüşün Sunulması

Bilirkişi Raporunun Teslim Edilmesi ve Değerlendirilmesi

Bölüm 5: Uygulama

Önemli Açıklamalar

Eğitim, 24 kişi sayısına ulaştığında açılmaktadır. Bir aday günde en fazla 6 saat eğitim alabilir. Bir aday eğitimini iki hafta da tamamlamalıdır. Bir aday Temel eğitime katılmak zorunda olup eğitim kuruluşlarınca, katılımcıların derslere devam durumunu gösterir çizelge düzenlenir ve derslerin 1/12'sine devam etmeyenlerin eğitim programıyla ilişiği kesilir. Bir aday belirlenen tarihlerde ön kaydı; şahsen, telefonla veya online olarak yapmalıdır. Bir aday belirlenen tarihlerde kesin kaydı şahsen ve eğitim ücretini yatırdığına dair dekont ile yapmalıdır. Eğitime başvuranların sayısı 24 kişiyi geçtiği takdirde bir sonraki eğitim için ön kayıt listesi oluşturulur.

Eğitim Ücreti : 590 TL (Kdv Dahil)

Ön Kayıt Tarihi: 24 Eylül 2018 – 28 Eylül 2018

Kesin Kayıt Tarihi: 1 Ekim 2018 – 5 Ekim 2018

İrtibat:

Telefon: 378 223 50 78

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin