Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“BİR ÜLKE ASLA AMA ASLA ADALETSİZ YÖNETİLEMEZ”

Bartın Barosu, 2020-2021 Adli Yıl açılışı kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi. Koronavirüs tedbirleri altında düzenlenen törende basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır; Çoklu Baro Düzenlemesinden, HSK’nın yapısı, Hukuk Fakülteleri ve avukatların sorunlarına değin çeşitli açıklamalarda bulundu. Parlatır açıklamasında ayrıca, “Bir ülke asla ama asla Adaletsiz yönetilemez. Toplumun huzur ve mutluluğu yalnız ve ancak hukukun üstünlüğü-egemenliğiyle mümkündür.”vurgusunda bulundu.

Okunma: 355

03.09.2020 11:44

Facebook'ta Paylaş

Bartın Barosu her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet Meydanı’nda Adli Yıl açılış töreni düzenledi.

2020-2021 Adli Yılının açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Ağır Ceza Mahkemesi ve Adli Yargı  Adalet Komisyonu Başkanı Harun Ceylan ve Baro üyesi çok sayıda avukat katıldı.

Törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır tarafından çelenk bırakılırken ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Düzenlenen tören daha sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

“Bir ülke asla ama asla Adaletsiz yönetilemez”

Törende basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır açıklamasında avukatların sorunlarına değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği üzere 2015 yılından itibaren yasaklanmayan yasal düzenlemesi kaldırılan; ancak Baromuzca her yıl kentimizin meydanında düzenlenen Adli Yıl Açılış Töreninde bu yılda sizlerle bir arada olmaktan onur ve memnuniyet duyduğumu ifade ediyor,  hepinizi saygıyla selamlıyorum. Buradan bir kez daha Kahraman Ordumuzun tarihe altın harflerle yazdığı 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Cumhuriyeti kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi şükran ve minnet duygularımızla anıyoruz. Yeni bir adli yıla başlarken bir kez daha söyleyebiliriz ki; Bir ülke asla ama asla Adaletsiz yönetilemez. Toplumun huzur ve mutluluğu yalnız ve ancak hukukun üstünlüğü-egemenliğiyle mümkündür. 

Ülkemizin En güncel sorunu covid salgını ve  ekonomik kriz olup; salgın hastalıktan tedbirlere eksiksiz uymakla korunulabilirken ; ekonomik krizden  yatırımla aşılabileceği aşikardır. Yatırımcının  önceliği hukuk güvenliğidir. Eğer hukuk güvenliğiniz yoksa veya zayıf ise hangi ekonomik programı uygularsanız uygulayın başarılı olmak mümkün değildir.

Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ancak  kuvvetler ayrılığı ilkesinin eksiksiz uygulandığı ülkelerde hayata geçebilir. Yargıçların yürütmenin kontrolüne tabi olmalarını  önleyen  kişisel  güvencelere  sahip  olmaları  ve  görevlerini  yerine getirirken kanundan, vicdanından ve aklından başka bir şeyle bağımlı olmamaları gerekmektedir.

 Ülkemizde Hâkimler ve Savcılar Kurulun Başkanının Adalet Bakanı; Bakan Yardımcısının  Kurulun tabiî üyesi olması Ülkemizde Yargının yürütmenin etkisine açık olduğunun göstergesidir.

HSK'nın yapısı değişmediği sürece, yargı reformu sadece bir kanun değişikliğinden ibaret kalır”

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısının kuvvetler ayrılığını tam olarak sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesi öncelik olması gerekirken çoklu baro düzenlemesinin hayata geçirilmesi ne yargı bağımsızlığına ne avukatlara katkı sağlamayacaktır.

HSK'nın yapısının değişmediği sürece, yargı reformu adı atında düzenleme sadece bir kanun değişikliğinden ibaret kalır.

FETÖ/PDY Terör Örgütü; 15 Temmuz  gerçeği, yargının ve yüksek mahkemelerin,  yapılandırılmasının ne kadar önemli olduğunu da göstermektedir. Kamu görevlerine girişte ve kamu hizmetlerinden faydalanmada liyakat ve eşitlik esas alınmalıdır.

“Hukuk fakültelerinin yeterlilikleri sorgulanmalıdır”

Hukuk fakültelerinin sayısı, öğrenci kontenjanları ülkemizin gerçekleri ve ihtiyaçları ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Bir çok Hukuk fakültelerinde eğitim, bırakın uluslararası alanda ulusal alanda hukukçu yetiştirmekten çok uzaktır. Hukuk Fakültesinden mezun olana yeterlilik sınavı değil hukuk fakültelerinin yeterlilikleri sorgulanmalıdır. “Adalet gücü bağımsız olmayan bir ulusun devlet biçiminde varlığı kabul edilmez.” sözleri ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve özlemle anarak; yeni adli yılın tüm yargı mensuplarına, çalışanlarına ve adalet bekleyen tüm yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1601431624.73712020-09-30 05:07:04