Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ KURUCAŞİLE’DE ANILDI

Abdal Kültürünün son temsilcilerinden Halk Ozanı Neşet Ertaş ölümünün 6. yıldönümünde Kurucaşile Öğretmenevinde düzenlenen programla anıldı.

Okunma: 4961

27.09.2018 14:19

Facebook'ta Paylaş

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş için düzenlenen anma etkinliğine, Kurucaşile Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Haydar Karabağ ile birlikte Ertaş’ı seven Kurucaşileliler katıldı.

Yerel sanatçılardan İlhan Ergün, Metin Cevat Güngör, Erol Kaytan ve Tamer Bingül Neşet Ertaş’ın çeşitli türkülerini söylediler. Törende sürpriz olarak Kaymakam Burak Bozkurt Gürses Neşet Ertaş’a ait 2 
türküyü sazı ile çalarak anma törenine renk kattı.

Törende konuşan Kurucaşile Kaymakamı Burak Bozkurt Gürses,
“Halkın gönlünde taht kurmuş derin izler bırakmış Anadolu’nun, Kırşehir’in yetiştirmiş olduğu en büyük ozanlarımızdan Neşet Ertaş’ı anmak için bir araya geldik. Neşet Ertaş bir gönül insanıdır. Sayısını kendisi dahi hatırlamadığı bozlak ve türkülerde imzası bulunan, yüreği Anadolu kokan, tezenesinde duygu fışkıran gönül adamı ustayı kaybettik. Ancak ustanın derin manalar içeren türküleri bizlere miras kaldı.  Karacaoğlan, Yunus Emre, Âşık Veysel gibi bu topraklarda doğmuş, bu topraklarda eseriyle kazınmış, bu topraklara gömülmüş Neşet Ertaş’ın da sözü ve sazı binlerce yıl söylenmeye devam edecektir. Ustanın eserlerini büyük bir keyifle dinleyeceğimiz bu günde kendisini bir kez daha saygıyla özlemle anıyorum.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin