Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇALIŞMALAR BAŞLADI...

Adapazarı ile Bartın arasında yapılacak demiryolu projesi için Söğütlü'de çalışmalara start verildi. İstimlak paralarının vatandaşlara ödenmesinin ardından iş makineleri demiryolunun geçeceği güzergahta tepelik alanları düzleştirmek için gerekli çalışmaları başlattı.

Okunma: 52357

01.10.2016 19:45

Facebook'ta Paylaş


Demiryolunun ilk etapta Arifiye ile Karasu ilçeleri arasındaki bölümünün yapılacağını belirten Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, "İlçemizin içerisinden yaklaşık 10 kilometre ilerleyeceğini biliyoruz. İlk etapta Arifiye ile Karasu arası inşa edilecek olan tren yolu yük treni olarak hizmet verecek ve Söğütlü ile Ferizli arasına da bir istasyon konulacak. Bartın bağlantısı inşasından sonra yolcu da taşıyabileceği ifade ediliyor" diye konuştu.


Adapazarı-Bartın Demiryolu Projesi sayesinde Bartın, Filyos, Ereğli, Karasu Limanları ve Erdemir, Kardemir Fabrikalarının demiryolu bağlantısı sağlanacak. Yıllardır konuşulan bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi bekleniyor. Filyos Vadi Projesini demiryolu ağıyla İstanbul'a daha da yaklaştırılacağı belirtiliyor.

AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Adapazarı-Karasu-Ereğli-Bartın Demiryolu Projesinin Batı Karadeniz Bölgesi için çok önemli bir proje olduğunu ve bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynayacağını söyledi. Tunç, ülkemizin önemli üretim merkezleri olan Ereğli Demir Çelik ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları ile bu fabrikaların üretim girdilerini sağlayan kömür üretim merkezlerinin, Adapazarı-Bartın demiryolu hattı ile önemli sanayi üretim merkezi olan Kocaeli Bölgesine bağlanacağını belirterek, ayrıca Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli hattının devreye girmesi ile de Bursa bölgesindeki otomotiv endüstrisinin ana girdisi olan demir ve çelik fabrikalarının ürünlerinin bu bölgeye daha kısa ve ekonomik bir şekilde ulaştırılmasının sağlanacağını söyledi.

Tunç: "Ulaşımda önemli rol oynayacak"

Milletvekili Tunç, geçmişte konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, "Adapazarı-Bartın demiryolu projesinin yük taşımacılığı alanında sağladığı katkının yanında Karadeniz bölgesinin önemli turizm merkezleri olan Bartın, Amasra, Akçakoca, Kocaali, Karasu ve Ereğli'nin mevcut demiryolu ağına bağlanması ile Batı Karadeniz Bölgesinin, İstanbul ve Marmara bölgesi ile Ankara ve İç Anadolu bölgesine bağlanmasıyla da yolcu taşımacılığı alanında ülkemizin ulaşım yapısında önemli rol oynayacaktır" demişti.

Adapazarı ile Bartın arasında yapılacak demiryolu projesi için çalışmalar Söğütlü bölgesinde geçen ay yeniden başladı. İstimlak paralarının vatandaşlara ödenmesinin ardından iş makineleri demiryolunun geçeceği güzergahta tepelik alanları düzleştirmek için gerekli çalışmaları başlattı. İlk etapta Arifiye ile Karasu arası inşa edilecek olan tren yolu yük treni olarak hizmet verecek ve Söğütlü ile Ferizli arasına da bir istasyon konulacak. Bartın bağlantısı inşasından sonra yolcu da taşıyabileceği ifade ediliyor

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Karadenizli

26.10.2016

Bence kandilli bölgesinden de geçmesi lazım

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin