Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI BAŞLIYOR

Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak olan 2020 Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı. İl Müftüsü Çakar bu yıl ki temanın “Cami ve İlim” olduğunu belirterek gerçekleştirilecek olan etkinliklere tüm Bartın halkını davet etti

Okunma: 296

02.10.2020 12:13

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar bu yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak olan 2020 Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı. İl Müftüsü Çakar bu yıl ki temanın “Cami ve İlim” olarak belirlendiğini ifade ederek hafta boyunca gerçekleştirilecek olan etkinliklere tüm Bartın halkını davet etti.

 

1-7 Ekim tarihleri arasında birçok etkinlik gerçekleştirilecek

 

İl Müftüsü Abdülcelil Çakar yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Diyanet İşleri Başkanlığı; Camilere ilgiyi artırmak, çevresini bakımlı ve canlı tutmak amacıyla, 1-7 Ekim tarihleri arasını “Camiler ve Din Görevlileri” Haftası” olarak ilan etmiştir. 2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasının teması “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir.

Başkanlığımızın her yıl bir tema belirlemesinden kasıt Camiyi yeniden hayatın merkezine taşımak ve asli hüviyetini yeniden kazandırmaktır. İşte bu noktada 2020 yılında Camiler ve Din Görevlileri Haftası 1 Ekim 2020 Perşembe günü başlayıp 7 Ekim Çarşamba günü sona erecektir. Hafta boyunca İl ve İlçe Müftülüklerimizde “Cami ve İlim” konulu çeşitli etkinlikler Covıd-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecektir.

 

Camilerimiz müminlerin, genç-ihtiyar, zengin-fakir, kadın-erkek, mukim-misafir, amir-memur, asker-sivil, işçi-patron, farkı gözetmeksizin bir araya geldikleri, gönül gönüle, omuz omuza, saflar tutup, ibadet ettikleri, Kâbe’ye yöneldikleri kutsal mekândır. Bu manada camiler; dua ve ibadetlerin topluca Allah’a arz edildiği, kalplerin yıkandığı, elem ve sevinçlerin paylaşıldığı, müminlerin kucaklaştığı yerlerdir. İlim bir şeyin gerçek yönünü kavrama noktasında gerçekle örtüşen taraflarını bulmak amacıyla oluşturulmuş bilgiler birikimidir. Aynı zamanda ilim, bilim anlamına da gelmektedir. Camiler; bilmediklerimizi öğrendiğimiz ilim ve irfanlarımızı yükselttiğimiz, nefsimizi ve âlemi tanıdığımız ilim ve

hikmet yuvalarımızdır. Camilerimiz; vatanımızın temel taşı, millet bütünlüğümüzün teminatı, dini ve milli birliğimizin ilham kaynağı, ahlak, sevgi, hoşgörü, paylaşma ve aşkımızın heyecan pınarlarıdır. Camilerimiz gelecek nesillerimiz olan çocuklarımızın ilk tedrisatıdır.

Din görevlilerimiz ise; İnsanımızın isim konulmasından eğitimine, askere gitmesinden, evlenmesine kısaca doğumundan ölümüne kadar hayatının her anında onlarla sevinip onlarla üzülen kimselerdir. Hafta boyunca cami isminin yanında, camide halkın

önünde bulunan din görevlisinin de birlikte anılması kadar tabi bir şey olamaz.

Bu vesile ile zor dönemden geçtiğimiz şu günlerde “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın vatanımıza, devletimize milletimize, gönül coğrafyamıza ve alemi islama hayır ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Tüm dünyayı saran korona hastalığından vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyor, tüm insanlığı covıd-19 virüsünden en kısa zamanda kurtarmasını niyaz ediyorum.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1603919275.0882020-10-29 00:07:55