Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇED TOPLANTISI HALKIN TEPKİSİ NEDENİYLE YAPILAMADI

HATTAT Enerji tarafından Amasra'ya yapılması planlanan termik santral, kül depolama sahası, kömür hazırlama tesisleri ve dolgu alanı ile rıhtım entegre projesi için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı halkın tepkisi nedeniyle yapılamadı.

Okunma: 597

10.05.2019 17:31

Facebook'ta Paylaş

İlçede maden ve enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketin Amasra'ya yapılması planlanan termik santral, kül depolama sahası, kömür hazırlama tesisleri ve dolgu alanı ile rıhtım entegre projesi ile ilgili bölge halkını bilgilendirmek amacıyla ilçede bulunan spor salonunda toplantı düzenlendi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı toplantısı öncesinde Bartın Platformu öncülüğünde spor salonu önünde toplanan halk, şirketi protesto etti. Yaklaşık 200 kişilik grup, 'termik santral istemiyoruz' yazılı dövizler ve sloganlarla tepkilerini gösterdi. Grup, sopalarla ellerindeki tenekelere vurup, düdük çalarak toplantıya katılanları protesto etti.

Protestolar eşliğinde salona alınmaya şirket yetkilileri, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Meteoroloji istasyon Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ve Bartın Platformu avukatları birlikte toplantının halkın yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadığına dair tutanak tutuldu. İmza altına alınan tutanakta, “Tespitlerden sonra saat:11:00’de toplantının yapılacağı spor salonuna gelindi. Yöre halkının yoğun tepkisi ve proje hakkında bilgilenmek istemedi. Termik santrallerle ilgili yöre halkının yeterince bilgi sahibi olduğu yıllardır termik santrallere karşı mücadele ettiklerini beyan etmişlerdir. Ve toplantının yapılmasını istememişlerdir. Bunun üzerine tutanak imza altına alınmıştır.”denildi.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da alana gelerek kalabalıkla birlikte toplantının yapılacağı spor salonu önünde termik santrale karşı olduklarını dile getirdiler.

Akın, “Defalarca gelseler de biz yine burada olacağız”

Toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Defalarca gelseler de biz yine burada olacağız. Biz Bartın’da termik santral olmasın diyoruz. Dünyada artık yok olmak üzere. Özellikle Avrupa’da termik santralleri kapatıyorlar. Rüzgar enerjisine, biyogaz enerjisine ve güneş enerjisine geçilirken biz Bartın’da bunu yapmaya çalışıyoruz. Amasra bunun için uygun olmayan bir yer. O anlam itibariyle suyumuza sahip çıkmamız lazım. Kavşak Suyumuz yok olmasın diye. Hem suyumuz, hem deniz yok olmasın, hem güzel havamız yok olmasın, hem de ormanlarımız yok olmasın istiyoruz.  Yani biz Bartın’da güzel yaşamak istiyoruz. O noktada Bartın’daki kömür çıkmalı. Bunu da net olarak söylüyoruz. O zenginlik yeryüzüne çıkarılarak mutlaka kullanılmalı. Ama termik santral asla yapılmamalı. Onun için de bugün yine buradayız. ÇED’le ilgili bir bilgilendirme yapılacak ama bizim bilgilendirilmeye ihtiyacımız yok. Artık Bartın halkı çok şuurlu bu konuda. Defalarca denediler olmadı. Daha önce hatırlarsanız mobil santral yapmayı denemişlerdi, 20 yıl evvel, o da olmamıştı. Gitsinler bizi Bartın’da kendi halimize bıraksınlar. Biz Bartın’da güzel geçinelim, birlik ve beraberlik içerisinde. Çünkü Bartın huzur şehridir. Bu huzuru kimse bozmasın.” dedi.

Çakır, “Bu bölgede halkın tavrı nettir”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise “Bartın Platformu olarak kentimizin turizm geleceği ile tüm ilçeleriyle birlikte varolması için mücadele ediyoruz. Daha önce 8 kere reddettirdiğimiz termik santral projesi HEMA’nın ısrarı nedeniyle sürekli önümüze geliyor. Bu durum hem Bartın halkının enerjisini tüketiyor, halkın moralini bozuyor hem de bir arada yürüttüğü çalışmaları engelliyor. Bu bölgede halkın tavrı nettir. Bugüne kadar yaptıkları işlerle, insan zinciriyle, 40 binin üzerindeki dilekçeyle, 2 binin üzerinde dava dilekçesi ile net mesajını vermiştir Amasra ve Bartın halkı. Biz de sonuna kadar bu mesajın arkasında duracağız. Termik santral gidecek, bizler kalacağız. Memleketimizde barış ve huzur içerisinde yaşayacağız.”dedi.

Bankoğlu, “Artık yandaşlara değil, halkınıza hizmet edin”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ise yaptığı açıklamada, “Buradan bir uyarı yapmak istiyorum. Birincisi bu termik santrali Amasralılara yapmak isteyen şirkete, ikincisi de hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde sürekli olarak bu termik santralin yapılması için izin veren buna koşulları ve zemini sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir çağrıdır söyleyeceklerim. Bakanlık ve şirket, Amasra’nın üzerinden elinizi çekin. Artık yandaşlara değil, halkınıza hizmet edin.”

Bartın Platformu, “Amasra’yı teslim etmeyeceğiz”

Bartın Platformundan yapılan açıklamada ise, “Yaklaşık 20 yıldan beri vatanımızı, yaşadığımız yeri savunuyoruz. Kime karşı? Hattat’a karşı, Neden? Sağlıklı bir doğada yaşamak için. Anayasa’da yer alan ‘her canlı sağlıklı bir ortamda yaşama hakkına sahiptir’ ilkesine sahip çıktığımız için buradayız. Sermayeye karşı hep birlikte yaşam alanlarını savunuyoruz. Bu bitmez hırs, bu bitmez açgözlülük, bu bitmez kin Amasra ve Bartın’ı bitirmek için. Ama teslim olmayacağız, Amasra’yı teslim etmeyeceğiz. Amasra tarihinde bir kere teslim olmuş, o da Fatih Sultan Mehmet Han’a. Bundan sonra hiç kimseye teslim olmamış. Hattat’a da teslim olmayacağız. Termik santral istemiyoruz. Termik santral yaptırmayacağız. Amacımız yaşam alanlarımıza, doğaya, Amasra’ya ve Bartın’a sahip çıkmak, geleceğimiz olan çocuklarımıza pırıl pırıl bir Bartın ve Amasra bırakmak. Daha önce defalarca iptal ettirdik ama artık hukuk işlemiyor. Bartın platformu’nun değerli avukatları ile gece gündüz demeden çalışarak tam 9 defa ÇED sürecini iptal ettirdik. Ancak şirket, Çevre Bakanlığı’nda ele geçirdiği bürokratlarla ya da elde ettiği siyasilerle yeniden müracaat etti. Ne zaman ‘Tamam biz kazandır. Termik santrali iptal ettirdik’ dediysek bir ay sonra yeni bir müracaat ile karşılaştık. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Mücadeleyi asla bırakmadık, bırakmayacağız. Kaç defa gelip müracaat ederlerse etsinler karşılarında yine bizi bulacaklar. Artık bu iş tamamen halkın özgür iradesine doğru evrilmektedir. ‘Eğer halk istemezse yapamazsınız’ dedik, 10 yıldır yaptırmadık. Fakat artık saflarımızı daha da sıklaştırmamız lazım. Birlikteliğimizi daha da arttırmamız gerekiyor. Çok daha kalabalık olarak sokaklara çıkmamız gerekiyor. Bu işin adresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Son ÇED başvurusunu Yargıtay ‘itiraza kabil olmayacak şekilde’ diye bozdu. Yani bir başka mahkemeye müracaatının önünü kapattı. Ancak bir ay sonra bin 600 sayfalık yeni bir ÇED dosyası ile Bakanlığa müracaat ettiler. Bakanlık da 3 gün içerisinde bin 600 sayfalık dosyayı sözde inceledi ve sürecin başlaması için kabul etti. Bizim karşımızda sadece HEMA, sadece Hattat yok.” denildi.

Toplantı yapılamayınca tutanak tutuldu

Konuşmaların ardından şirket yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, polis eşliğinde toplantının yapılacağı alana geldi. Vatandaşlar toplantının yapılmasına izin vermediği için salona giremedi. Bu nedenle toplantının yapılamadığına dair yetkililer tarafından tutanak tutuldu.

Çakır: “Tutanağın sonuna şerh düştük”

Tutanak tutulduktan sonra açıklamada bulunan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Bugün bir kez daha Bartınlılar ve Amasralılar olarak bu termik santral belasına karşı ortak tavrımızı gösterdik. Sizin seçilmiş temsilcileriniz olarak biz de tutanağın tutulmasına şahitlik ettik. Bizim için önemli olan kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum: ‘Tespitlerden sonra toplantıya başlamak üzere Valilikçe belirlenen yere gidildi. Yöne halkının yoğun tepkisi ve proje hakkında bilgilenmek istemediği, termik santrallerle ilgili yöre halkının yetirince bilgi sahibi olduğu, yıllardır termik santrallere karşı mücadele ettiklerini beyan etmiş ve toplantı yapılmasını istememişlerdir. Bunun üzerine tutanak imza altına alınmıştır’. Ayrıca tutanağın sonuna da bir şerh düştük. ‘Halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı yerine girilememiş, toplantı yapılamamıştır’ dedik. Bunu diyenler CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve ben Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır. Ben Amasra halkı ve Belediyesi adına hepinize teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.” dedi.

Akın, “Hep beraber mücadeleye devam edeceğiz”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise, “Bugün maalesef 8.’si gerçekleşti. Bunu da hayırlısıyla atlattık. Bugün toplantı yapılamamıştı. Fakat bu bu iş bitti anlamına gelmemektedir. Süreç devam edecek ve biz de bu için her zaman içinde olacağız. Hep beraber olacağız. Ankara süreci olursa Ankara’da, Bartın süreci olursa Bartın’da, Tarlaağzı süreci olursa Tarlaağzı’nda hep beraber mücadeleye devam edeceğiz. Asla termik santral istemediğimizi bugün de beyan ettik, bundan sonra da hep beraberce beyan edeceğiz.”dedi.

Bankoğlu, “Bu melun hastalığı hep birlikte bir kez daha yeneceğiz”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ise yaptığı açıklamada,

“Sevgili Amasralılar, hepinize çok teşekkür ediyorum. Değerli Belediye Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum, şahitlik ettik hep birlikte. Buradan bir kez daha haykırmak istiyorum; bu melun hastalığı hep birlikte bir kez daha yeneceğiz. Bir kez daha diyorum ki her şey çok güzel olacak. Çağrım Bakanlığa, uyarım bu termik santrali ısrarla yapmaya gayret eden şirkete. Şirket bir kez daha gördü ki, Amasra bu termik santrali istemiyor. Bartın istemiyor. Çocuklarımız ve geleceğimiz için istemiyorlar. Şirkete çağrımız şu; bu termik santrali buraya yapmak isteğinden vazgeç. Bakanlığa çağrımız ise, ey Yürütme eğer vatandaşını düşünüyorsan yargının verdiği kararlara karşı çıkma, adalete saygı göster ve bu termik santral başvurularını reddet.”

Atmış, “Şirketin yeni başvurusuna baktığımız zaman bir paçavra görüyoruz”

Bartın Platformu adına açıklama yapan Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise şunları söyledi, “Artık çok tecrübe sahibi olduk. Halkın katılımı toplantıları, sonrasında Ankara’daki toplantılar... Ama onlar bizim itirazlarımızı hiçbir şekilde dinlemiyorlar. Ankara’daki bürokratlar sadece şirketin istediği şeyleri dinliyorlar. Bazı siyasetçiler onlara destek oluyorlar ve ÇED raporlarını çıkartıyorlar. Fakat Bartın Platformu, sadece bu ÇED ile ilgili değil avukatlarımız aynı zamanda bu enerji lisansı ile ilgili, aynı zamanda Çevre Düzeni Planı ile ilgili, aynı zamanda Çevre Düzeni Planı’nın değişik ölçekleriyle ilgili bir çok davayı şu anda takip ediyorlar. Hiç merak etmeyin. Siz varolduğunuz süre boyunca bu mücadele devam edecek. Şirketin yeni başvurusuna baktığımız zaman bir paçavra görüyoruz. Daha önce lavvar ÇED’ini, termik ÇED’ini ve liman ÇED’ini birleştirmişler. Neden? Çünkü Danıştay bizim lehimize oybirliği ile verdiği kararda, ‘Bunların hepsi entegredir. Birlikte değerlerilmesi ve kümülatif etkisinin dikkate alınması gerekmektedir’ demiştir. Bunlar bunu uydurmaya çalışmışlar ama uyduramamışlar. Neden? Çünkü bu bir entegre tesis ise oradaki maden ocakları da o entegre tesisin bir parçasıdır. Ama bu ÇED başvurusunda yoktur. Aynı zamanda burada üretilecek olan enerjiyi enterkonektif sisteme bağlayacak olan yüksek gerilim hattı da bu entegre tesisin bir parçasıdır. Bu da ÇED raporunda yoktur. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu başvuruyu direkt reddetmesi gerek. Eğer bu ülkedeki yargıya ve Danıştay kararlarına saygısı varsa. Fakat daha önce yaptıkları gibi yine hukuksuz, yine kanunsuz bir işleme imza atmışlardır. Ama buradan uyarıyoruz. Aynı zamanda bu komisyonun bir üyesi olan Bartın Belediye Başkanlığı, Amasra Belediye Başkanlığı ve Sayın milletvekilimiz de elbet bu toplantılara daha sonra müdahale edecek ve bu itirazlarını yapacaklardır, bunun takipçisi olacaklardır. Devlet ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’na ‘hukuka uy, yargı kararlarına saygı göster, hukuktan yana, toplumdan yana tavır al. Çevreden ve doğadan yana tavır al’ diyoruz.

“Amasra’da termik santralin çanına ot tıkayacağız”

Amasra’nın Gömü Köyü’nde yapılmak istenen 1320 MW gücündeki Hema Termik Santrali ve Hema Limanı ÇED olumlu kararları beş ay önce Danıştay tarafından oybirliğiyle iptal edilmişti. Bu iptaller yörede Hattat Holding tarafından yapılmak istenen termik santrallere dair ilk iptal kararları değildi. Bunlar Bartın-Amasra halkının büyük tepki ve mücadelesi sonucu daha önceki idari veya yargı kararlarıyla birlikte verilmiş sekizinci iptal kararlarıydı. Buna rağmen Hattat Holding aynı yerde termik santral yapmak için dokuzuncu kez ÇED başvurusunda bulundu. Bugünkü toplantı bu ÇED başvurusuna ait ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ydı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni ÇED sürecini ilgili şirketin verdiği 1600 sayfalık ÇED Başvuru Dosyası’nı dikkate alarak başlattı. Bu başvuru dosyası, daha önceki başvurulardan copy-paste yoluyla yapılmış, karman çorman, hiçbir bilimsel karşılığı olmayan bir paçavra olmaktan ileri gitmemektedir. Bu paçavra dosyada verilerin çoğu eski tarihli veriler olduğu gibi, aradan geçen 10 yıllık sürede mevzuatta yapılmış olan değişiklikleri dikkate almadan idareye sunulmuştur. Böyle bir başvuru dosyasının bakanlık tarafından kabul edilmemesi ve direkt reddedilmesi gerekirdi.

“Bakanlığın dosyayı derhal geri çevirmesi gerekmektedir”

Bakanlığın bu dosyayı reddetmek için hala bir şansı vardır. Çünkü Danıştay’ın Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararını oybirliğiyle iptal ederken dayandığı entegre tesis ve kümülatif etki argümanlarını karşılamak iddiasıyla hazırlanmış bu ÇED başvurusu, başvuru için gereken asgari şartları karşılamaktan çok uzaktır. ÇED başvurusunda daha önce ayrı ayrı ÇED süreçlerine tabii tutulmuş olan Hema Termik Santrali, Hema Limanı ve Lavvar Tesisi gibi tesisler bu sefer birlikte olacak şekilde aynı ÇED sürecine tabii tutulmuştur. Fakat bu değişiklik yeterli değildir. Danıştay’ın Entegre Tesis ve Kümülatif Etkiye dayandırdığı kararı tam olarak karşılanmak isteniyorsa, taşkömürü kuyuları ve termik santralde üretilecek elektriği enterkonekte sisteme bağlayacak yüksek gerilim hattının da bu ÇED sürecine dahil edilmesi gerekmektedir. Bu tesisler için daha önce verilmiş olan ‘ÇED Gerekli Değildir’ ve ‘ÇED olumlu’ kararları, Danıştay’ın Hema Termik Santrali ÇED Olumlu kararını iptalinden sonra geçerliliğini yitirmiştir. Aynı yerde yapılacak tesislerin oluşturacağı kümülatif etki ancak bu tesislerin de yeni ÇED sürecine dahil edilmesinden sonra doğru olarak ölçülebilir. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eksik şekilde hazırlanmış Hema Termik Santrali ÇED Başvuru Dosyası’nı derhal geri çevirmesi gerekmektedir.

“9. kez gündeme getirmiştir”

Bugün burada yine yüzlerce kişi var ve Amasra’da termiksiz yaşam için mücadele ediyor. Bartın Platformu önderliğinde yürütülen bu mücadelede son 10 yıl içinde; termik santralle ilgili yapılan 9 farklı ‘ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’nı binlerce kişiyle tepki konularak yaptırılmadı. 29 Kasım 2010 tarihinde bin kişiyle Bartın’dan Ankara’ya gidilerek Bakanlığın önünde termik santral protestosu yapıldı. 22 Nisan 2011’de 10 bin kişinin katılımıyla ‘Termiksiz Yaşam İstiyoruz’ mitingi yapıldı. 5 Haziran 2014’te yağmurlu bir günde termik santralin yapılmak istendiği yerden Amasra’ya kadar el ele tutuşan binlerce kişiyle insan zinciri yapıldı. O gün Amasra’daki bütün esnaf işyerlerini açmayarak termik santrale tepkisini gösterdi. Haziran 2014’te sadece 10 iş günü içinde toplam 43 bin kişinin bireysel dilekçesiyle termik santral ÇED raporuna itiraz edilerek dünyada daha önce gerçekleşmemiş olan bir başarıya ulaşıldı. Rekor kıracak sayıyla, tam 2019 davacıyla Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararının iptali için davalar açıldı. Açılan bu davalar idare mahkemesi tarafından kabul edilmese de, Danıştay tarafından oybirliğiyle kabul edilerek, Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararı iptal edildi. Bu kararlarla Bartın-Amasra halkının haklılığı onaylandı. Tüm bunlara rağmen ilgili şirket tekrar yaptığı ÇED başvurusuyla, Amasra’da termik santral yapma girişimini dokuzuncu kez gündeme getirmiştir. Burada belirtmek istiyoruz ki; Biz Bartın-Amasra halkı olarak bu dokuz canlı termik santral canavarını, tam sekiz kez öldürdük. Kararlıyız. Dokuzuncusunda da öldürüp, Çanına ot tıkayacağız. Bu böyle biline.”

Toplantı yapılamadığına dair tutanağın tutulmasının ardından Bartın platformu üyeleri olaysız şekilde dağıldı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1566200626.332019-08-19 10:43:46