Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇETİN: “HER ZAMAN SORUN ÇÖZEN TARAF OLDUK”

Milletvekili Tunç'a Başkan Yardımcısı Çetin'den cevap...

Okunma: 2998

28.09.2016 18:15

Facebook'ta Paylaş

Son günlerin tartışma konusu olan TOKİ Köprüsü ve Köprülü Kavşak çalışmalarında AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç belediyeyi eleştirmişti. Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin’den bu eleştirilere cevap geldi. Çetin, “. Biz Bartın Belediyesi ve Belediye Meclisi olarak her zaman sorun çözen taraf olduk.” Dedi.

Bartın’da günden güne artan ve okulların açılmasıyla yeniden yoğunlaşan trafik konusu tartışmaları da beraberinde getirdi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç TOKİ Köprüsü ve mevcut çevre yollarına yapılacak olan Köprülü Kavşak projelerinde Bartın Belediyesi’nden kaynaklı gecikmeler yaşandığını ifade etmişti.

Temcit pilavı gibi

Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un TOKİ Köprüsü ve Karayolları Köprülü Kavşak ve Duble Yol çalışmasının Bartın Belediyesi’nden kaynaklanan gecikme nedeniyle yapılamadığı yönündeki açıklamaları kamuoyunu yanlış bilgilendirme yönündedir. Bartın Belediyesi en başından beri bu köprünün DSİ tarafından hazırlanan Bartın Irmağı Islah Projesi kapsamında yapılacağını belirtmesine rağmen, temcit pilavı gibi belirli dönemlerde bu konunun gündeme getirilmesi Belediyemizin hiçbir çalışma yapmadığı şekilde açıklanması vatandaşlarımızın kafasını bulandırmaktadır.

Kamu Yararı Kararı

DSİ’nin Irmak Islah Projesi için gerekli olan Doğal Sit İmar Planı Belediyemizce yaptırılmıştır. Doğal Sit İmar Planı alanında kalan yerlerin Kamu Yararı Kararı alınması Valilik Onayı ile İçişleri Bakanlığı’na gönderilmiştir. Sayın Vekil Yılmaz Tunç’tan, Kamu Yararı Kararı onayı ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nda bekleyen imar planı için devreye girip bu kararın onaylanması için gerekli çalışmayı yapması beklenmektedir. Kamu Yararı Kararı’nın ardından Belediyemizce yaptırılan Doğal Sit İmar Planı onaylanacaktır.

Meclise gelen konular aynı gün içinde çözülmüştür

Bartın Belediye Meclisi uyum içinde Bartın için her yatırımı değerlendirerek en kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır. Devlet Yatırımları olan Adalet Sarayı, Kültür Merkezi, Ağız ve Diş Hastanesi, Öğretmenevi, yeni Devlet Hastanesi, Okullar gibi çok sayıda kamu yatırımının imar ve diğer konulardaki sorunları ivedilikle Belediye Meclisimizde çözülmüştür. Meclise gelen konular aynı gün içinde çözülmüştür. Belediye Meclisimizin süreci uzatma ve engelleme gibi bir tavrı hiçbir zaman olmamıştır. Bu tür açıklamalar tüm Belediye Meclisi Üyelerimizi zan altında bırakmaktadır.

Belediye Meclisimizde ivedilikle onaylanmıştır

Karayolları Köprülü Kavşak ve Duble Yol Çalışması ile ilgili de aynı sığ anlayışla Belediyemiz suçlanmak istemiştir. Bartın Belediyesi trafik sorununu çözmek ve rahat ulaşımı sağlamak, ilave yollar ve imar alanları açmak için 2013 yılında onaylanan 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı’na istinaden yeni imar planı çalışmasına başlamış, bu planın 2014 yılında ihalesi yapılmıştır. 2014 yılından bu güne geçen süreçte yeni imar planı için diğer kurumlardan görüş verilmesi geciktirilmesine rağmen, Karayolları Köprülü Kavşak ve Duble Yol imar plan değişikliği Belediye Meclisimizde ivedilikle onaylanmıştır.

Şifai görüşmeler ve toplantılar yapılmıştır

2009 yılından bu güne kadar Bartın’a yapılacak her türlü yatırımın önünü açma, Belediyeden kaynaklanacak herhangi bir gecikme veya aksaklıklara mahal vermeme hususunda azami gayreti gösteren Belediyemiz, bölünmüş yol yapımı ile ilgili de aynı hassasiyeti göstermiştir.Kamuoyuna yanlış algıya yol açacak şekilde aksettirilen bölünmüş yol yapımı ile ilgili yazışmaların da ötesinde işlerin çabuk yürümesi için defalarca şifai görüşmeler ve toplantılar yapılmıştır.

Nihai olarak son şekli ile belirlenmiştir

İlk gelen projelerde kentimizin en büyük iki mezarlığı olan Asri ve Halatçıyaması Mezarlıklarına mezarlık duvarından 6 mt. İçeri girerek mevcut definlerin kaldırılması, İmam Hatip Kavşağı’ndan itibaren Halatçıyaması Mezarlığı önündeki yolun kotunun indirilerek, Kuleyanı Mevkii’ne ulaşımın kapandığı, şehitlerimizin mezarlarının bulunduğu ve şehitlerimiz anısına yapılan anıtın bir bölümünün ortadan kaldırıldığı, Bartın’ın ana şebekelerini besleyen su hatlarının altında kaldığı, su deposu ile arıtma tesisinin kaldırılacağı bir proje ile gelinmiştir. Bartın’ın her zaman milli, manevi ve ekonomik değerlerine sahip çıkan Belediyemiz, yukarıda belirtilen hususları gözeterek Karayolları yetkilileri ile defalarca toplantı ve şifai görüşmeler yapmıştır. Her seferinde yeniden düzelttirilen bölünmüş yol projesi nihai olarak son şekli ile belirlenmiştir. Böylelikle Asri ve Halatçıyaması Mezarlıklarımızda 6 metre içeriye giren, Halatçıyaması Mezarlığı önünden Kuleyanı’na inişi engelleyen, şehit mezarlarımız ile Şehitlik Anıtı’mıza zarar getirmeyen, Bartın’ın ana su şebekelerini besleyen ve arıtma tesisi ile bağıntılı su borularını koruyan, su deposunu koruyan bir bölünmüş yol projesi ortaya çıkarılmıştır. Belediyemiz şifai görüşmeler ile bölünmüş yol projesi ile ilgili birçok kolaylığı sağlamış, yan yol için gerekli olan vatandaşa ait bir yeri de kamulaştırarak Karayolları’na işini kolaylaştırmıştır.

İmar tadilatı da acilen gerçekleştirilecek

Bölünmüş yol projesinin başlangıç projesinden bugüne kadar tüm sorunları çözülerek Belediyemize iletilmesinin ardından Belediye olarak İmar Planı’na işlenmesi çalışması da yaptırılmış, Belediye Meclisimize sunulmuştur. Sayın Vekil Yılmaz Tunç’un son açıklamasında belirttiği elektrik trafo yerleri ile ilgili de çalışma yapılmıştır. İstenen 5 trafo yerinden 3’ü verilmiş, 2’si park ve altgeçit alanında kaldığı için Elektrik Kurumu’ndan başka yere kaldırılması istenmiştir. Elektrik Kurumu’nun bu 2 trafo ile ilgili göstereceği yer Belediyemize iletilmemiş, iletildiğinde imar tadilatı da acilen gerçekleştirilecektir.

Her zaman sorun çözen taraf olduk

Bartın için özveri ile sorumluluk anlayışıyla gece gündüz demeden verilen hizmetleri görmezden gelmek hiçbir yetkiliye yakışmamaktadır. Bu kentin gelişimi için sorun yaratan değil, sorun çözen yetkili olmak gerekmektedir. Biz Bartın Belediyesi ve Belediye Meclisi olarak her zaman sorun çözen taraf olduk. Gazetelerde başka kurumları suçlayıcı açıklamalarla yer almak yerine, halkın beklentilerine cevap verecek, halkı ve kurumları kucaklayacak beyanatlarla yer almak herkese yakışanı olacaktır.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594366098.642020-07-10 10:28:18