Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇEVRECİ SANTRAL VE İSTİHDAM VURGUSU

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş.’den yapılan açıklama ile Amasra’ya kurulması planlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararı verdiği termik santral konusunda “Türkiye’nin değil Dünya’nın En Çevreci Santrali unvanını alacaktır.” Denildi. Ayrıca açıklamada şirketin projeleri kapsamında bölgede 11 bine yakın kişinin istihdam edileceği belirtildi.

Okunma: 9810

11.10.2016 15:49

Facebook'ta Paylaş

 Açıklamanın tamamı şu şekilde; "Avrupa’nın ve Türkiye’nin En Büyük Madencilik – Enerji yatırımlarını sürdüren Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş, yerin yüzlerce metre altında yıllardır beklenen Uyuyan Güzel uyandırılıyor.

 

Türkiye’nin gelecek nesillerine aydınlık yarınlar bırakmayı hedeflediğimiz projelerimizle, bölgede 11 bin kişiye ulaşacak istihdam rakamları ile Bartın 2023 yılında ülkemizin ekonomi ve istihdam alanlarında da yıldızı parlayan bir il statüsüne kavuşurken,Türkiye’nin 3’üncü Enerji Üssü olacaktır.

 

Dünya’nın en zor mesleği olan madencilik sektöründe, 8 metre çapında eksi 600 ve 900 metre derinliklere sahip, Dünya’da bir benzerine az rastlanacak 3 adet maden kuyusunu yerin altında 5,3 km uzunluğunda açılan galeriler ile birbirlerine bağlanmış, toplamda 23 km’yi aşan galeriler sürülerek madencilik sektörüne yeni bir ivme kazandırılmıştır.

 

Şiketimiz, Türkiye’nin En Uzun Karayolu Tünelinden daha büyük bir çalışmayı yerin yüzlerce metre altında yapmanın gururu içerisindedir.

 

Amasra B Projesi ile yılda 5 Milyon ton üretim kapasitesi ve yapılan yeni sondaj ve araştırmalarla 1 Milyar ton rezerve sahip Taşkömürümüzü yerin yüzlerce metre altından ülke ve bölge ekeonomisine Enerji olarak kazandıracağız.

 

Şirketimiz, Taş Kömürü Üretimi, Enerji Santrali, Liman ve diğer entegre tesisler ile  3.1 Milyar Avroluk yatırım bedeli ile ilimize   Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Özel Sektör Yatırımını kazandırmış olacaktır.

 

Dünya’da Enerji üretiminde yüzde 29 ile en fazla kullanılan hammadde kömürdür. Polonya yüzde 84, Almanya yüzde 45, Danimarka yüzde 39 oranında elektrik üretimini kömürle gerçekleştiriyor.

 

Enerji, Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu alanların başında geliyor. 11,5 milyar dolarlık enerji ithalatı, 55 milyar dolara kadar çıkarken ilerleyen yıllarda bu takamın 110 Milyar Dolar olması beklenmektedir. Ülkemizin Cari açığımızın büyük bölümü, enerji ithalatından kaynaklanıyor. Ülkemiz geliştikçe ve büyüdükçe enerji ihtiyacımız her yıl yüzde 6 ile 8 artmaktadır.

 

Şirketimiz, Avrupa’da kullanılan ve Türkiye’de ilk defa kullanılacak    Ultra Süper Kritik Enerji Santrali ile Dünya’nın en çevreci kömürü olan Taşkömürü ile çalışacak olan 2x660 MWe gücünde Enerji Santrali ve Liman İnşaatnın Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 10.10.2016 tarihinde  Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararı verilmiştir.

 

İlimize, modern teknolojilerin kullanıldığı ve enerji üretiminin çevreye olan etkisinin en az seviyeye indirildiği bir santral olma özelliğini taşıyacaktır. Yüksek Kaloriye sahip Taşkömürümüz ile çalışacak Enerji Santralimiz yüksek standartlara sahip sistemleri  ile iş güvenliği uygulamalarıyla Türkiye’nin değil Dünya’nın En Çevreci Santrali Ünvanını alacaktır. Gerek mevzuatta belirtilen sınır değerlerin gerekse uluslararası kabul görmüş emisyon değerlerinin altında yer alan emisyon değerleriyle eski bir elektrik santralinden çok öte, çevreye, doğaya ve insan sağlığına duyarlı bir Enerji Santrali olarak inşa edilecektir.

 

Bölgemizde halen devam eden çok önemli sosyal sorumluluk ve sosyal kalkınma projelerimizin yanı sıra sağlanan ve sağlanacak  projelerimiz artarak devam edecektir. Projenin İnşaat aşamasında ve sonrasında çalışanlarımızın güvenliği öncelik olarak alınacak,  İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaları Maden işletmelerimizde olduğu gibi Enerji Santarellerimiz ile diğer tüm projelerimizde uluslararası standartlarda olacağından kimsenin endişe ve kaygısı bulunmasın."

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

ko

11.10.2016

Ülkemizi yönetenler umarım bu karalarını gelecekte kandırılmışız diye kendilerini savunma gereği duymazlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594688476.042020-07-14 04:01:16