Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CHP, 30 AĞUSTOS’U ALTERNATİF TÖRENLE KUTLADI

CHP Bartın İl Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Atatürk Anıtı’na çelenk konulurken CHP İl Başkanı Selim Karakaş yaptığı konuşmada, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 81 ile gönderdiği genelge ile 30 Ağustos’ta kutladığımız Zafer Bayramı’mızı yasaklama cüreti gösteriliyor. Binlerce kişi ile Ayasofya Camii açılışı yapılırken, cazip tatil kredileri verilerek halkı tatil yörelerine gönderirken, 15 Temmuz kutlamaları yapılırken akıllarına gelmeyen salgın hastalık, şimdi halkımızın coşkulu bir şekilde kutladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinde akıllarına geliyor.”dedi.

Okunma: 429

01.09.2020 13:09

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın İl Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törene CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, CHP İl Başkanı Selim Karakaş ve partililer katıldı.

 

Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu

 

Törende ilk olarak Atatürk Anıtına çelenk bırakılırken ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi.

 

 

 

 

CHP İl Başkanı Selim Karakaş törende yaptığı konuşmada, “Emperyalizme karşı direnen bir halkın destanı olan 30 Ağustos zaferi, tam bağımsızlığımızın, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin yaratıcısıdır. Bu zafer yalnızca bizim değil; tüm mazlum ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin de yol göstericisidir.
30 Ağustos, mazlum bir halkın sofrasındaki yiyeceğini, ahırındaki koşumunu, üstündeki giysisini paylaşıp donattığı yoktan var ettiği ordusunun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Önderliğinde emperyalizme karşı dünyada kazandığı ilk kurtuluş savaşının tarihidir. 30 Ağustos, Yunan ordusunu kullanarak Sevr’i zorla kabul ettirmek isteyen, başta İngiltere olmak üzere Emperyalist güçlerin amaçlarına ulaşamadıkları, Sevr’in çöpe atıldığı günün adıdır.
30 Ağustos ulusumuzu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin bir araya geldiği; Gazi Mustafa Kemal önderliğinde omuz omuza mücadele ederek Emperyalizmin Anadolu’yu işgal ve paylaşım planlarının engellendiği zafer destanının yazıldığı günün adıdır. 30 Ağustos Atatürk ilke ve devrimlerinin filizlenerek kök salmaya başlayacağı sürecin yolunu açan Zafer Bayramının tarihe kaydedilişidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı hem Cumhuriyete ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çok sesliliğe giden yoldur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Sevr paçavrasının güncellenmeye çalışıldığı, Türkiye’nin siyasi coğrafyasının küçültülme hayallerinin yeniden canlandığı günümüzde, yakın geçmişin acı derslerinin ulusça hatırlanmasında yarar görmekteyiz. Emperyalist güçlerin Türkiye’yi etnik ve mezhepsel bir kaosun içine iterek amaçlarına ulaşmayı yeniden denemeye başladıkları günümüzde, ülkeyi yönetenlerin de geçmişten ders çıkararak, başta komşuları olmak üzere, devletlerarası ilişkilerini bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde oluşturmaları gerekmektedir. Emperyalist devletlerin bölgeye yönelik tasarımlarının tetikçiliğine soyunarak, asli görevi ülkenin savunması olan Türk Silahlı Kuvvetlerini, tarihsel görevinin dışında kullanma girişimlerinden bir an önce vazgeçilmelidir. Askeri zaferle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikasının temel felsefesinin Yurtta barış , dünyada barış olmasının ulusça yaşanan acı deneyimlerin sonucu olduğu akıldan bir an bile çıkarılmamalıdır. Emperyalizmin dört koldan kuşattığı bu topraklarda her tür himayeci, mandacı, işbirlikçi anlayışı da reddederek Atatürk’ün önderliğinde kurulan tam bağımsız cumhuriyet rejimi, 1950’lerden itibaren bağımsızlık idealinden uzaklaşarak; emperyalizme, ekonomik, siyasi ve askeri bir bağımlılık içinde biçimlendirilmiş ve tüm politikalar buna hizmet ederek planlanmıştır. Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesinin parçası olarak, bölgede siyasal İslamcılığı güçlendirmek için kurulan AK Parti iktidarı, ülkemizi her anlamda emperyalist müdahaleye daha açık hale getirmiştir.

 

“Salgın hastalık, 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinde akıllarına geliyor”

 

 

Ülkemiz emperyalizmin güdümündeki savaşa sürüklenmiş, Suriye’deki etnik ve mezhepsel dağılma dalgasının içine itilmiştir. 18 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarı döneminde, ülkemizin yer altı ve yer üstü tüm kaynakları emperyalist tekellere teslim edilmiş, limanları-madenleri, toprakları, başta tank palet fabrikası olmak üzere fabrikaları yabancılara satılmış, tarım uluslararası gıda tekellerinin hakimiyetine bırakılmıştır. Çok Değerli Bartın Halkı, Ne yazık ki ,18 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarının Mustafa Kemal Atatürk , İsmet İnönü ve silah arkadaşlarına, Tam Bağımsızlığa ve Laik Cumhuriyet’e yönelik saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Emperyalizme karşı kazanılan Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kazanımlarına, bu savaşla kazandığımız zaferin önderlerine saldırmaktan geri durmuyor. Bu büyük zaferimizin mihenk taşları olan milli günlerde, kutladığımız bayramları yasaklıyor, Mustafa Kemal, İsmet İnönü ve silah arkadaşları için lanetler okutuyor. İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun 81 ile gönderdiği genelge ile 30 Ağustos’ta kutladığımız Zafer Bayramı’mızı yasaklama cüreti gösteriliyor. Binlerce kişi ile Ayasofya camii açılışı yapılırken, cazip tatil kredileri verilerek halkı tatil yörelerine gönderirken, 15 temmuz kutlamaları yapılırken akıllarına gelmeyen salgın hastalık, şimdi halkımızın coşkulu bir şekilde kutladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinde akıllarına geliyor. Biz bu iktidarın Ulusal kurtuluş ve Bağımsızlık mücadelesine, kurucu lider Mustafa Kemal Atatürk’e, laik Cumhuriyet rejimine olan alerjisini biliyoruz. 18 yıllık iktidarları döneminde de bunu defalarca gösterdiler. Bu anlayış ‘’Keşke Yunan galip gelseydi’’ anlayışıdır. Bu anlayış, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı sözde tarihçi fesli meczup Kadir Mısırlıoğlu’nun anlayışıdır. Samimi olsunlar, pandeminin arkasına sığınmasınlar, bizim ülkenin kurucu değerleri ile  cumhuriyet rejimi ile sorunumuz var desinler. Cumhuriyet Halk Partisi il, ilçe örgütlerimiz yurtsever, laik, cumhuriyet sevdalısı yurttaşlarımızla birlikte bu yılki 30 Ağustos’ta da, onurla kutladığımız diğer günlerde de Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza, Mustafa Kemal’e, İsmet İnönü’ye, ulusal onurumuza sahip çıkmaya ne pahasına olursa olsun devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gününü de kutluyor, başta Büyük Zaferin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi de minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Gerçekleştirilen tören konuşmaların ardından sona erdi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1601431527.64462020-09-30 05:05:27