Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
COŞKUN, “1000 TL EK ZAM, YÜZDE 3 REFAH PAYI VERİLMELİ”

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, son zamanlarda ülkemizde gerçekleşen aşırı zamlar ve dövizin artışı yüzünden sabit gelirli olan kamu çalışanları ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak kamu çalışanlarının sorunları ve taleplerini dile getirdi. Coşkun yaptığı açıklamada kamu çalışanlarına 1000 TL ek zam ve yüzde 3 refah payı istedi.

Okunma: 97

24.11.2021 16:36

Facebook'ta Paylaş

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, yaşanan aşırı zamlar ve döviz artışı ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “5. Dönem Toplu Sözleşmesiyle memur ve memur emeklilerinin maaşlarına geçen yıl yüzde 4+4, bu yıl ise yüzde 3+3 zam yapılmıştı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun karar verdiği bu sözleşmeyle memur ve memur emeklilerin maddi kayıplara uğradığı

bu dönemde TÜİK'in belirlediği yıllık enflasyon ortalama yüzde 14,6 olsa da çeşitli mal ve hizmetler yaklaşık yüzde 28, ulaştırma yüzde 21, gıda yüzde 20, ev eşyası yüzde 18, sağlık harcamaları yüzde 16 oranında zamlandı. Memur maaşları yıllık ortalama 463 lira artarken, aynı dönemde dört kişilik ailenin insanca yaşamak için vazgeçemeyeceği zorunlu harcamaları 965 lira yükseldi. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalıyor. Aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyüyor.

“Enflasyonun en olumsuz etkilerini dar ve sabit gelirliler yaşamakta”

Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkilerini dar ve sabit gelirliler yaşamaktadır. 6. Dönem Toplu Sözleşmesiyle memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Gerek açıklanan resmi enflasyon gerekse yatırım araçları karşısında memur maaşlarının eridiği ve yapılan artışların yetersiz kaldığı açık. Son dönemde birçok ürün ve hizmete yapılan fahiş zamlar, desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerin başında maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerinin olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine aylık 1000 lira ek zam verilmesi zorunlu hale gelmiştir.  Artan milli gelirin adil bir biçimde paylaşılması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için mutlaka kamu görevlilerinin maaşlarına enflasyonun üzerinde artış yapılmalı. Bunun için yapılması gereken her yıl oransal artışlardan bağımsız yüzde 3 refah payı verilmesidir.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin