Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DENİZER, KATLEDİLİŞİNİN 18. YILINDA ANILDI

Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı iken 6 Ağustos 1999 tarihinde evinin önünde uğradığı hain silahlı saldırı sonucu öldürülen işçi lideri Şemsi Denizer, ölümünün 18. Yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Okunma: 2860

08.08.2017 12:32

Facebook'ta Paylaş

Denizer için Çaycuma’ya bağlı Serdaroğlu Köyü’nde bulunan kabri başında düzenlenen anma törenine GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilat ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS’e bağlı şubelerin yöneticileri ve temsilcileri, GMİS’te önceki dönemlerde görev yapmış yöneticiler, maden işçileri ve Denizer’in dost ve akrabaları katıldı.

Anma töreninde Kur-an ve duaların okunmasının ardından Denizer’in kabrine kırmızı güller bırakıldı ve gül suyu döküldü.

 

“Onun yaktığı madenci fenerini söndürmeyeceğiz”

 

Denizer’in mezarı başında bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci şunları söyledi; “18 yıl önce Sendikamızın olağan genel kurulunun yapıldığı 6 Ağustos 1999 tarihinde gece yarısı evinin önüne kurulan bir pusuda katledilen Genel Başkanımız ve Türk-İş Genel Sekreteri Şemsi Denizer, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sevgi ve saygıyla anılan bir sendika lideriydi.

Denizer, 1990 yılındaki büyük grevimizde maden işçilerine ve 4-8 Ocak 1991 tarihlerindeki Zonguldak-Ankara Yürüyüşümüzde sayıları 150 bini bulan bölge halkına önderlik yapmış ve bu şanlı eylemi tek bir kişinin bile burnu kanamadan tarihe mal etmişti.

Bu eylem, Türkiye ve dünyada emek ve demokrasi mücadelesinin altın sayfaları arasında yer almış ve günümüzdeki mücadeleye ışık tutmuştur.

Böyle bir sendikada görev yapmanın haklı gururunu yaşayan bizler, onun yaktığı madenci fenerini söndürmedik, söndürmeyeceğiz.

Zonguldak Maden Havzamız, milletimize ve ülkemize hizmet edecektir.

1990 yılından bu yana, yaklaşık 100 yıllık taşkömürü rezervimizi yok etmek isteyen çok uluslu şirketler ve onların yerli işbirlikçilerinin oyunlarını boşa çıkartacağız.

Denizer, mücadelemizde yaşıyor ve yaşayacak.

Bir kez daha sevgi, saygı ve şükranla anıyor, Allah’tan rahmet diliyoruz.

Genel Başkanımızın ve tüm maden şehitlerimizin mekanları cennet olsun.”dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin