Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DOĞALGAZ ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervleri, yapılan çalışmalarla ekonomiye kazandırılıyor. EnerjiPiyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) eylül ayı verilerine göreülkemizde en çok doğalgaz üretimi Bartın ve Zonguldak açıklarındaki rezervde yapıldı. EPDK tarafından açıklanan verilere göre Bartın ve Zonguldak açıklarından üretilen gaz yüzde 67,58’lik bir oran ile yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan alan oldu. Ardından ise Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Düzce ve Edirne geldi. Yine eylül ayı verilerine göre Bartın’da doğalgaz tüketimi 3,623 sm3 olurken ilimizde doğalgaz dağıtım hizmeti veren Akmercan firmasına abone sayısı 34 bin 679 oldu.

Okunma: 875

09.12.2023 12:01

Facebook'ta Paylaş

Bartın ve Zonguldak açıklarında keşfedilen ve kısa bir sürede çalışmaların tamamlanmasıyla üretimine başlanan Karadeniz Gazı üretimi her geçen gün artıyor.

Karadeniz gazının sisteme alınmasıyla 30 milyon metreküp olan aylık doğal gaz üretimi 110 milyon metreküpü aştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) eylül ayı verilerine göre ülkemizde en çok doğal gaz üretimi yapılan alan Bartın ve Zonguldak açıklarındaki gaz rezervi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle ilk kez 20 Nisan'da karaya çıkarılan doğalgaz başta Bartın ve Zonguldak olmak üzere bölgemizde ve ülkemizde büyük bir heyecana neden olurken doğalgaz çıkarma işlemi belirlenen takvim doğrultusunda üretim artışı ile devam ediyor.

Bölgemiz ilk sırada

EPDK verilerine göre Ağustos ayına kadar doğalgaz üretimi en çok Tekirdağ’da yapılırken Eylül ayı itibariyle birinciliği Bartın ve Zonguldak açıklarından çıkan doğalgaz ile Zonguldak aldı.

710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin karaya ulaştığı alanın Zonguldak’ta olması sıralamayı da değiştirdi.

 EPDKrakamlarına göre Zonguldak yüzde 67,58’lik oran ile yurt genelinde en çok doğal gaz üretimi yapılan il oldu. Ardından Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Düzce ve Edirne geldi.

Haber: Soner Boyacı

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin