Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DOĞUM MAĞDURLARI SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA DERTLERİNİ ANLATTI

Çocukları doğum esnasında yaşanan çeşitli yaralanmalarla hayat boyu tedavi ve bakım gerektiren kol ve beyin felçlerine maruz kalan, yurdun dört bir yanındaki vatandaşlardan oluşan heyet, Sağlık Bakanlığı’na giderek sorunlarını anlattı. İçlerinde Bartınlı ailelerin de bulunduğu heyeti Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın nezdinde kabul eden Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, mağdurları dinledi.

Okunma: 671

24.09.2019 11:53

Facebook'ta Paylaş

81’ilden, çocukları doğum esnasında yaşanan travmaların ardından sakat kalan vatandaşları temsilen geniş bir katılımla oluşturulan,  sözcülüğünü çocuğu doğumsal felçli olan Bartınlı vatandaş Muhammet Karakök’ün yaptığı 40 mağdur anne ve babanın bulunduğu heyette, çok sayıda vatandaşın avukatı ve aynı zamanda kendisi de çocuğu doğumda yaralanan Av.Özge Şahin Güleçlier, çocuğu doğumda yaralanan Av. Mehmet Akif Ulusoy ve mağdur avukatlarından Alper Yunus Karagöz yer aldı.

Sorun ve taleplerin sıralandığı toplantıda, avukatlar, annelerin yaşayarak anlattığı, doğumda temizlikçilerin müdahalesi, orantısız güç uygulanması, çocuklarının kilolu olmasına rağmen sezaryene alınmayıp riskli doğum yaptırılması, ultrasonlardaki kilo değerleri ile gerçek kilo değerleri arasında 1 kilonun üzerindeki sapmalar ve çok korktuklarını, normal doğum istemediklerini ifade etmelerine rağmen zorla normal doğuma alınmaları gibi bir çok bariz ihmal ve hatalar dikkate alınmaksızın verilen standart meslektaş komplikasyon raporlarından ve bu raporlara bağlı verilmeyen soruşturma izinlerinden dert yanarken heyet sözcüsü Muhammet Karakök, bu konunun ülkenin kanayan yarası olduğuna vurgu yaptı.

Karakök aileler adına bakan yardımcısı Güven’e hitaben yaptığı konuşmada, “Bizler son yıllarda; 9 aylık doğum süreci boyunca sağlıklı olmasına rağmen hastanelerimizin çeşitli aksaklıkları ve eksikliklerine bazı sağlık çalışanlarının hata ve ihmallerinin de eklenmesiyle meydana gelen ağır doğum yaralanmaları dolayısıyla felç olan yüzlerce bebek ile, yine doğum esnasında hayata gözlerini yuman bebek ve annelerin, acısı, ıstırabı ve matemi dinmek bilmeyen kederli aileleriyiz. 

Bizler, her ne kadar doğum mağdurları olarak ön yargılı kesimlerce normal doğuma karşıymışız gibi nitelendirilsek de, hiçbir zaman normal doğuma karşı olmadık.

Fakat bize göre ülkemizde çeşitli çalıştaylar veya komisyonlar oluşturulup olası sorunlar öngörülerek gerekli tedbirler alınmadan başlatılan denetimsiz “normal doğum seferberliği”, sezaryen oranlarını azaltmak yerine doğum esnasında yaşanan travmaların sayısını ve şiddetini arttırmış, kimi bebekler çeşitli uzuvlarından felç kalmış, kimileri de hayata gözlerini yummuştur.  Böylelikle tüm dünyada daha sağlıklı olduğu bilinen normal doğum, ülkemizde adeta bebeklerle annelerine yapılmakta olan bir doğum zulmüne dönüşmüştür.

Biz bu vahim tabloyu çocuklarımızın tedavisi için başvurduğumuz klinik ve hastanelerde karşılaştığımız doğum travmasına maruz olanların yoğun kalabalığı içerisinde bizzat görüyor yaşıyoruz. Dün onlarca olan sayımız bugün yüzlercedir. Bunu anlamanın en kolay yollarından biri de doğumda yaralanan bebek ve çocuklarla beraber sayısı her geçen gün artan ve bu çocuklarımızla dolup taşan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine gidip görmektir.

Ayrıca, ülkemizde biz mağdur edildiğini ifade edenlerin objektif şekilde dinlenmesiyle yapılacak küçük bir tarafsız araştırmada bile yüzlerce hayatı karartan doğum olaylarının sebebinin; öyle anlatıldığı ve sanıldığı gibi “tamamen” komplikasyonlara bağlı olumsuzluklar olmadığı anlaşılacaktır. Bartın’da evvelinde sürekli komplikasyon raporları verilen fakat sonrasında gerçeklerin müfettiş soruşturmasında anlaşılması üzerine bakanlıkça disiplin cezalarının verildiğinin ailelere tebliğ edildiği “doğumda temizlikçi müdahaleleri meselesi gibi.  

Bilindiği üzere, ülkemizde daha evvel doğum şekline doktorlarla anne adaylarının ortak kararı doğrultusunda yön verilirken, gereksiz zorunlu haller dışında yapılan  sezaryen oranlarının özellikle 2000’li yıllara gelindiğinde standartların çok çok üstünde rekor bir sayıya ulaştığı tartışılmaktaydı. Bu bilgiden yola çıkıldığında şimdide toplumun devlet büyüklerimizce ve kurumlarımızca bilinçlendirilmesinin olumlu katkısının yanı sıra, normal doğum teşviklerinin performans/başarı puanlarının bazı hekimleri cezp etmesi/yönlendirmesi dolayısıyla yukarıda bahsi geçen alt yapısız hazırlıksız koşullarda riskli normal doğumların artışı tetiklenmiştir. Fakat bu politika ile, çeşitli sağlık haber programları ve yayınlarda ifade edilen rakamlardan anlaşıldığı üzere öyle beklenildiği gibi sezaryen ve normal doğum oranlarında ciddi bir artış veya azalma gözlemlenmemiş normal doğum sakatlanmalarının artması gibi vahim bir tablo oluşmuştur. Bizlerde maalesef bu acı gerçeğin hem tanığı hem de mağdurlarıyız.

Bu noktada şunu belirtmek istiyorum; biz yaşadıklarımızı ve sorunlarımızı ifade ederken, başka canlar yanmasın diye, daha güzel şartlar, yeterli ortam, ekip, ekipman sağlansın, eskiler yenilensin, bilgiler güncellensin,  ebe ve doktor eksikliği karşılansın, öncesi ve sonrası hesaplansın diye bunlar gibi gerekli tüm tedbirlerin alınması için mağduriyetlerimize sebep olanları vurguluyoruz. Gerçekten titizlikle çalışıp en güzel şekilde hizmet veren hastanelerimizi ve sağlık çalışanlarını tenzih ediyoruz. Çünkü bizim ve milletimizin onlara her zaman ihtiyacımız var. Fedakâr ve cefakâr sağlık çalışanlarımıza minnettarız.

Bu meselenin en dramatik boyutlarından biri ise, aileler yetersizliğiyle çaresiz bırakan tedavi kısmıdır. 9 ay boyunca heyecanla beklenen o en kıymetli varlığı doğumda ağır yaralanan acılı anne babalar tedavi için süratle büyükşehirlere ve üniversite hastanelerine akın ederek yana yakına doktor aramaya başlıyorlar.  Devlet hastanelerimizde özellikle doğum esnasında sinirleri kopan veya zedelenen çocukların tedavisi hususunda uzmanlaşmış Ortopedi ve el siniri cerrahisi uzmanları maalesef yok denecek kadar az. Üniversite hastanelerindeki öğretim görevlisi olan nitelikli hekimlerin çoğunluğu maalesef özel klinikler ve anlaşmalı özel hastanelerde ameliyat ve tedavi yaparak dar gelirli aileler açısından oldukça yüksek muayene ücretleriyle çalışmaktalar.

Tedavide; MR, EMG, BOTOKS tedavileri ya imkanı varsa özel merkezlerde mağdurun cebinden süratle ücretli yapılıyor yada üniversite hastanelerinde haftalarca sıra bekleniyor. Bunlara, Üniversite hastanelerinde yaşanan; tedavi kuyrukları, kontroller ve ameliyat için gelgitler, yoğunluk dolayısıyla iptaller, yatış yapıldıktan sonra haftalarca ameliyat  sırası beklemeler, ameliyat sonrası pansumanlar, kontroller ve kotaya takılan fizik rehabilitasyonunda yaşanan sorunlar eklenince tüm bunların hem çocuklara hem annelere psikolojik yansımaları apayrı bir mağduriyet konusu. Gerekli  ortez, stimilasyon cihazı, özel robotik cihazlar, solunum-yaşam-destek cihazları, bunların elektrik faturaları ve diğer fizik tedavi cihazları, tedavi için istenen fakat uzmanları ile karşılanamayan heryerde olmayan veya ücretli olan havuz terapileri  gibi ihtiyaç duyulan yardımcı unsurların masraflarının tamamı veya büyük bölümü doların artışı ve enflasyon bahane edilerek SGK kapsamında olmadığından veya SGK tarafından karşılanmadığı gerekçesiyle ücretsiz veya uygun maliyetlerle tedarik edilemiyor. Aileler zaten mağdur iken daha da mağdur oluyor. Bu mağduriyetlere birde sosyal yardım ve haklardan mahrum bırakan ÇÖZGER (Çocuklar İçin Özel Gereksinim) raporları, yetersiz rehabilitasyon desteği, fizik tedavi sınırlamaları ve iş gücü, tahsili veya mesleği olupta hayat boyu çocuğuna bakmak zorunda olduğu için çalışamayan annenin evde bakım maaşını engelleyen engel oranı ve (annede aslında hiç olmayan, evin diğer fertlerinin kazancıyla ilgili) gelir kriteri hesabı eklenince hayat adeta eziyete dönüşüyor. Tüm bu sorunların çözümü için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın mağduriyetlerimizin doğurduğu diğer sosyal ve ekonomik sorunların çözümü noktasında da bizleri yalnız bırakmamasını, ilgili kurumlarca da yine bu bakanlığımızın öncülüğünde gerekli çalışmaların yapılmasını arzu ediyoruz.”dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca ise ailelere yaptığı açıklamada, bahsedilen sorunların hem toplantıda hazır bulunan aileler bazında hem de ülke genelinde fotoğrafını çekmek suretiyle tespit edilmesinin ardından özellikle tedavilerle ilgili çalışmalardan başlanarak sağlık bakanlığı ve diğer kurumlarla müşterek çalışmayı gerektiren konuları da değerlendirerek gereken neyse yapacakları doğrultusunda söz verdi.

Aileler toplantı sonunda, bakanlık önünde hatıra fotoğrafı çektirip gerekli tüm çalışmalar yapılana kadar etkinlik ve faaliyetlerini arttırarak devam ettireceklerini belirterek bakanlıktan ayrıldılar.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1571193511.312019-10-16 05:38:31