Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DÜNYANIN EN BÜYÜK 4’ÜNCÜ MAĞARASI TURİZME AÇILDI

Batı Karadeniz’de Bartın Kastamonu sınırları içerisinde yer alan Küre Dağları Milli Parkındaki 250 metre derinliği ile Dünyanın en büyük 4’üncü mağarasına yürüyüş yolu yapılarak, turizme açıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Ilgarini mağarasının içerisinde Bizans döneminden kalma kalıntılarının olduğunu belirterek, mağaranın Arkeolojik ve endemik türler açından da çok önemli olduğunu söyledi.

Okunma: 2957

23.12.2019 14:10

Facebook'ta Paylaş

Kastamonu ve Bartın il sınırlarında bulunan Küre Dağları, 2000 yılında milli park ilan edildi. Milli parkın içerisinde Valla, Horma ve Çatak Kanyonu Ilgarini Mağarası gibi jeolojik oluşumlar, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzellikler bulunuyor. Sorkun yaylası mevkiinde bulunan Ilgarini mağarasına traking ve doğa sporları için yürüyüş yolu yapılma çalışmaları sona ererek, turizme kazandırıldı.

 

Ahşap malzemeleri taşımak için insan zinciri ve katırlar kullanıldı

 

Ilgarini mağarasına ulaşım için zorlu parkurda traking ve doğa sporları için gelen turistlerin kolayca ulaşmaları için Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılarak özel bir firmaya verilen ahşap yürüyüş yolunun yapımına 2 ay önce başlandı. 60 işçinin çalıştığı yürüyüş yolunda zaman zaman zorlu araziye ağaçların taşınması için katırlar ve insan zinciri oluşturuldu. Zorlu parkur boyunca kayalara 9 bin 500 adet vida çakılırken, ahşap malzemenin sabitlenmesi için 350 kilogram çivi kullanıldı. 2,5 km’lik parkur boyunca geçilmesi zor bölümlere 385 merdiven 440 metrekare ahşap platform ile 450 metre uzunluğunda korkuluklar yerleştirildi. Yol güzergahına 19 oturma bankı, 10 yönlendirme tabelası konulurken, 35 ton ahşap malzeme kullanıldı. Turizme kazandırılan mağara yürüyüş yoluna alan kılavuzu almadan gidilmesi yasak olduğu belirtildi.

 

Yol üzerinde 2 ayrı mağara var

 

Sorkun yaylası ve Sümenler köyü’nün üst bölgesinde yer alan Ilgarini mağarasına çıkışta ilk olarak Mantar Mağarası yer alıyor. Mağarada dev bir mantarı andıran 4 metre yüksekliğinde dev bir kalker kütlesinden oluşuyor. Mağaranın içeriye doğru uzunluğu 30 metreden oluşuyor. Öte yandan Ilgarine mağarasına 1 km. uzaklıktaki Dikey mağara kapsamında Ejder çukuru da  yer alıyor. Ejder çukurunun Ağız genişliği 15 metre, dikey derinliği ise 70 metre alanda manzarasının izlenmesi için ahşaptan seyir terası yapıldı.

 

 

Dünyanın 4’üncü en büyük mağarası Ilgarini

 

2,5 km’lik yürüyüş yolunun sonunda denizden yüksekliği bin 250 metre olan Ilgarini mağarası yer alıyor. Mağaranın giriş ağız genişliği 22 metre, yüksekliği ise 30 metre, içeriye doğru 858 metre uzunluğundaki 250 metre derinliği ile Dünyanın 4’üncü büyük mağarası olarak gösterilen Ilgarini mağarasının 220 milyon yılda oluştuğu tahmin ediliyor.

Mağaranın giriş bölümünde Bizans dönemine ait bir köy kalıntısı bulunurken, mağaranın içerisine doğru gidildiğinde Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülen eski bir yaşam alanı, su sarnıçları, iki şapel, 11 mezar ile eski dönemlere ait yürüyüş yolu kalıntıları yer alıyor. Arkeolojik açıdan zengin bulgulara sahip olan mağarada erken Bizans döneminden kalma Ortodoks din adamlarının inzivaya çekildiği yerleşim alanı da bulunuyor. Mağaranın Arkeolojik ve endemik türler açından da çok önemli yer tutuyor.

 

 

Doğa turizmine ivme kazandıracak
 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit yaptığı açıklamada, "Küre Dağları Milli Parkımız Kastamonu ve Bartın sınırları içerisinde bulunan 37 bin hektarlık alanı kaplayan bir yerimizdir. Biyo çeşitlilik açısından Avrupada 100 sıcak noktada, Türkiye’de ise 9 sıcak nokta arasında yer almaktadır. Milli parkımız dünyada tanınan bir alanımızdır. Avrupa Panparks ile Yabanıl Platin sertifikasına sahiptir. Burada kanyonlar şelaleler ve mağaralar çok dikkat çekiyor. Son yıllarda da ziyaretçi sayısını arttığı görüyoruz" dedi.

Ilgarini mağarasının her açıdan önemli olduğunu söyleyen Başyiğit şöyle konuştu:

"Özellikle son yıllarda turistlerimiz tarafından milli parkımızın Kastamonu bölümündeki Azdavay, Şenpazar ve Pınarbaşı’ndaki mağaralarımız şelalelerimiz ve kanyonlarımızın çok olmasından dolayı buralara çok fazla ilgi var. En son yaptığımız çalışmada, mağaralarımızı turizme kazandırmak için yürüyüş yolu çalışması oldu. Bu kapsamında Ilgarini mağarasının yürüyüş yolu çalışmasını tamamladık. Tabi Ilgarini mağarası dünyadaki önemli mağaralar arasında yer alıyor. Mağara içerisinde Bizanslılar dönemine ait 2 bin yıllık mezarlar, şapeller olduğu bir yerleşim yeri var. Bunu tabi insanlarımız görmesi ve bilmesi için ulaşılabilirliğini artırmak ve turizme kazandırmak için buraya yürüyüş yolunu tamamladık. Bu çalışmalar kapsamında 2,5 km’lik bir yürüyüş yolunu yaptık. Proje kapsamında ahşap platform merdivenler ve korkululuklar yaparak, artık çoğu insanımızın ulaşmasını sağlayacağız. Herkesi buraya bekliyoruz. Bunun dışında başka projelerimiz var. Onlara da önümüzdeki süreçte başlamayı düşünüyoruz.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin