Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EĞİTİM SEN: “ZEHİRLENMEK İSTEMİYORUZ”

Bartın'da 417 ilkokul ve ortaokul öğrencisi geçtiğimiz günlerde bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle hastanelik olurken Eğitim Sen Bartın Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora yetkililere çağrıda bulunarak, “Hastalanan öğrencilerin belirtilerinin zehirlenme belirtisi olduğu bilinmesine rağmen neden olay taşımalı yemeğe bağlanmaktan kaçınılıyor. Yemek firması geçmişte de bu tip olaylarla muhatap olan bir firma olmasına rağmen, cezalar kesilmesine rağmen neden ısrarla kayırılmaktadır?”diye sordu.

Okunma: 831

13.11.2021 12:18

Facebook'ta Paylaş

Eğitim Sen Bartın Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde taşımalı öğrencilere verilen yemekler  ve geçtiğimiz gün bazı okullarda yaşanan bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim Sen Bartın Şubesi Başkanı Sedat Bora tarafından yapılan basın açıklamasında yemek adı altında taşımalı öğrencilere yemek bile denmeyecek, kuru gıdanın reva görüldüğü ifade edildi.

“Gerekli önlemlerin halen alınmadığı görülmektedir”

Şube Başkanı Bora açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Okulların açılmasının üzerinden iki ay geçmiş olmasına rağmen eğitim öğretimin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin halen alınmadığı görülmektedir. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, bahçe ve açık alan düzenlemelerinin yapılması, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi eksiklikler bulunmaktadır.  Ayrıca yemek adı altında taşımalı öğrencilerimize yemek bile denmeyecek, kuru gıda reva görülmüş küçük bir ekmeğin arasına sadece marul konularak,  öğrenciye verilir hale gelmiştir. Bartın’da bu durum öğrencilerimize lütuf diye gösterilmiş ve bazı okul müdürleri öğrencilere devlet size bedava yemek veriyor yemek zorundasınız diyebilmiştir. Biz, öğretmenler ve Eğitim emekçileri olarak çok iyi biliriz ki eğitimim 12 yıl zorunlu olduğu günümüz koşullarında taşımalı yemeği lütuf değil haktır. Ve biz öğretmenler öğrencilerimizin yemek kırıntılarıyla değil gelişim düzeylerine uygun ve gerekli kalori düzeyine sahip sıcak yemek ile beslenmesini talep eden bir mesleğin mensuplarıyız. Çünkü biz öğretmeniz.

“Öğrenciler okul kantinlerine mahkum edilmiştir”

Ayrıca gene Bartın’ da bazı okullarda bu dönemin başında kantin fiyatlarının piyasanın üzerinde olmasına rağmen Bartın Valiliği kararı ile okulların kapısı öğlen araları kapatılmış öğrenciler okul kantinlerine mahkûm edilmiştir. Bir küçük su marketlerde bir lira iken bir okul kantininde neden iki liraya satılmaktadır? Kantinciler birliği okul kantinlerinde neden standart bir fiyat tarifesi uygulayamamaktadır? Okul kapılarının kapatılması ve yüzlerce öğrencinin küçücük okul kantinlerine sıkıştırılması covid vaka sayısını artırmamış mıdır? Covid tedbirleri nedeniyle taşımalı öğrencilere sulu yemek yerine kuru gıda parçacıklarını reva gören Bartın’ın ileri giden yöneticileri öğrencileri okul kantinlerine kapalı ortamlara mahkûm etmek salgın riskini artırmamakta mıdır? Kantin fiyatlarının yüksek olmasında kantinciler birliği başkanının rolü nedir?

 

 

Bir başka konu ise 10 Kasım 2021 tarihinde Bartın ili genelinde yaşanan öğrenci zehirlenmesidir. 20 değişik bölgede 417 öğrencide görülen zehirlenme vakaları Bartın Eğitim Sen olarak okullara yönelik başlattığımız “Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Yaşam Hakkı” hakkındaki kampanyamız ne kadar haklı olduğumuzu göstermiştir.  Bu vakalarla beraber velilerde panik yaşanmış, pek çok okula ertesi gün öğrenci gitmemiş eğitim aksamaları yaşanmıştır. Valilik açıklamasına göre olay suya bağlanmıştır. Yüzlerce öğrencinin topluca hastaneye kaldırılması ve olayın suların kirlenmesine bağlanması bu daha feci bir durumdur. Daha genel bir sorunu yansıtmaktadır. Çünkü hastaneye Bartın’ın 20 değişik bölgesinden okullardan öğrenci acile kaldırılmıştır ki Bartın da 20 bölgenin içme ve kullanma suyunun kirli olması demek ayrı bir sağlık vakası ve covid salgını ortamında ayrı bir salgının habercisidir. Zaten Valiliğin açıklaması doğru kabul edilmesi durumunda yüzlerce öğrencinin kirli su nedeniyle acil servislere kaldırılması Bartın’ın çok ileri giden yetkililerinin istifasını gerektirir.

“Yemek firması neden ısrarla kayırılmaktadır?”

Soruyoruz… Yüzlerce hastaneye topluca taşınan öğrencilerin hepsinin taşımalı kapsamımda olduğu halde Valilik hastalanan öğrencilerin belirtilerinin zehirlenme belirtisi olduğunu bilmesine rağmen neden olayı taşımalı yemeğine bağlamaktan kaçınmaktadır. Yemek firması geçmişte de bu tip olaylarla muhatap olan bir firma olmasına rağmen cezalar kesilmesine rağmen neden ısrarla kayırılmaktadır.

Soruyoruz…İlk ve  ortaokullarda taşımalı yemek ihalesini değişik isimler adı altında neden hep aynı firma almaktadır. Firmanın siyasi erk ve Milli Eğitim Bakanlığı ile nasıl bir bağlantısı vardır. Merak ediyoruz. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmesi adına soruyor ve sorguluyoruz. Çünkü biz bazı idareciler gibi geçiştiren durumu şirketler lehine çeviren kıvraklıkta bir meslek değil sorgulayan tüp çıplaklığı ile gerçeği ortaya koyan bir mesleğiz. Çünkü biz öğretmeniz…

 Yanı sıra sendikamıza ulaşan bazı duyumlar üretici firmayı işaret etmektedir. Bir gün önce üretici firmada numune kontrolü yapan görevliler börekleri yiyemediğini dile getirdikleri söylenmektedir.

“Neyi saklamaktasınız?”

Soruyoruz… Eğer çocuklarımız zehirlemediyse bir açıklama ile geçiştirilecek bir durum ise bugün Bartın’da birçok okulumuzda özellikle vakaların yaşandığı okullarda neden eğitim öğretim yapılamamıştır? Neyi saklamaktasınız. Öğrenmek ve kamuoyu ile paylaşmanızı istiyoruz. 1915 şartlarından daha mı kötüyüz ki asker tayınından daha az öğrenci yemeğine reva görülmekteyiz. Sorguluyoruz. Çünkü biz öğretmeniz. Zira yemek için, bir öğrenci için firmaya MEB tarafından ödenen ücret 6 TL’dir. Firmanın personel, vergi, kira vb. giderleri düşünüldüğünde öğrencilere 6 TL’nin ancak 2 ile 3 TL arasında bir meblağı ayırabilecektir. Peki, ucuz, kalitesiz ya da bozuk olmadığı müddetçe 2-3 TL ile ne alınabilir?  Bu rakamlarla sağlıklı beslenme mümkün müdür? Sağlıklı beslenme olmadan başarılı bir eğitimin olanağı var mıdır? Geleceğimiz olan çocuklar her şeyden daha önemlidir. Saraya değil halka ve çocuklarına bütçe ayırılmalıdır. MEB in lüks otellerde yaptığı toplantılara son 6 ayda 2 milyon 355 bin lira ödediği daha önce basına yansımıştır. Kendilerine gelince sınır tanımayanlar bizlere, bizim çocuklarımıza gelince günde 6 lirayı yeterli görmektedirler.

Ama bizler öğretmenler ve eğitim emekçileri olarak, Öğrencilerimizi ranta kurban etmemek için mücadelemize devam edeceğiz.

Buradan bir kez daha haykırıyoruz ki çocuklarımız adına sürecin takipçisi olduğumuzu beyan ederiz.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin