Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EMEKLİDEN YENİ ZAM TALEBİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı, 2024 yılı için yapılan maaş düzenlemelerinin emeklileri memnun etmediğini ifade ederek emeklilere yönelik yeni bir düzenleme istediklerini belirtti. Kalaycı açıklamasında en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini vurgulayarak ayrıca ilaç katkı paylarının kaldırılması ve ikramiyelerin de asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep etti.

Okunma: 668

01.02.2024 12:04

Facebook'ta Paylaş

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı, 2024 yılı için yapılan maaş düzenlemeleri ile ilgili açıklamalara bulunarak emekliye yönelik yeni bir düzenlemesinin yapılmasını talep etti.

“En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılmalı”

TÜED Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı yaptığı açıklamada açlık sınırının asgari ücret seviyesinin üzerinde olduğuna dikkat çekerek en düşük emekli maaşının da asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istedi.

Kalaycı emeklinin yaşam koşullarının zorluğuna dikkat çekerek, “2024 yılı için emekliye yansıtılan emekli memurlarla eşit hale getirilen yüzde 49.25 oranında bir düzenleme yapılması emeklileri memnun etmemiş olup yeniden emeklilere bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Emekli maaşları istatistik kurumuna göre yapılmaktadır. İstatistik kurumu verileri emeklinin enflasyonunu yansıtmamaktadır. Ülkemizde açlık sınırı asgari ücreti geçmiş durumda yoksulluk sınırı ise 50 bini geçmiş durumda. Biz emeklinin temsilcileri olarak en düşük emekli maaşının 10 bin seviyesinde değil asgari ücret seviyesi 17 bin TL olmasını istemekteyiz” ifadelerine yer verdi.

“İlaç katkı payları kaldırılmalı”

Başkan Ali Kalaycı açıklamasının devamında ise emeklinin en önemli gider kalemlerinden biri olan ilaç katkı paylarının da kaldırılmasını talep ederken ayrıca bayram ikramiyelerinde de artış istedi.

Kalaycı, “Bu taleplerimizin yanında verilecek emekli zamlarının yüzdeli değil seyyanen verilmesi gereğine inanmaktayız ayrıca emeklilerin çalıştıkları zamanla ilgili kademeli bir sistemle zam yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak emeklilere seyyanen zam yapılırken de az maaşı olan emeklilerin ön planda tutulması gerekmektedir bu taleplerimizi dile getirirken eski taleplerimiz olan intibakın yeniden düzenlenmesi ilaç katkı paylarının kaldırılması ikramiyelerin asgari ücret seviyesine getirilmesi ön planda olması gerekmektedir. Bu isteklerimizin yerine getirilmesini iktidardan beklemekteyiz”şeklinde konuştu.

Haber: Haluk Türkoğlu

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin