Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ENGELLİLERDEN SESSİZ YÜRÜYÜŞ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası ve Aile Haftası kapsamında Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. Belediye Sosyal Tesislerinden Cumhuriyet Meydanı’na düzenlenen yürüyüşte katılımcılar engellilerin yaşadığı zorluklara sessiz yürüyüşle dikkat çekti. Düzenlenen programda konuşan Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yavuz Korkmaz ilimizde engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, “Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak ilimizde hali hazırda 2 bin 216 engelli bireyimiz adına ailelerine evde bakım yardımı sağlamaktayız. Ayrıca Engelli kimlik kartı hizmetimiz ve 150 engelli bireyimize özel bakım merkezlerimiz aracılığı ile yatılı bakım vermekteyiz. 60 engelli ve ailemize de gündüz bakım rehabilitasyon ve aile danışma merkezimiz ile hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimizle engelli bireyler ve ailelerimizin yanında olmaya devam ediyoruz”ifadelerini kullandı.

Okunma: 194

16.05.2024 11:37

Facebook'ta Paylaş

10-16 Mayıs Engelliler Haftası ve Aile Haftası kapsamında Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

Belediye Sosyal Tesislerinden başlayan yürüyüşe Bartın Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Uzan, Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yavuz Korkmaz, İŞ KUR İl Müdürü Ali Solak,Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Spor Kulübü (BOEDDER-SK) ve Otizmli ve Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yaşam Derneği (OBEY- DER) Yönetim Kurulu Başkanı Berna Şengün, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, Kozcağız Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Ünlü ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Katılımcılar pankart ve dövizler eşliğinde engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için sessiz yürüyüş gerçekleştirirken Belediye Sosyal Tesislerinden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen program ise İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yavuz Korkmaz günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

“En önemlisi engelli birey ve ailesiyle empati kurmak”

İl Müdürü Korkmaz konuşmasında ilimizdeki engelli vatandaşlar için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek şöyle konuştu, “Bizler Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak; Engelli Haftası Aile Haftası münasebeti ile bu farkındalık yürüyüşümüzü yapmış bulunmaktayız. Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, hayat standartlarını yükseltmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla, Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından 10-16 Mayıs tarihleri Engelliler Haftası olarak ilan edilmiştir.

Engellilik genel olarak; ekonomik ve sosyal statüsü ne olursa olsun toplumun tüm kesimlerini etkileyen bir olgudur. Bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken, onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde bizlere de önemli görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi engelli birey ve ailesiyle empati kurmaktır. Engellilerimizi eşit vatandaşolarak görmek, toplumda var olabilecekleri imkânları sunmak ve zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırıp engelliler için dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirmek toplumumuzun en önemli görevlerindendir.

“2 bin 216 engelli bireyimiz adına ailelerine evde bakım yardımı sağlamaktayız”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız Engelli Hakları Ulusal Eylem Planını ve Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik olarak 2. Ulusal Eylem Planını yayımlamıştır. Bu planlar ve Bakanlığımız tarafından hazırlanan 2030 Engelsiz Vizyon belgesi de bizlere yol göstermektedir. Bu kapsamda Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak ilimizde hali hazırda 2216 engelli bireyimiz adına ailelerine evde bakım yardımı sağlamaktayız. Ayrıca Engelli kimlik kartı hizmetimiz ve 150 engelli bireyimize özel bakım merkezlerimiz aracılığı ile yatılı bakım vermekteyiz. 60 engelli ve ailemize de gündüz bakım rehabilitasyon ve aile danışma merkezimiz ile hizmet vermekteyiz.Hizmetlerimizle engelli bireyler ve ailelerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

“Ailemiz istikbalimizdir”

Burada bulunmamızın diğer bir amacı da az önce belirttiğim üzere Aile haftasını kutlamaktır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan kararla ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla 13 -17 Mayıs tarihleri Aile Haftası olarak ilan edilmiştir.

Aile, geçmişten bugüne evlatlarımızın milli ve manevi değerlerimizle yoğurulup güçlü bireyler olarak yetiştiği yuvadır. Aileleri bir arada tutan en güçlü bağ, kuşaklar arasındaki bağdır. Millet olarak çağın hastalıklarına karşı elimizdeki en büyük imkan tüm saldırılara rağmen halen varlığını güçlü bir şekilde devam ettiren aile kurumumuzdur.

Bakanlığımızca "Ailemiz İstikbalimizdir" şiarı ile koruyucu ve önleyici hizmetler kapsamında, ailelerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve problem çözebilme kabiliyetlerinin geliştirilmesi hedeflemektedir. İl Müdürlüğümüzce aile odaklı sosyal politikalar doğrultusunda yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda aile kurumunun önemi noktasında farkındalık yaratmak, her zaman başlıca hedeflerimizdendir.

Her bireyin bir engelli adayı olduğunu ve ailelerimizin, geleceğimiz ve istikbalimiz olduğunu hatırlatmak isterim. Bu vesileyle herkese saygılarımı ve sevgilerimi sunarım.”

Yapılan konuşmanın ardından program sona erdi.

Haber: Haluk Türkoğlu

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin