Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“ENGELLİLERİMİZİN SORUNLARINI DİLE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Bankoğlu yaptığı açıklamada, “Engellilerimizin sorunlarını çözüm odaklı yaklaşımımızla dile getirmeye devam edeceğiz."dedi.

Okunma: 325

10.05.2019 12:47

Facebook'ta Paylaş

Anayasa Komisyonu Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na ilişkin açıklamalarda bulundu. 10 Mayıs tarihinden başlayan haftanın Engelliler Haftası olarak kutlandığını ifade eden CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, bu haftanın Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde anıldığını ifade etti.

Engelliler Haftası'nın esas itibarıyla yurdun her köşesindeki engelli yurttaşların sorunlarının gündeme getirilmesi adına önemli bir fırsat teşkil ettiğini vurgulayan Bankoğlu, ülkemizde bu alandaki temel eksikliğin, "engellilerimizin sorunlarını çözme yolundaki bilincin" genele, hayat tarzlarına yansımaması olduğunu belirtti.

Her ne kadar son yıllarda eskiye nazaran göreceli olarak birtakım iyileştirmeler yaşansa da engellilerin sorunlarının çözümünde hala alınması gereken uzun ve önemli bir yol olduğunun altını çizen CHP Milletvekili Bankoğlu, “Ülkemizde ne yazık ki, engellilere ilişkin söz gelimi spor federasyonlarının yönetim kademesinde, yeterli sayıda engelli bireylerimizin yer almaması gibi aslında "trajikomik" ve bir o kadar da üzücü uygulamalarla dahi karşılaşabiliyoruz.”dedi.

“Türkiye genelinde bir inceleme yapıldığında engelli yurttaşlarımızın nüfusun yaklaşık % 7'sini oluşturuyor.”diyen Bankoğlu, milyonlarca engellinin özellikle "istihdam" ve "eğitim" anlamında büyük zorluklar yaşadığına vurgu yaparak siyasette temsil yönünden ise durumun vahim olduğunu üzülerek belirttiğini ifade etti. CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu şöyle konuştu;

"Bahsetmekte olduğum zihinsel manadaki anlayış değişimine esasen ilk olarak "engellilerin de insan hakları"nın bulunduğunu kabul ederek ve toplumumuzun bilincine kazıyarak başlamak gerekiyor. Engellilere yardıma muhtaç bireyler penceresinden bakmak, yanlışın ilk halkasını oluşturuyor. Sosyal devlet ilkesine uygun hareket edildiğinde engelliler, zaten hakları olan birçok imkâna kavuşabilecektir.”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerek bünyelerinde oluşturdukları "Engelliler Üst Kurulu" vasıtasıyla gerekse de İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı aracılığıyla engellilerin her daim sesi olduklarını ifade eden Bankoğlu, açıklamasında son olarak, "Ülkemizde engelli tanımının da Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen kriterlere uygun biçimde yapılması elzemdir. Bu duruma ek olarak özellikle istihdam anlamında ve uygulanan kotalar yönünden Devlet'in öncelikle mevcut yükümlülüklerini bütünüyle yerine getirmesi, ardından da söz konusu sorumlulukları dünya standartlarında çağdaş bir noktaya taşıması şarttır."dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1566204301.952019-08-19 11:45:01