Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ENGELSİZ SANAT EVİ AÇILDI

Bartın Belediyesi tarafından yapım çalışmaları tamamlanan Engelsiz Sanat Evi hafta sonu gerçekleştirilen törenle açıldı. Törende konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, belediyecilik hizmetlerinin sadece yol, su, alt yapı gibi hizmetlerden oluşmadığını, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin de yapılması gerektiğini söyledi. Engelsiz Sanat Evi projesi kapsamında Gölbucağı Mahallesi Mezbaha Sokak’ta bulunan eski mezbaha binası restore edildi. 200 metrekare alana sahip tek katlı bina, 720 metrekare alana sahip bahçe yeniden düzenlenerek çevre düzenleme ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirildi. Projenin içerisinde yemek salonu, resim atölyesi, müzik odası, sanat atölyesi, oyun alanları, tuvaletler ve mutfak yer alıyor. Proje düzenlemeleri verimliliğin en üst düzeyde olması için Bartın Otizm Destek Eğitim ve Dayanışma Derneği ile birlikte gerçekleştirildi.

Okunma: 1752

05.02.2019 13:10

Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediyesi tarafından Gölbucağı Mahallesi Mezbaha Sokak’ta  bulunan eski mezbaha binasının restore edilmesiyle hayata geçirilen Engelsiz Sanat Evi projesinin çalışmaları tamamlanarak gerçekleştirilen törenle açıldı.

Törene Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Törende konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, belediyecilik hizmetlerinin sadece yol, su, alt yapı gibi hizmetlerden oluşmadığını, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin de yapılması gerektiğini söyledi. Akın, vatandaş odaklı hizmet anlayışlarından ödün vermeyeceklerini vurgularken, toplumumuzda varlıkları inkar edilemez dezavantajlı guruplara yönelik çalışmalarını göreve geldikleri ilk günden bugüne sürdürdüklerini belirtti.

Şengün, “Belediye Başkanımızın çok desteğini aldık”

Törende konuşan Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği (BOED-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Berna Şengün Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’a verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek, “Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği olarak yaklaşık 2 yıl önce tek çatı altında bir araya geldik. Derneğimizin kurulduğu günden itibaren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın bizlere çok desteği oldu. İki yıllık süreçte özel gereksinimli bireylere spor desteği, toplumsal yaşama uyum alanlarında ve bireysel eğitim desteği sağladık. Bu süre zarfında Belediye Başkanımızın çok desteğini aldık. Şimdi de Engelsiz Sanat Evi bizim için çok güzel bir proje oldu. Çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Akın engelli vatandaşlar için yapılan çalışmaları sıraladı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise yaptığı konuşmada belediye olarak engelli vatandaşlar için gerçekleştirilen çalışmaları anlatarak şunları söyledi, “Bartın Belediye Başkanı olmadan önce 2000 yılından bu tarafa Umut Okulundaki kardeşlerimizle tanışmıştık. 5 yıl kurulan dernekte görev aldık. Ailelerin o çocuklarla ilgilenmesini asla unutamam. Özellikle de o annelerin. Göreve geldiğimizden bu güne kadar da elimizden ne geliyorsa yapmaya çalıştık. Bir dediklerini iki yapmadık. Yalı’ya Umut Kafe’yi gerçekleştirdik. 2012 yılında belediyede Engelsiz Yaşam Komisyonu kurduk. 2012 yılından itibaren görme engellilerin yaya ulaşımını sağlayacak olan kılavuz yol düzenlemelerine başladık. 2012 yılında Yalı Sevgi Parkı’nda engelli çocuklarımız için oyun parkı gerçekleştirdik. Özel Halk Otobüslerinin hepsini engelli kardeşlerimizin kullanımına uygun hale getirdik. Özel eğitim gerektiren çocuklarımız ve gençlerimiz için müzik ritim grubu kurduk. Müzik eğitimi vermeye başladık ve hala devam ediyor. Yine tiyatro ve müzikle ilgili kurslarda zihinsel engellilerle ilgili çalışmaya başladık. 2015 yılı öncesinde belediye binası girişinde engelli asansörü yoktu onu gerçekleştirdik. 2015 yılında belediye binasının içine engelli vatandaşların kullanımına uygun  tuvaletler yaptık. Bartın ve İnkumu’nda kaldırımlara ve plajlara iniş çıkış rampaları yaptık. Engelli kardeşlerimiz için 2014 yılında Umut Kafe’yi gerçekleştirdik. Engelli sporcularımıza destek verdik. Teniste Bartın Belediyesinin katkılarıyla Bartın’dan Avrupa şampiyonu çıkardık. Engelsiz yaşam için faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarına destek vererek Sakatlar Derneğimize de bir yer tahsisi yaptık. Üst geçitlere 2015 yılında engelli asansörleri yaptık.   Yine belediye kültür ve sosyal işler müdürlüğünde devam eden kurslara engelli kardeşlerimizin kullanımına uygun asansörler yaptık. 2016 yılında da Ankara Yön Engelsiz Sanat ve Gençlik Spor Kulübünün 3. Engelsiz Sanat Ödülünü Bartın Belediyesi olarak aldık.

“Sosyal belediyecilik anlamı içerisinde Bartın’a katkı sağlamaya çalışıyoruz”

Bugün burada gerçekleştirdiğimiz bu bina uzun yıllar atıl kalmış bölgenin de sıkıntılı bir yeriydi. BOED DER ile buraya epeyce gelerek olur mu olmaz mı diye görüştük. Burası 180 m2 lik bir bina. Ortalama 500 bin TLlik bir yatırımla burayı yaptık. Bu yeter mi asla yetmez. En az 1000 m2 olan bir yer arayışı içerisindeyiz. Tüm engel tanımayan kardeşlerimiz için bir yer daha yapmak istiyoruz ve yapacağız. Sosyal belediyecilik anlamı içerisinde Bartın’a katkı sağlamaya çalışıyoruz. Eğer belediye sosyal, kültürel işlere değer vermezse çöle benzer. Bu Engelsiz Sanat Evi’nde kardeşlerimiz sanat, spor ve bireysel eğitimlerine destek olunacak. Buranın bütün giderlerini Bartın Belediyesi karşılayacak. Bunları yapmamız gerekiyor. Yapmazsak olmaz.”dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra ise Engelsiz Sanat Evi’nin açılışı gerçekleştirilerek misafirlere gezdirildi. Tören verilen ikram ile sona erdi.

Engelsiz Sanat Evi

Engelsiz Sanat Evi projesi kapsamında Gölbucağı Mahallesi Mezbaha Sokak’ta bulunan eski mezbaha binası restore edildi. 200 metrekare alana sahip tek katlı bina, 720 metrekare alana sahip bahçe yeniden düzenlenerek çevre düzenleme ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirildi.

Projenin içerisinde yemek salonu, resim atölyesi, müzik odası, sanat atölyesi, oyun alanları, tuvaletler ve mutfak yer alıyor.

Proje düzenlemeleri verimliliğin en üst düzeyde olması için Bartın Otizm Destek Eğitim ve Dayanışma Derneği ile birlikte gerçekleştirildi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin