Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FETÖ’nün ticaretteki ayakları da temizlenecek

Bartın’daki ulusal ve yerel basın kuruluşlarında görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Bartın Valisi Nusret Dirim FETÖ ile mücadelenin kolay bir mücadele olmadığını belirtti.

Okunma: 5541

06.10.2016 13:59

Facebook'ta Paylaş

 

Bu operasyonlar devam edecek

 

Operasyonların devam edeceğine dikkat çeken Vali Dirim, “Çok gizli bir yapılanma olduğu için bütün unsurları biranda tespit etmeniz çok zor. Dün mesela arkadaşlarımız emniyetin sohbet imamlarını tespit etti. Onlara yönelik bir operasyon yapıldı. 2 kişi tutuklandı. Aynı zamanda arananlar da var. Bu operasyonlar devam edecek. Ticaretteki, bürokrasideki veyahut siyasetteki ayakları temizlenecek.” Diye konuştu.

 

Kamuda tüm temizliği yaptık diyebiliriz

 

Vali Dirim, Bartın’da şuana kadar çok ciddi bir çalışma yapıldığını da sözlerine ekleyerek,  “Özellikle kamu çalışanları arasında neredeyse tüm temizliği yaptık diyebiliriz. Ama bu çalışmalara nihayete erdi diyemiyoruz. Çünkü şüpheli ve olgunlaşması gereken durumlar var. Tamamlanması gereken çalışmalar var. Bu örgütün yerel aktörleri olduğu gibi ilimize mücadelesi olan dış aktörleri de var. Onların takibi de yapılıyor. Savcılarımızın önünde davaya dönüştürülmeyi bekleyen birçok dosya var.” Dedi.

 

11 firari bulunuyor

 

Örgüte yönelik soruşturmalar kapsamında Bartın’da ki son durum hakkında da bilgiler veren Vali Dirim, “Bu örgüte yönelik yapılan soruşturmalar ve çalışmalar kapsamında Bartın’ın kamuda büyük ölçüde temizlendiğini söyleyebiliriz. İş dünyası ve eğitim camiası açından ise devam eden bir sürü soruşturma var. Açılacak davalar var.  Yürütülen soruşturmalar kapsamında Bartın’da 224 kişi açığa alındı, 6 kişi gözaltına alındı. 72 kişi tutuklandı. 22 kişi adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 15 kişi serbest bırakıldı. 11 firari bulunuyor. 11 kişi il dışına sevk edildi. 5 kişi 670 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle görevinden ihraç edildi. 135 kişi 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle görevinden ihraç edildi. 2 kişinin iş sözleşmesi fes edildi. 1 kişi de üniversite kurumundan çıkarıldı. Toplamda bu kapsamda Bartın’da 504 kişi hakkında işlem yapıldı.” Dedi.

 

Mağduriyet iddiaları değerlendirilecek

 

Mağduriyet iddialarına da değinen Vali Dirim, “Olağanüstü Hal Bürosunun içerisinde bu konuyla ilgili bir kriz merkezi kurduk. Kriz merkezi müracaatları kabul ediyor. İlk etapta görevine son verilen kamu görevlilerinin itirazlarını değerlendireceğiz ve bunları Başbakanlığımıza değerlendirilmesi üzerine göndereceğiz. Bu konuyla ilgili bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak ve komisyon bu konularla ilgili çalışma yapacak. Tabi ki komisyonumuzun mağduriyet iddialarını nasıl değerlendireceğini ve çalışmalarını yaparken hangi kriterleri kullanacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.” Dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594340565.662020-07-10 03:22:45