Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FINDIKTA YENİ YÖNTEM: “ÇİT DİKİM SİSTEMİ”

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün teknik desteğiyle Bartın’da ilk kez "Çit Dikim Sistemi"nde fındık bahçesi kuruldu. Ulugeçitambarcı köyünde damlama sulama sisteminin de kurulduğu 5,5 dekarlık fındık bahçesini gezen Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram teknikle ilgili bilgi alarak yerinde inceledi.

Okunma: 1462

05.10.2019 13:00

Facebook'ta Paylaş

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram Bartın’da ilk kez "Çit Dikim Sistemi” ile kurulan fındık bahçesinde teknik sorumlu ziraat mühendisi Mutlu Keleş ile birlikte incelemelerde bulundu.

Ulugeçitambarcı köyünde damlama sulama sisteminin de kurulduğu 5,5 dekarlık fındık bahçesini gezen Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram çit dikim sisteminin özellikle meyilli arazilerde kullanılmakla birlikte toprak derinliği az olan ve teraslama gerektiren araziler için çok önem arz ettiğini ifade etti.

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram konuyla ilgili yaptığı açıklamada yöntem hakkında şu bilgileri verdi, “Giresun Fındık Araştırma İstasyonunca yapılan çalışmada Ocak dikim sistemine göre 2 kat daha fazla verim alınabileceği ortaya konulan bu sistem aynı zamanda budama, gübreleme, zirai mücadele ve hasat işlemlerinde kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca 5 m x 2,5 m ölçülerinde tesis edilen bu bahçede damla sulama sistemi tesis edilmiştir.  

Üreticimizin gayreti ve kurumumuzun teknik desteği ile tesis edilen bu bahçenin Bartın fındık üreticisine örnek olması ve damla sulama sistemi ile de yüksek randımanlı ürünler -dekara 400-500 kg verim- elde edilmesi hedeflemektedir.

Ayrıca daha sonra Karamazak Köyünde geleneksel olarak üretim yapılan ve ocak usulü ile dikilmiş bir bahçede de incelenmeler yapılarak, üretici budama, bakım ve zirai mücadele konularında bilgilendirilmiştir.”dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582083575.972020-02-19 06:39:35