Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÖLBUCAKLI “KRİZDEN ÇIKIŞIN YOLLARI”NI SIRALADI

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmesi için sıraladığı “Krizden Çıkışın Yolları” önerileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Okunma: 3089

19.09.2018 11:46

Facebook'ta Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmesi için “Krizden Çıkışın Yolları”nı sıraladı.

CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sıraladığı “Krizden Çıkışın Yolları” önerileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak çözüm önerilerini Bartın kamuoyuyla paylaştı.

Gölbucaklı yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebi ile iğneden, ipliğe her şeye zam geldiği gibi, tüm vatandaşlarımızın, emeklinin, işçinin, memurun, esnafın, sanayicinin de beli bükülmüş durumdadır.  Bu ekonominin düze çıkması ve Türkiye’nin bu ekonomik krizden çıkabilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi’ nin ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’  nun 13 maddelik “Krizden Çıkışın Yolları” başlıklı önerileri bulunmaktadır. Bu açıklamaları ve önerileri sayın halkımızın bilgilerine sunarım.

Kılıçdaroğlu, “Bugün yaşadıklarımız bir siyasal krizdir”

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kritik ve sancılı dönemlerinden birine tanıklık ediyor. Bugün yaşadıklarımız bir siyasal krizdir. Tek Adam Rejimi bu derin krizin ana tetikleyicisidir. 16 yılda “israf ve rant ekonomisi” üzerine bir politika inşa eden yöneticiler, bugün ülkeyi uçurumun kenarına getirmiştir. Artık Türkiye borç batağında ve tefecilere teslim olmuş vaziyettedir.

 

Geldiğimiz noktada yaşanan bu krizin büyüklüğü işçiyi, memuru, emekliyi, sanayiciyi, bankacıyı, esnafı, öğrenciyi derinden etkileyen bu sorunu halının altına süpürerek görmezden gelme lüksümüzün olmadığını gösteriyor. Hep birlikte çaba göstermek zorundayız.

Cumhuriyet Halk Partisi Bülent Ecevit’ in işaret ettiği gibi “Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen” den yanadır. O nedenle bu gün yaşanan krizin faturasının vatandaşa çıkmaması için aşağıdaki 13 maddenin acilen hayata geçirilmesi gereklidir.”                                                            

Krizden Çıkışın Yolları

 1. Devletin liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir.

Şimdi geçerli olan liyakat değil, sadakattir.

 1. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır.

Hukuk olmazsa yatırım olmaz! Vatandaşın can ve mal güvenliği de olmaz!

 1. Merkez Bankasının bağımsızlığı sağlanmalıdır.

İktidarın Merkez Bankası’ na yaptığı siyasi müdahalelere son verilmelidir.

 1. Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir.

Türkiye ekonomisi, halkın kaynaklarını dışarıya transferi anlamına gelen sıcak para hareketlerine karşı korunmalıdır. Üretim ve istihdam artışı sağlayan, yeni teknoloji getiren doğrudan yatırım girişimleri özendirilmelidir.

 1. Dolar esas alınarak yapılan ihaleler süratle Türk Lirasına dönüştürülmelidir.

Yandaşa dolarla garanti verenler, vatandaşa “dolarını sat” demektedirler. Oysa dolar üzerinden yapılan ihalelerden vaz geçilmeli, yeni ihale işlemlerinde Türk Lirasına dönülmelidir. Dolara bağlı otoyol, tüp geçit ve köprü geçit ücretlerine son verilmelidir.

 1. Kamu ihale yasası değiştirilmelidir.

16 yılda tam 186 kez değiştirilen ihale mevzuatı yolsuzluğun temel kaynağıdır. Uluslararası standartlara uygun bir “Kamu İhale Yasası” çıkartılarak, adrese teslim bir ihale yasasına son verilmelidir.

 1. Sayıştay bağımsız denetim yapmalıdır.

Vergi toplayan irade, vergiyi nasıl ve nerelere harcadığının hesabını millete vermelidir. 

 1. Bütçe disiplini sağlanmalıdır.

Bütçe dışı uygulamalara son verilmeli, denetimsiz ikinci, üçüncü bütçeler oluşturulmamalı. Fonlar bütçe disiplini içerisine alınmalıdır.

 1. Dış politika 180 derece değişmelidir.

Dış politikada hamasete son verilmeli, iç politika malzemesi yapılmamalıdır. Dış politika da dost ülkeler, düşman ülkeler yoktur. Dış politikada ülkelerin çıkarları vardı. Barışçıl tutarlı ve saygın bir dış politika izlenmelidir.

 1. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır.

Kamuda koşullu yükümlülükler dahil borçlanma disiplini yeniden sağlanmalı, bunun için gerekirse anayasal kural getirilmelidir.

 1. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir.

Emeğin ve üretenlerin cezalandırıldığı vergi politikasına son verilmelidir. Herkes kazancına göre vergi vermeli, 2006 dan bu güne bekletilen vergi cennetleri listesi kararnamesi yayınlanmalıdır.

 1. Üretime öncelik veren bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir.

Bir ülke tarlada, fabrikada, bilim ve sanatta üretirse güçlü olur. Bunun için planlama ve teşvik gereklidir.

 1. Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapmalıdır.

İsraf dengeli ve adil büyümenin düşmanıdır. Tasarrufa kamudan başlanmalı, saray, araç, bina saltanatına son verilmelidir.

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin