Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÜZEL BİR TEKNOLOJİ İLE YAPILACAKSA...

Bartın’daki ulusal ve yerel basın kuruluşlarında görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın’ın ana gündem konularından termik santral konusunda yer altı zenginliklerinin değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yaparak; “Bugün sanayimizin en büyük sıkıntısı pahalı enerji. Enerjiyi ucuzlatacak yatırımları yapmamız lazım. Amasra’ya güzel bir teknoloji ile yapılacaksa iki tane yapılsın.” Dedi.

Okunma: 4600

05.10.2016 16:47

Facebook'ta Paylaş

Bartın Valisi Nusret Dirim’den Termik Santral Açıklaması

 

Bartın’daki ulusal ve yerel basın kuruluşlarında görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın’ın ana gündem konularından termik santral konusunda yer altı zenginliklerinin değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yaparak; “Bugün sanayimizin en büyük sıkıntısı pahalı enerji. Enerjiyi ucuzlatacak yatırımları yapmamız lazım. Amasra’ya güzel bir teknoloji ile yapılacaksa iki tane yapılsın.” Dedi. 

 

Bartın Valisi Nusret Dirim gazetecilerle yaptığı açıklamalarda FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik devam eden soruşturmalardan termik santral konusuna kadar önemli açıklamalarda bulunup gazetecilerinde sorularını yanıtladı. Vali Nusret Dirim Bartın’ın ana gündem konularından termik santral konusunda yer altı zenginliklerinin değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yaparak, “Bugün sanayimizin en büyük sıkıntısı pahalı enerji. Enerjiyi ucuzlatacak yatırımları yapmamız lazım. Amasra’ya güzel bir teknoloji ile yapılacaksa iki tane yapılsın.” Dedi.  FETÖ soruşturmaları kapsamında Bartın’da 504 kişi hakkında işlem yapıldığını da açıklayan Vali Dirim, “Ticaretteki, bürokrasideki veyahut siyasetteki ayakları da temizlenecek.” Diye konuştu.

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bartın’da Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen çalışmalarla ilgili son rakamları açıklayan Vali Dirim, bu kapsamda Bartın’da şuana kadar 504 kişi hakkında işlem yapıldığını söyledi.

 

Ülkemizin güçlü olması çok önemli

 

 Vali Dirim konuşmasının başında Bartın’daki yerel medyayı çok aktif ve başarılı bulduğunu belirterek başladı. Türkiye’nin birçok bölgesinde olmayan günlük yayın yapan birçok çok gazetenin Bartın’da olduğunu söyleyen Vali Dirim, “Bu çok önemli bir birikim. Hepimiz aynı ağacın üzerindeki kuşlar gibiyiz. Medya ağacın farklı bir dalında, kamu çalışanları da farklı bir dalında.  Yani hepimiz aynı ağacın üzerinde bulunuyoruz. Ülkemizin güçlü olması herkes için çok önemli. Ülkemizin temellerinin sağlam olması, geleceğe sağlam emin adımlarla yürümesi, geleceğe yönelik ciddi hedeflerinin olması çok önemli. Bu ağaç devrilirse hiçbirimiz varlığını sürdüremeyiz. Bu ağaç devrildiğinde Suriye’de yaşanan dramın aynısı ülkemizde de yaşanacaktır. Orada insanların artık döneceği bir ülkeleri bile kalmadı. Hatta gözlerimizin önünde medeniyetlerinin yok olduğunu görüyoruz. Suriye’deki sorunlar çok kısa bir sürede çözülsün istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak ta bu çözüm için ciddi katkılar sağlıyoruz. Ülkemizi her şeyden çok sevmemiz lazım. Bizler ne olacaksa ancak bu topraklar üzerinde olabiliriz. Asgari müştereklerde hepimizin kucaklaması gerekiyor. Farklılıklarımız olabilir. Bunların hepsi aslında bizim zenginliklerimizdir. Yani farklılıklarımızı kendimizi güçlendirecek olgu olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Kimsenin farklılarımızı kaşıyıp bunlar üzerinden bizi zaafa uğratıp ülkemiz üzerine operasyonlar yapmasına izin vermemeliyiz.” Dedi.

 

15 Temmuz’dan ciddi dersler çıkardık

 

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Vali Dirim, “15 Temmuz’u hep birlikte yaşadık. Halkımızın meydanlardaki ciddi direnişi ülkemizi felaketin eşiğinden döndürdü. Milletimiz büyük bir kahramanlık destanı yazdı ve ülkesini iç savaşın eşiğinden döndürdü. Tabi ki bundan son derece ciddi dersler çıkardık. 15 Temmuz’u da zaten önümüzdeki günlerde ve yıllarda bir milli gün olarak kutlayacağız. Demokrasi ve Şehitler Günü olarak tarihimizde yerini alacak. 15 Temmuz aynı zamanda milletimizi buluşturan, kaynaştıran, milletimizin güç birliği yaptığı bir tarihte oldu. Türk milleti yeni bir ruhla hiçbir şekilde üzerinde kötü emeller besleyen ülkelere teslim olmayacağını, onların projelerinin bir parçası olmayacağını da gösterdi. 15 Temmuz’a ülkemizi götüren hain unsurları devletimizin tabi ki ayıklaması gerekiyor. Onlarla ilgili Bartın’da da olağanüstü hal süreci içerisinde birçok işlem ve operasyon yapıldı. Olağanüstü hal sürecinin ilk 3 aylık dönemi bitmez üzere ama olağanüstü halin 3 ay daha uzaması Bakanlar Kurulumuzca kararlaştırıldı.” Dedi.

FETÖ’nün ticaretteki ayakları da temizlenecek

 

FETÖ ile mücadelenin kolay bir mücadele olmadığını söyleyerek konuşmasına devam eden Vali Dirim, “Çok gizli bir yapılanma olduğu için bütün unsurları biranda tespit etmeniz çok zor. Dün mesela arkadaşlarımız emniyetin sohbet imamlarını tespit etti. Onlara yönelik bir operasyon yapıldı. 2 kişi tutuklandı. Aynı zamanda arananlar da var. Bu operasyonlar devam edecek. Ticaretteki, bürokrasideki veyahut siyasetteki ayakları temizlenecek. Ülkemiz kendini sağlamlaştırarak yoluna devam edecek.  Bu konuda Bartın’da şuana kadar çok ciddi bir çalışma yaptık. Özellikle kamu çalışanları arasında neredeyse tüm temizliği yaptık diyebiliriz. Ama bu çalışmalara nihayete erdi diyemiyoruz. Çünkü şüpheli ve olgunlaşması gereken durumlar var. Tamamlanması gereken çalışmalar var. Bu örgütün yerel aktörleri olduğu gibi ilimize mücadelesi olan dış aktörleri de var. Onların takibi de yapılıyor. Savcılarımızın önünde davaya dönüştürülmeyi bekleyen birçok dosya var. Bunlar da önümüzdeki uzayan Olağanüstü Hal sürecinde gündeme gelecektir. Bu çalışmaları yaparken bölgemizin kalkınması ve gelişmesi için diğer çalışmaları yapmaktan da asla geri durmamamız gerekiyor. 15 Temmuz sonrasındaki yoğun gündemimiz devletimizin içerisindeki hastalıklı unsurları ayıklama şeklinde geçti. Bölgemizdeki eğitim, turizm gibi gelişmesi gereken konuları gündemimize aldık ve o konularda da adım adım çalışmalarımızı yapıyoruz.

 

Bartın’dan 4 emniyet görevlisi açığa alındı

 

FETÖ’cülerin kullandığı Bylock ve Eagle diye haberleşme sistemlerine de değinen Vali Dirim, “Bu paralel örgüt bu haberleşme sistemlerini çok yoğun bir şekilde kullanmış. Hatta kendileri bu yazılım programını geliştirmişler. Şuanda örgüt üyeliğinin en ciddi kanıtı olarak Bylock kullanıcısı olmak yeterli kabul ediliyor. Ancak Bylock’un şifrelerini çözmek ve kaç kişinin bunu kullandığını bulmak çok uzmanlık isteyen bir iş. Bu konuda çalışan uzman birimler var. 250 bin civarında Bylock kullanıcısı olduğu ifade ediliyor. Bunun ancak şuana kadar 5’te 1’i tespit edilmiş durumda. Bilindiği gibi Emniyette bir operasyon oldu ve müdürler de dahil olmak üzere 12 bin emniyet personeli açığa alındı. Bartın’dan da 4 emniyet görevlisi açığa alındı. Bu çalışmalar devam edecektir.” Diye konuştu.

 

504 kişi hakkında işlem yapıldı

 

Örgüte yönelik soruşturmalar kapsamında Bartın’da ki son durum hakkında da bilgiler veren Vali Dirim, “Bu örgüte yönelik yapılan soruşturmalar ve çalışmalar kapsamında Bartın’ın kamuda büyük ölçüde temizlendiğini söyleyebiliriz. İş dünyası ve eğitim camiası açından ise devam eden bir sürü soruşturma var. Açılacak davalar var.  Yürütülen soruşturmalar kapsamında Bartın’da 224 kişi açığa alındı, 6 kişi gözaltına alındı. 72 kişi tutuklandı. 22 kişi adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 15 kişi serbest bırakıldı. 11 firari bulunuyor. 11 kişi il dışına sevk edildi. 5 kişi 670 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle görevinden ihraç edildi. 135 kişi 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle görevinden ihraç edildi. 2 kişinin iş sözleşmesi fes edildi. 1 kişi de üniversite kurumundan çıkarıldı. Toplamda bu kapsamda Bartın’da 504 kişi hakkında işlem yapıldı.

 

Mağduriyet iddiaları değerlendirilecek

 

Bu rakamlar sürekli değişiyor. Tabi mağduriyet iddiaları da var. Aynı zamanda tutuklu sanıkların da bu mağduriyetlerini dile getiren dilekçeleri var. Olağanüstü Hal Bürosunun içerisinde bu konuyla ilgili bir kriz merkezi kurduk. Kriz merkezi müracaatları kabul ediyor. İlk etapta görevine son verilen kamu görevlilerinin itirazlarını değerlendireceğiz ve bunları Başbakanlığımıza değerlendirilmesi üzerine göndereceğiz. Bu konuyla ilgili bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak ve komisyon bu konularla ilgili çalışma yapacak. Tabi ki komisyonumuzun mağduriyet iddialarını nasıl değerlendireceğini ve çalışmalarını yaparken hangi kriterleri kullanacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.” Dedi.

 

Termik santral

 

Vali Dirim termik santral konusunda yaptığı açıklamada ise, “Termik santralin ÇED değerlendirmelerini yapacağız. Teknik açıdan çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde denetimler yapılarak izin verilecek. Şu var artıları ve eksileri olacak. Bunu kabul etmemiz gerek. Havayı biz kendimizde kirletiyoruz. Ben teknolojinin gelişmenin karşısında olmayı anlamsız buluyorum. Kötü teknolojiye şiddetle karşıyım kötü bir fabrika kurulmasın buraya en zararsız hangi sistemle oluyorsa onun gelmesi lazım.

 

Güzel bir teknoloji ile yapılacaksa iki tane yapılsın

 

Bugün sanayimizin en büyük sıkıntısı pahalı enerji. Enerjiyi ucuzlatacak yatırımları yapmamız lazım. Ama kömürden de üretmemiz lazım. Nükleerden de üretmemiz lazım. Buna karşı çıkan bir tavrı ben şiddetle reddediyorum. Karşı çıktığım ise kötü teknolojiyle bunların karşılanmasına yönelik girişimlerdir. Amasra’ya güzel bir teknoloji ile yapılacaksa iki tane yapılsın.

 

Zenginliklerimizi kullanmamız lazım

 

Buradaki taş kömürü rezervimiz Türkiye’nin üçte ikisi. Yerin altı zengin üstü de güzel onlarda bizim için ama altındaki zenginliği de ülkemizin ve bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik kullanmamız lazım. Enerji ile ilgili hep büyüyen bir ihtiyacı var bu enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik de yapmamız gereken adımları atmamız lazım.” Dedi.

 

Lav Sütunları için teleferik projesi

 

Vali Dirim basın mensuplarının İnkumu tünel projesi, Güzelcehisar lav sütunları ve kirazlık köprü barajı hakkında na yönelik sorulara ise şu şekilde cevap verdi; “İnkumu’nda ki tünel projesi şu anda özel idarenin gündeminde yok ”cevabını verirken Güzelcehisar’daki lav sütunlarıyla ilgili olarak ise “Lav kayalarının turizme açılması nezdinde orada teleferikle ilgili bir proje olabilir mi diye bakıyoruz. Teleferikle bu güzergahı gezdirebilir miyiz diye düşünüyoruz. Burada bir BAKKA projesi hazırlıyoruz. Yine orada bir seyir terası projesi düşünüyoruz. Denizin içinden bir seyir platformu oluşturmayı düşünüyoruz. Oranın gerçekten tanıtımını yapmamız gerekiyor. Ama bilinçli bir planlama ile turizme kazandırmamamız gerekiyor” 

Etiketler: Bartın Valisi, Nusret Dirim, termik santral, fetö,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594366505.812020-07-10 10:35:05