Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HEMA'DAN BARTIN PLATFORMU'NA...

HEMA A.Ş.'den Bartın Platformu'na ağır itham...

Okunma: 4268

03.11.2016 20:51

Facebook'ta Paylaş

 

Amasra’da kurulması planlanan termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED Olumlu Kararı vermesinin ardından Bartın Platformu tarafından kararın iptali için dava kampanyası başlatılmıştı. HEMA A.Ş. tarafından yapılan basın açıklamasında Bartın Platformu’nun halkı ve çalışanları mahalle baskısı uygulayarak dava açtırmaya zorlandığı ifade edildi.

 

Açıklamada yapılan uygulama ile Türkiye’nin ve bölgenin kalkınmasına engel olunduğu da belirtilirken “Bartın Platformu tarafından halkımıza ve çalışanlara uygulanan “Mahalle Baskısı”na aldırış etmeden bölgemize Dünyanın en temiz, Türkiye’nin parmakla gösterilecek en çevreci santrali yapacağımızı taahhüt eder, uluslararası mevzuatlarda belirtilen sınır değerlerinin altında Avrupa’nın  ve Dünya’nın ileri teknolojiler ile donatılmış çevreye ve doğaya zarar vermeyen Enerji Santrali ile Türkiye’nin en büyük  projelerinden birini Bartın’a kazandıracağımızdan halkımızın şüphesi ve endişesi olmasın.” Denildi.

 

HEMA A.Ş. tarafından yapılan basın açıklamanın tamamı şu şekilde;

 

         “Yerin yüzlerce metre altında uyuyan güzel olarak adlandırdığımız yerli taş kömürümüzü ve bu yerli  Taşkömürümüz ile çalışacak dünyanın en çevreci santralini yıllardır halkımıza baskı ve yanlış bilgilendirmelerle  engel olmaya çalışan  Bartın Platformu; halkımıza ve çalışanlarına ”Mahalle Baskısı” uygulayarak dava açmaya zorlamaktadır. Yaptıkları bu uygulamalarla Türkiye’nin ve bölgenin kalkınmasına engel olmaktadırlar.

 

        Bartın Platformu şirketimizin Amasra B projesi ile üreteceği yerli  Taş kömürümüzü zenginleştirmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurduğumuz Lavvar ( kömür zenginleştirme) tesisimizi  Zonguldak Bölge İdare Mahkemesine taşıyarak  ÇED’imizi iptal ettirmiştir.  Bu karar sonucu yerli taşkömürü üretimimiz  1 yıl daha geciktirmiştir. Bu gecikmenin sebebi Bartın Platformu’dur.  Bartın Platformu’nun bu keyfi uygulamaları nedeni ile ülkemizde cari açık her geçen yıl artmaktadır.

 

     Şirketimiz Bartın’da 3.1 milyar EURO’luk  yatırım ile  Cumhuriyet Tarihinin  en büyük Özel Sektör yatırımını gerçekleştirmektedir. Bu yatırım ile şirketimiz enerjideki dışa bağımlılığı engellemek konusunda kendini ülkesine sorumlu hissetmektedir.

 

     Bartın Platformu tarafından halkımıza ve çalışanlara uygulanan “Mahalle Baskısı”na aldırış etmeden bölgemize Dünyanın en temiz Türkiye’nin parmakla gösterilecek en çevreci santrali yapacağımızı taahhüt eder Uluslararası mevzuatlarda belirtilen sınır değerlerinin altında Avrupa’nın  ve Dünya’nın ileri teknolojiler ile donatılmış çevreye ve doğaya zarar vermeyen Enerji Santrali ile Türkiye’nin en büyük  projelerinden birini Bartın’a kazandıracağımızdan halkımızın şüphesi ve endişesi olmasın.”

Etiketler: hema, bartın platformu, mahalle baskısı, bartın, termik santral,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594700849.592020-07-14 07:27:29