Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HEMA’DAN MAAŞLARINI ALAMAYAN 98 İŞÇİ EYLEM BAŞLATTI

Hattat Enerji ve Maden A.Ş’de (HEMA) çalışan 98 işçi, toplu sözleşmeden doğan farklar da dahil olmak üzere 2 maaş alamadıkları gerekçesiyle eylem başlattı. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Başkanı Ertan Kaya başlatılan eylemle ilgili yaptığı açıklamada işçilere destek verirken TTK’ya seslendi. Kaya yaptığı açıklamada şirketin sözleşme şartlarını yerine getirmediğini ifade ederek TTK’dan Amasra B Sahası rödövans sözleşmesinin iptal edilmesini talep etti.

Okunma: 3282

18.12.2019 13:11

Facebook'ta Paylaş

Hattat Enerji ve Maden A.Ş’de  (HEMA) çalışan  98 işçi, toplu sözleşmeden doğan farklar da dahil olmak üzere 2 maaş alamadıklarını belirterek eylem başlattı. İş Kanunun 34. Maddesine istinaden işten kaçınma haklarını kullanarak eylem başlatan işçilere Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Başkanı Ertan Kaya da destek verdi.

2 aydır maaşlarını alamayan işçilerin 10 gündür eylemde olduklarını ifade eden Kaya yaptığı açıklamada şirketin sözleşme şartlarını yerine getirmediğini belirterek TTK’dan Amasra B Sahası rödövans sözleşmesinin iptal edilmesini talep etti.

Kaya açıklamasında şunları söyledi, “Hattat Holding’de  maaşlar konusunda yaşanan sorunlar hala devam ediyor. Toplu sözleşmeden doğan farklar ve içerde 2 maaş alacağı bulunan arkadaşlarımız, İş Kanunun 34. Maddesine istinaden işten kaçınma hakları doğduğundan haklı eylemlerine devam ediyorlar. Bugün haklı eylemlerinin 10. günündeler ve hala maaşları ve toplu sözleşme farkları ödenmemesi halinde haklı mücadelelerini kararlılıkla devam ettireceklerdir.

“Hem işçi sınıfı hem de Bartın halkı zararı görmektedir”

Bugüne kadarı her zaman işçiler iyi niyetini göstermiştir.  Şirketin daha önce Sosyal ve Çalışma Bakanlığına yaptığı yarı zamanlı başvurusu kabul gördü.  İşlerinin düzeleceğini söyleyen Hattat Holding,  tekrardan Bakanlığa başvuruda bulundu. Dolasıyla burada hem işçi sınıfı ve  Bartın halkı zararı görmektedir. HEMA iş ve aş umuduyla 14 Şubat 2005’te çıkılan ihaleyi kazandı. Ancak şirket bugüne kadar çalışma düzeyindeki taahhütlerini yerine getirmemiştir. HEMA, 15 Nisan 2005’te yürürlüğe giren Amasra B Sahasıyla ilgili sözleşme kapsamında 3 yıl hazırlık süresi olmak üzere 56 milyon ton kömür üretmeyi ve toplam 400 milyon TL ödemeyi taahhüt etmiştir.  10 Mayıs 2006 tarihinde ise şirkete yer teslimi yapılmış ve sözleşme süresi işlemeye başlamıştır. 21 Haziran 2011 tarihinde ise HEMA Dış Ticaret A.Ş, Amasra B sahasının rödavans sözleşmesini aynı koşullarla HEMA Endüstri A.Ş’ye devretmiştir. Şirketin rödavans sözleşmesinin süresi 2026 yılında sona erecektir. Şirket 3 yıllık hazırlık süresini bitirip 17 yıllık üretim sürecine hiç geçmemiştir.

“Amasra B sahası ülke üretimi için TTK’ya devredilmelidir”

Şirket TTK Genel Müdürlüğüne,  toplamda 9 yıl 1 ay 14 gün süreyle ek süre uzatımı talebinde bulunmuş, TTK ise bu talebe karşılık toplamda 3 yıl 8 ay 12 gün ek hazırlık süresi vermiştir. Şirket TTK’ya  4 süre uzatımı talebinde bulunurken TTK ise buna karşılık bu 4 süre uzatımı talebini reddetmiştir. Bunun  üzerine şirket, rödavans sözleşmesinin hazırlık süresinin uzatımı için 2016 yılında Zonguldak 2. Sulh Hukuk Mahkemesine dava açmıştır. Ancak Mahkemenin uzattığı sürede 22 Mayıs 2019 tarihinde sona ermiştir. TTK’ bugüne kadar şirkete gerekli müsamahayı  fazlasıyla göstermiş ancak şirket hem verilen süre içerisinde hem de yapılan süre uzatımlarına rağmen gerekli şartları yerine getirmemiş hem ülkemizin hem de ilimizin ekonomisine vaat ettiği katkıyı sağlayamamıştır. Bölge insanımız ve işçi kardeşlerimiz de bu durumda fazlasıyla zarar görmüştür ve görmeye de devam etmektedir. Yer altı kaynaklarımızın değerlendirilerek ülkemiz ve ilimizin ekonomisine kazandırılması elzemdir. Bunun içindir ki süre uzatımlarına rağmen sözleşme şartlarını yerine getiremeyen şirketle yapılan Amasra B sahası rödövans sözleşmesi TTK tarafından iptal edilmeli ve Amasra B sahası ülke üretimi için TTK’ya devredilmelidir.”dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin