Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU BARTIN’A GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selden etkilenen Bartın'a gelerek, incelemelerde bulundu.Selden etkilenen Bartın'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yalı mevkisi,Kemerköprü Meydanı, Kozcağız ve Hasankadı’da incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Okunma: 407

28.06.2022 16:10

Facebook'ta Paylaş

Bartın Valisi Nurtaç Arslan'dan sel konusunda bilgiler alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra açıklamalarda bulundu. Sel afetinin Batı Karadeniz'in Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Sinop ve Karabük'te kısmen yaşandığı söyleyen Bakan Soylu, "Bu illerimizde şu anda dünden itibaren uyarısı yapılan bugün sabahtan itibaren şiddetli şekilde başlayan 24 saatte metrekareye 150 kilogram ve üzeri düşen, kimi yere 6 saatte 70-75 kilogram düşen bir yağışla karşı karşıyayız. Bu risk oluşturabilecek, taşkın oluşturabilecek yağıştır. Allah'a hamdolsun bizi üzecek bir can kaybıyla karşı karşıya kalmadık." dedi.

Kurum ve kuruluşların ciddi şekilde önlemlerini aldığını ifade eden Bakan Soylu, "Özellikle geçen yıl Ağustos ayı yağmurlarından sonra gerek derelerin temizliği gerek özellikle buradaki en büyük risklerden birisi de bu suyla beraber gelen tıkamaların oluşturması, tıkamaların oluşturduğu taşkınlarla da önü alınamayacak bir suyla karşı karşıya kalınmasıydı. Geçen yıldan itibaren bütün kurum ve kuruluşlar çok ciddi bir şekilde bu tedbirlerini aldılar. Hem menfezleri temizlediler hem rüsubat ciddi bir şekilde temizlenmiş oldu. Hem de buradaki en önemli risklerden birisi de orman depolarındaki ağaçlardır. Onlar da ilgili yerlere kaldırılarak onun da oluşturabileceği yeni bir sel taşkınına veya tıkamalar teşkil etmedi. Bu çok kısa bir süreç içerisinde yoğun yağan yağmurun dereyi yükseltmesinden kaynaklanan bir sonuçla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Bakan Soylu daha sonra Kozcağız Beldesine geçerek, sel taşkını yaşanan alanlarda incelemelerde bulundu.

Bakan Soylu’dan önce Bakan Yardımcısı Çataklı geldi

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da ilimizde devam eden sağanak yağışın taşkına neden olduğu Bartın Irmağı'nın Kemer mevkii ile Yalı mevkiinde incelemelerde bulunarak Vali Nurtaç Arslan’dan alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.Ardından Bakan Yardımcısı Çataklı başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü Afet ve Acil Yönetim Merkezinde ilimizde etkili olan şiddetli sağanak yağıştan etkilenen bölgelerle ilgili son durum değerlendirme toplantısı yapıldı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin