Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU SEL BÖLGESİNİ İNCELEDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hafta sonu Bartın’a gelerek sel bölgesinde incelemelerde bulundu. İlimizde sel felaketinden en çok etkilenen Kumluca beldesinin Zafer ve Akörensöküler köyleri ile Abdipaşa beldesi Derecik mahallesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Okunma: 152

30.08.2021 18:13

Facebook'ta Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hafta sonu Bartın’a gelerek sel bölgesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Soylu Kumluca beldesinin Zafer ve Akörensöküler köyleri ile Abdipaşa beldesi Derecik mahallesinde gerçekleştirdiği incelemelerde bölge sakinleriyle bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bartın'da sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinden helikopterle Ulus ilçesi Kumluca Beldesine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, buradan karayolu ile Zafer köyüne geçti. Yol üzerinde duran Bakan Soylu, Kumluca Belediyesi çay bahçesinde düğünü olan Libya'da Uzman Çavuş olarak görev yapan Muharrem Dursun ve Ümran Esen'in düğününe katılarak, mutluluklar diledi.

Sel felaketinden en çok zarar gören Zafer köyündeki vatandaşlarla sohbet eden Bakan Soylu, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

“Devlet bugün için lazım”

Burada vatandaşlara seslenen Bakan Soylu, “Karşı karşıya kaldığımız afetler, depremler bütün bunlarla ilgili her yerde çalışma gerçekleştirdik. Şimdi de burada aynısını yapacağız. Millet işbirliğini, elbirliğini ortaya koyduk. Devlet de gücünü ortaya koydu. Sadece Kastamonu'da bin 345 kişi çatılardan helikopterle kurtuldu. 1500 kişiyi botlarla sadece bizim dalgıçlarımız hem polis, jandarma, AKUT oradan kurtarabilme fırsatına sahip olduk. İşin maddi boyutunda elimizden geldiğini yapacağımızı, yapıyoruz da zaten. Bozkurt, Kastamonu ve Sinop'ta ev hasarlarının büyük bir bölümünü ödeyiverdik. Araç hasarlarının büyük bir bölümünü ödeyiverdik. Ticari müesseselerle bir araya geldik. Onlarla halleştik. Hem Sinop'ta bizatihi kendim, vali arkadaşlarım hep beraber oturduk, iki tam gün sürdü. Burada da aynısını yapacağız. İşlemlerini tespitlerini yapsınlar. Oturacağız. Buradaki arkadaşlarla da bir araya geleceğiz. Bunu da yeni yöntem olarak ortaya koyduk. Buradaki meselemiz şu. Hayatın olağan akışını kendi rayına sokabiliriz. Ticari müesseeleri de ayağa kaldıracağız. Ahırıydı, eviydi tüm bunları da eskisinden daha iyi şekilde yapıp sahiplerine teslim edeceğiz. Hasarların da önemli ve büyük bir bölümünü karşılayacağız. Van, Elazığ'da da bu yapıldı. Arvahi'de de yapıldı. Burada da yapılacak. Devlet bugün için lazım. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar selamları ve geçmiş olsun dilekleri var. Emrinize amadeyiz

“Batılı ülkeler hala patinaj çekiyor”

Batı ülkelerinde görüyoruz. Arhavi'deki, Rize'de sel olduğu zaman Batı'da bir kaç ülkede sel oldu. Hala patinaj yapıyorlar. Oralardaki işlerimizi tamamladık. Yapısal hasarlarımız var. Köprülerimiz var. Köy yollarımızda bozukluklar var. Köy içi yollarda parkelerde bozukluklar var. Su hasarları var. Elektrikte bir takım geçici tedbirler sağlandı ama yapısal hasarlar var. Bunların hepsini de tamamlıyoruz. Bitiriyoruz daha iyisini yapıp teslim edeceğiz. Bizim işimiz, görevimiz bu. Görevimizi yerine getireceğiz. Allah milletimizden razı olsun. Sel bölgelerinde yaşayanlar büyük bir sabır, fedakarlık gösterdiler. Hem bu bölgelerin dışında yaşayan insanlarımızdan Allah razı olsun. Herşeyiyle yardımcı oldular. Kızılay, jandarma, AFAD, özel idare, karayolları, İller Bankası'na, Çevre Şehircilik ve ormancımıza kadar herkes kolkola oldu. Büyük bir imtihan ve sınavla karşı karşıyaydık. Allah bizi birbirimize bu sınavda mahçup etmedi. Devleti milleti, milletimizi birbirine mahcup etmedi. İnşallah böyle bir afetle tekrar karşı karşıya kalmayız. Bu yağışlar öyle DSİ verilerine göre 500 yıllık, bin yıllık zaman serisi içerisinde büyük yağışlar. Ama buna karşı da Bartın'da barajlar yapıldı. Şükürler olsun bir afet, sel ve taşkınla karşılaşmadık. Merkez için söylüyorum. Yoksa bu yağmur oranında Allah muhafaza 400'e kadar geldi. Üç saatlik yağışla Türkiye rekoru.”dedi.

Bakan Soylu taziye ziyaretinde bulundu

Ardından Bakan Soylu sele kapılarak hayatını kaybeden Arife Ünal’ın Akörensöküler köyünde bulunan ailesini ziyaret ederek, taziyede bulundu.

Daha sonra selin etkili olduğu bir diğer belde Abdipaşa beldesi Derecik mahallesinde incelemelerde bulunan Bakan Soylu, ziyaret sonrasında İlimizden ayrıldı.

Bakan Soylu’ ya Vali Sinan Güner, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Vali Yardımcıları Abdullah Akdaş ve Adem Topaca, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç, Kurucaşile Kaymakamı Muhammet Güzel, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, İl Özel İdare Genel Sekreteri Metin Çetin, DSİ. 233. Şube Müdürü Sancar Biçer, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, kurum amirleri ve bölge muhtarları eşlik etti.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin