Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL GENEL MECLİSİ, EKİM AYI MESAİSİNE BAŞLADI

Bartın İl Genel Meclisi, Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında Ekim ayı mesaisine başladı. İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarında gündeminde yer alan 5 dosyayı görüşerek karara bağlayacak.

Okunma: 273

07.10.2020 11:53

Facebook'ta Paylaş

İlk toplantı İl Özel İdaresi Meclis toplantı salonunda İl Genel Meclis üyeleri Ali Eyüpustaoğlu, Uğur Yılmaz, Göker Giray Gülsoy, Kadir Saraç, Bekir Karabacak, Ayhan Özçelik, Atnen Aydoğan, Bahattin Kazguç, Abdullah Kaleli, Nurdanur Karakurt ve Orhan Ölçek’in katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında gerçekleştirildi.

5 gündem maddesiyle başlayan ve 5 gün sürecek olan toplantıların ilk günkü birleşimi öncesinde gündemi değerlendiren Meclis Başkanı Kenan Dursun, öncelikle Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını Bartın İl Genel Meclisi olarak şiddetle kınadıklarını, Ermenistan'ın sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal ettiğini, barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti. Dursun uluslararası toplumun bu tehlikeli provokasyona bir an evvel dur demesi gerektiğini söyledi.

Dursun devamında, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en üstü olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan olmak üzere yine siyasi partileriyle birlikte toprakları gasp edilmeye çalışılan mağdur Azerbaycan'ın yanında olacağı açıklamalarının bu süreçte can Azerbeycan’a büyük bir moral olmuştur. Bizlerde Bartın İl Genel Meclisi olarak can Azerbeycan’ın yanında olduğumuzu ifade ediyor çirkin saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. ‘Azerbaycan yalnız değildir.’dedi.

 

Açıklamalarının devamında Dursun, öncelikle Eylül ayı toplarında ihtisas komisyonlarına havale edilen dosyaların komisyonlarca değerlendirmelerinin tamamlandığını ve hazırlanan komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştırıldığını, o nedenle bu dönemde gayretle çalışan başta komisyon başkanları olmak üzere komisyon üyelerine ve meclis çalışmalarına eksiksiz katılarak bu çalışmalara katkı sağlayan tüm meclis üyelerine teşekkür ettiğini dile getirdi.

Ayrıca Dursun Ekim ayı toplantılarının Bartın’a ve Özel İdare’ye hayırlı olmasını dilediğini söyleyerek devamında toplantıların 3 gündemle başladığını, İdarenin toplantılar devam ederken meclise sunacağı ilave  dosyaların da olabileceğini ifade etti. Bunun yanında Ekim ayı toplantılarının bir başka özelliğinin Kasım ayı toplantılarında 20 günlük mesaiye konu olacak, stratejik plan doğrultusunda hazırlanan 2021 yılı çalışma ve yatırım programı ile buna bağlı 65 Milyon TL olarak belirlenen bütçe ve bütçenin çalışma programlarının ön hazırlıklarıyla çalışmaların devam edeceğini söyledi. Bu vesileyle Kasım ayı toplantıları öncesi yoğun bir hazırlık dönemi geçireceklerini de söyleyen Dursun, bir bütçe dönemini başarıyla geride bırakan 7. dönem Meclisinin yine aynı anlayış ile çalışmalarına devam ederek Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

2020 yılı Köydes ve Özel İdare programları ile ilgili de açıklamalarda da bulunan Dursun, İl Genel Meclisi kararıyla 2020 yılı bütçesiyle Yol Ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğüne 9 milyon TL ödenek verildiğini, bu ödenek ile çalışma yatırım programına 67 km sıcak asfalt,  4 km sathi kaplama, 6 km kuru beton, 2,5 km ıslak beton, 10 km füllerli stabilize, 14 km kilitli parke taşı yol yapımı olarak yer verdiklerini ve çalışmaların büyük bir bölümünün tamamlanarak programların yapımına devam edildiğini söyledi. 

Bunun yanında Köydes projesi kapsamında Bartın’a gönderilen 22 milyon TL ödeneğin tamamının yol ve ulaşım hizmetleri ile içme suları projelerine aktarıldığını, bu ödeneklerin 10 milyon TL. sinin içme sularına ayrılarak 83 proje olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Devamında bu projelerin 25 adedinin içme suyu yetersiz olan köylerde derin sondaj olarak planlandığını, bu sondajların bugüne kadar 18’inin tamamlanarak büyük bir bölümünde istenilen miktardaki su kaynaklarına ulaşıldığını, bu projelerin içerisinde en büyük projenin merkez ilçede Arıönü, Akbaba, Kızılelma, Hacıosmanoğlu ve Çiftlik köylerini kapsayan gurup suyunun sondaj ve yeni tesisinin yapım işi olduğunu söyleyen Dursun,  yıllarca su sıkıntısı yaşayan bu bölge için bu sene radikal bir karar ile Arıönü köyünde geçmişte içme suyu için kurulan mevcut sondajların hemen yanına açtıkları 300 metre derinliğindeki sondajda saniyede 30 litre suya ulaşılmasıyla büyük bir sevinci bölge halkıyla birlikte yaşadıklarını ve 5 köyü kapsayan içme suyu projesinin de ihalesinin yapıldığını işin bitim tarihinin ise Kasım ayı sonu olarak planlandığını bu vesileyle de bölge halkının bir dahaki sene bol ve kaliteli suya kavuşturulmuş olacağını söyledi.

  Su kaynağına ulaşılamayan köylerde ise yine farklı arayışın devam ettiğini söyleyerek yapılacak sondajlar ile de içme suyu sıkıntısı yaşayan köyleri bol ve kaliteli suya kavuşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Ödeneğin diğer kısmıyla da ana grup yollarında standardı yüksek yolları oluşturabilmek amacıyla 37,5 km sıcak asfalt, 13 km kilitli parke taşı ile toplamda 50,5 km yol yapımının planlandığını, burada da içme suyu ve yol projelerinin % 40’ının tamamlanarak kalan kısmının da yıl sonuna kadar bitirileceğini söyledi.

Dursun devamında, “Kırsala hizmet götürebilmemiz için Köydes projeleriyle bizleri destekleyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yine bu ödeneklerin ilimize aktarılmasında önemli katkıları olan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a teşekkür ediyor, alanda bu projeleri başarıyla uygulayan tüm ekibimize kolaylık ve başarılar diliyoruz.”dedi.

Sözlerinin devamında Başkan Dursun,  Ekim ayı meclis toplantısının 1. Birleşiminde ilk gündem maddesinde yer alan ‘Şehirlerarası Otobüs Terminalindeki İşyeri Kiraları ile ilgili 72 Nolu iade edilen Meclis Kararı’ komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını açıkladı. İade kararın Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çeşitli İşler Komisyonunda değerlendirildiğini söyleyerek komisyon raporlarının okunmasının ardından oy birliği ile dosya hakkında karar verildiğini açıkladı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1603917557.73142020-10-28 23:39:17