Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL GENEL MECLİSİ HAZİRAN AYI TOPLANTILARINA BAŞLADI

Bartın İl Genel Meclisi Haziran ayı mesaisine başladı. 5 gün sürecek olan Haziran Ayı İl Genel Meclisi toplantılarının birinci birleşimi İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında Özel İdare Toplantı Salonunda gerçekleştirilirken toplantılar 3 gündem maddesiyle başladı.

Okunma: 399

11.06.2019 13:03

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Genel Meclisi Haziran ayı mesaisine başladı. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında başlayan toplantılar 3 gündem maddesiyle başlarken iki gündem maddesi daha ilave edildi. Haziran ayı toplantıları öncesinde bir konuşma yapan Başkan Dursun, yeni dönemin 3’üncü ayının ilk birleşimini gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirterek Mayıs ayı toplantıları sonrası birlik ve beraberlik içerisinde mübarek Ramazan ayını idrak ettiklerini, akabinde bayramı da huzur içerisinde geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek tüm Bartın halkının geçmiş bayramını bir kez daha kutladı.

Dursun konuşmasında ayrıca, Haziran ayı içerisinde 5 gün devam edecek Meclis çalışmalarına katkı sağlayacak olan başta Meclis üyeleri olmak üzere yine tüm daire müdürlerine teşekkür ederek Meclis çalışmalarıyla alınacak olan tüm kararların şimdiden Özel İdare’ye ve Bartın’a hayırlı olmasını diledi.

5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu gereği her ayın ilk haftasında toplanan İl Genel Meclisi’nin geçmiş aylarda olduğu gibi yine Haziran ayında da 5 günlük iş takvimi içerisinde Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak kararlara imza atacaklarını söyleyen Dursun, gündem maddeleri öncesi yaptığı konuşmasında; 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun Özel İdareleri güçlü bir yapıya kavuşturduğunu bunun yanında bir çok yeniliği de beraberinde getirdiğini, aynı değişimin karar organı olan Meclis çalışmalarına da yansıtıldığını, bu kapsamda öncelikle Meclis çalışmalarının ana omurgasını oluşturan 5 yıllık hedefleri ortaya koyan stratejik planlanın hayata geçirilmesi başta olmak üzere yine performans planı ile çalışma yatırım programlarının hazırlanması ve buna bağlı bütçenin İl Genel Meclisi’nce onaylanması ve akabinde uygulamaya geçilmesi kanunun getirmiş olduğu bir reform olduğunu ifade etti.

O nedenle kanun gereği her mahalli idareler seçimleri sonrasında Meclisin gündemine gelmesi gereken 5 yıllık stratejik planın gelişen ve değişen şartlara uygun bir şekilde Bartın Valisi Sinan Güner’in plan üzerindeki hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde Meclis gündemine geleceğini, o nedenle 7. dönem Meclisinin bu planların güncellenmesinde yine Bartın’ın büyümesi ve gelişmesini önceleyen çalışmayı yaparak ilk sınavlarını başarıyla geçekleştireceğine inandığını söyledi. Devamında 7. dönem Meclisinin her zaman bu anlayışla görev yapacağını Bartın’a katkı sağlayacak her karara büyük bir heyecanla imza atacaklarını ifade etti. 2005 yılında çıkan 5302 sayılı Özel İdare kanunun hayata geçmesiyle birlikte tüm ülkemizde olduğu gibi Bartın’da da her alanda değişimin ve gelişimin yaşanmasına katkı sağladığını, bu kapsamda kırsalda yaşayan vatandaşların ulaşımda yaşamış olduğu ağır sorunların her yıl KÖYDES ve Özel İdare çalışmalarıyla desteklenerek büyük oranda çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Dursun bu kapsamda yine 2019 yılı KÖYDES ve Özel İdare programlarıyla 38 milyonu bulan ödenekler ile alandaki 1950 km’lik yol ağının öncelikle 600 km’lik ana gurup yollarındaki standart yükseltme çalışmalarının devam edeceğini, köy içlerindeki sıcak asfalt ve kilitli parke taşı ile de yol ve meydan düzenlemelerine yaz boyunca devam edilerek 190 km’lik bir alanda çalışmaların yapılacağını, bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 1950 km’lik yol ağının 1850 km’sinde hedefe ulaşılacağını ifade eden Dursun, 13 yıl önce % 23 seviyesinde olan asfalt oranının bugün % 90 lara çıkmış olmasının tesadüf olmadığını, bu sürecin çok kolay geçmediğini her anında büyük emeklerin olduğunu ifade etti.

 
Meclis gündemlerini oluştururken her zaman içeriği önem arz eden gündemlerle çalıştıklarını aynı hassasiyetin Haziran ayı gündemine de yansıdığını söyleyen Dursun, Haziran ayının en önemli gündem maddelerinden birisi olan 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabının Mecliste yapılacak görüşmeleriyle karara bağlanacağını söyleyerek 2018 Mali Yılı Kesin Hesabının gelir gerçekleşmesinin 118.285.926,51, gider gerçekleşmesinin ise 122.487.076 TL olduğunu söyleyerek gerçekleştirilen projeleri gündemi içerisinde yeniden hatırlama fırsatı bulacaklarını söyledi. 
Ardından İl Genel Meclisi’nin Mayıs/2019 toplantı döneminde Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çeşitli İşler Komisyonuna havale edilen Haziran Ayı Meclisinin 1. Gündem maddesi olan ‘2018 Mali Yılı Kesin Hesabı’ komisyon raporlarının okunması ile devam edildi. 
2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ekli cetvellerin defter kayıt ve belgelere dayandığı görüldüğünden komisyon raporları doğrultusunda bu hali ile kesin hesabın tasdik edilmesine İl Genel Meclisi’nin 10/06/2019 tarihli birleşiminde işarı olarak yapılan oylama sonucu Mevcudun oy birliği ile Karar verildi.
 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1568884194.692019-09-19 12:09:54