Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL GENEL MECLİSİ’NDE 2020 MESAİSİ BAŞLADI

Bartın İl Genel Meclisi 2020’nin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Ocak ayı toplantıları kapsamında 3 gündem maddesi ile başlayan toplantılarda yıl içerisinde yine önemli kararlara imza atılacak

Okunma: 1757

08.01.2020 12:43

Facebook'ta Paylaş

Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 3 gündem maddesi ile İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.
Meclis üyelerinin eksiksiz olarak katıldığı toplantı öncesi konuşma yapan Başkan Dursun 2020 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirtti. Acısıyla tatlısıyla koca bir yılın her şeye rağmen geride kaldığını söyleyen Dursun Mahalli İdareler Seçimleri ile 2019 yılının Nisan ayında göreve gelen 7. dönem meclisinin geride bıraktığı 9 aylık süreyi de değerlendirerek şunları ifade etti. Dursun geçen sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını ama bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuklarını o nedenle 7. dönem meclisinin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan mecliste onaylanan tüm programlara sahip çıkacaklarını söyledi.
Başkan Dursun, Özel İdare’nin gelir ve gider dengesini de sağlamayı başardıklarını, bu kapsamda 2016-2018 ve 2019 bütçelerinin sonuçları yılı bütçelerinin bütçe açığı vermeden gerçekleşme oranlarının yüzde yüzlere ulaştığını, bunun yanında en önemlisinin ise Özel İdare tarihinde de bir ilk olan 2015 ve 2017 bütçelerinin bütçe fazlası vererek çok önemli başarılara imza attıklarını ifade etti.

Geride kalan bütçe dönemlerinde yatırımlara ayrılan yıllık ortalamanın her bir bütçe yılı için ortalama % 45 gibi büyük bir oranla gerçekleştirildiğinin görüleceğini buna mukabil yine geriye dönük hiç bir kurum ya da kuruluşa borcu olmayan bir yapının muhafaza edildiğinin de görüleceğini belirtti. O nedenle 7. Dönem ve öncesinin yatırım ve başarılarla dolu bir dönem olarak hafızalarda yerini aldığını ifade ederek bu dönemi gayretli çalışmalarıyla taçlandırarak unutulmaz kılan tüm meclis üyelerine ve idarenin tüm çalışanlarına teşekkür ettiğini dile getirdi.

2019 yılının Kasım ayında 20 gün süren meclis çalışmalarıyla 55 milyon TL olarak belirlenen 2020 mali yılı bütçesinin de önceki dönemlerdeki başarılı çalışmalar ışığında yürütüldüğünü, o nedenle aynı anlayışla hazırlanan bu bütçenin de yatırım eksenli olduğunu söyleyen Dursun 01/01/2020 tarihi itibarıyla Bartın Valisi Sinan Güner’in de onayıyla yürürlüğe giren 2020 yılı bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Yılın ilk toplantı dönemine 3 gündem maddesiyle başladıklarını söyleyen Dursun, yine Ocak ayı içerisinde 5 gün sürecek toplantılarda İdarenin iş ve işlemleri ile 2019 mali yılı çalışma yatırım programlarına ilave ek çalışma ve yatırım programlarının komisyon raporlarının görüşüleceğini belirtti.

Bunun yanında bir başka önemli gündem maddesi olan ve gündemin 4’üncü maddesinde yer alan Denetim Komisyonuna Üye Seçimi ile ilgili dosya hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dursun, özel idarelerin iç ve dış denetim adı altında iki türlü denetime tabi olduğunu bu kapsamda İl Özel İdare Kanununun 17. Maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21. maddesi gereği her yıl Ocak ayı meclis toplantıları döneminde İl Genel Meclis üyeleri arasından seçilen 5 üye ile oluşturulan komisyon marifetiyle bir önceki yılın gelir ve giderlerinin incelendiğini, komisyonun çalışma süresinin ise Ocak ayı meclis toplantılarının bitimiyle başlayıp Şubat ayının son gününe kadar süreceğini, bu süre içerisinde komisyonca hazırlanacak olan raporun da 15 Mart tarihine kadar Meclis Başkanlığına ulaştırılacağını belirtti ve ardından ilgili raporunda Nisan ayı toplantılarında Meclise bilgi olarak sunulması gerektiğini söyledi. Kanun gereği yukarıda ifade edilen denetim çalışmalarını yürütmek üzere 5 meclis üyesinden oluşacak olan denetim komisyonu seçimlerinin de bu toplantı döneminde yapılacağını söyledi.
Devamında Başkan Dursun gündemin 2. Maddesinde yer alan Yapı Kayıt Belgesi iş ve işlemleri ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyon Raporlarını Meclisin işarı oylarına sunarak karara bağlandığını ifade etti.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin