Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL GENEL MECLİSİ’NDE 2021 MESAİSİ BAŞLADI

Bartın İl Genel Meclisi 2021 yılı mesaisine başladı. Ocak ayı toplantılarının gerçekleştirilen ilk birleşimine 5 gündem maddesiyle başlanırken ilk toplantıda gündemin 2. maddesinde yer alan Mugada Sahilindeki Tekne Parkların Kiralanması ile ilgili dosya görüşüldü. Yapılan görüşmede barınakların 10 yıl süre ile kiraya verilmek üzere İl Özel İdaresi’ne yetki verilmesi Meclisin oy çokluğu ile kabul edildi.

Okunma: 171

06.01.2021 11:46

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 5 gündem maddesi ile  İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.

         Meclis üyelerinin eksiksiz olarak katıldığı toplantının açılışında yaptığı açıklamalarında Başkan Dursun; 2021 yılının ilk toplantısını  gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirterek öncelikle yeni yılın ülkemize, milletimize tüm insanlığın salgın  hastalıklardan kurtularak barış ve  huzur  getirmesini diledi.

Dursun, yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir tüm insanlığı etkisi altına alan covid 19 salgınıyla tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de etkili bir mücadelenin sürdürüldüğünü, insanlığın geleceğini tehlikeye sokan bu salgının yeni yılda yaygınlaşacak olan aşılama ile son bulmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

         Yine Dursun yaptığı konuşmada, “2020 yılında ve onun öncesinde yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanan nedenlerle ülkemizin ve milletimizin  üzerinde yürütülen her türlü hain planların gün yüzüne çıkmış olması millet olarak bir kez daha silkinerek yaşadığımız bu coğrafyaya sahip çıkma zorunluluğumuzu ortaya koymuştur. Asırlar boyu bu coğrafyanın en ağır bedellerini ödeyen Türk milleti yine aynı bedelleri ödemekten de hiç bir zaman çekinmeyecek ve bu sahiplenme de tüm dünyaya gösterilirken bu uğurda vatan savunmasında hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere  sivil vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.”dedi.

         Acısıyla tatlısıyla koca bir yılın her şeye rağmen geride kaldığını söyleyen Dursun, Mahalli İdareler Seçimleri ile 2019 yılının Nisan ayında göreve gelen 7. dönem meclisinin geride bıraktığı 21 aylık süreyi de değerlendirerek şunları ifade etti: Bu sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını, bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını, ancak İl Genel Meclisi’nin bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuğunu, o nedenle 7. dönem meclisinin bugüne gelinen büyük bir gayret ve samimiyetle yürütülen iki bütçe döneminde Özel İdareden hizmet bekleyen tüm kesimlere bütçe imkanları çerçevesinde hizmetin getirilmesine vesile olmaktan büyük bir onur duyduklarını belirtti. Son dönemde İl Genel Meclisi kararlarıyla hayata geçirilen bütçeler ile Özel İdare’nin gelir ve gider dengesini de sağlamayı başardıklarını, bu kapsamda 2015-2016-2019 ve 2020 bütçelerinin sonuçları yılı bütçelerinin bütçe açığı vermeden gerçekleşme oranlarının yüzde yüzlere ulaştığını,  bunun yanında en önemlisinin ise Özel İdare tarihinde de bir ilk olan 2017 ve 2018 bütçelerinin bütçe fazlası vererek  çok önemli başarılara imza attıklarını ifade etti.
Geride kalan bütçe dönemlerinde yatırımlara ayrılan yıllık ortalamanın  her bir bütçe yılı için ortalama   %  45 gibi büyük bir oranla gerçekleştirildiğinin görüleceğini buna mukabil yine geriye dönük hiç bir kurum ya da kuruluşa borcu olmayan bir yapının muhafaza edildiğinin de görüleceğini belirten Dursun bu gerçekleşmelerle 51 özel idare arasında ilk 5 teki yerini muhafaza ettiklerini, o nedenle 7. Dönem ve öncesinin yatırım ve  başarılarla dolu  bir dönem olarak hafızalarda yerini aldığını bu dönemi gayretli çalışmalarıyla taçlandırarak unutulmaz kılan tüm meclis üyelerine ve idarenin tüm çalışanlarına yürekten teşekkür ettiğini söyledi.

         2020  yılının Kasım ayında 20 gün süren meclis çalışmalarıyla 65 Milyon TL olarak belirlenen 2021 mali yılı bütçesinin de önceki dönemlerdeki başarılı çalışmalar ışığında yürütüldüğünü, aynı anlayışla hazırlanan bu bütçenin de yatırım eksenli olduğunu söyleyen Dursun 01/01/2020 tarihi itibarıyla Bartın Valisi Sinan Güner’in de onayıyla yürürlüğe giren 2021 yılı bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

         Yılın ilk toplantı dönemine 5 gündem maddesiyle başladıklarını söyleyen Dursun,  yine Ocak ayı içerisinde 5 gün sürecek toplantılarda çoğunlukta Aralık ayında Meclis gündemine gelen ve o dönemde ilgili komisyonlara havale edilen dosyaların komisyon raporlarının İl Genel Meclisi’nde görüşülerek  karar vereceklerini söyledi. Bunun yanında bir başka önemli gündem maddesi olan ve gündemin 4’üncü  maddesinde yer alan Denetim Komisyonuna Üye Seçimi ile ilgili dosya hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dursun, özel  idarelerin iç ve dış denetim adı altında iki türlü denetime tabi olduğunu, bu kapsamda İl Özel İdaresi Kanununun 17. Maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21. maddesi  gereği her yıl  Ocak ayı  meclis toplantıları döneminde il genel meclis üyeleri arasından gizli oyla seçilen 5 üye ile oluşturulacak  komisyon marifetiyle bir önceki yılın gelir ve giderlerinin inceleneceğini, komisyonun çalışma süresinin ise Ocak ayı meclis toplantılarının bitimiyle başlayıp  Şubat ayının son gününe kadar süreceğini söyledi. Bu süre içerisinde yapılan denetim sonucunda  konusu suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak Meclis Başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulmasının yasal bir sorumluluk olduğunu,  hazırlanacak olan raporun da 15 Mart tarihine kadar Meclis Başkanlığına ulaştırılacağını komisyonca hazırlanan raporun    Nisan ayı  toplantılarında Meclise bilgi olarak da  aktarılacağını   söyledi. Kanun gereği yukarıda ifade edilen denetim çalışmalarını yürütmek üzere  5 meclis üyesinden oluşacak olan denetim komisyonu seçimlerinin bu toplantı döneminde yapılacağını, o nedenle sorumluluğu yüksek olan denetim komisyonuna  seçilecek olan meclis üyelerine şimdiden kolaylıklar dilediğini söyledi.

Devamında Başkan Dursun, gündemin 2.  Maddesinde yer alan Mugada Sahilindeki Tekne Parkların Kiralanması ile ilgili dosyanın Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çeşitli İşler Komisyonunda detaylı bir şekilde incelendiğini ve bunun sonucunda komisyon raporlarının hazırlanarak meclis başkanlığına ulaştığını söyledi. Bu kapsamda açıklama yapan Başkan şunları ifade etti: Arıönü Köyü Mugada sahilindeki 10 adet Tekne Park yerlerinin idarece 2017 yılında yapılarak bölgede balıkçılık ile iştigal eden 10 adet tekne sahibine ihale sonucu 3 yıllığına kiralandığını, ancak Balıkçı Barınakları Yönetmeliği'nin 8. Maddesinin 1 ve 12. Fıkrası gereğince on yıldan az ve yirmi beş yıldan fazla olmamak üzere açık pazarlık usulüyle kiraya verilebileceğini ve bu kapsamda komisyon raporlarının da aynı mealde uygun görüş verdiğini söyleyerek komisyon raporları üzerinde yapılan görüşmeler sonrası barınakların 10 yıl süre ile kiraya verilmek üzere idareye yetki verilmesi  meclisin oy çokluğu ile karar verildiğini belirtti.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin