Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL GENEL MECLİSİ’NDE AĞUSTOS MESAİSİ BAŞLADI

Bartın İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantılarına başladı. İlk toplantı Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda İl Genel Meclis Üyeleri Ali Eyüpustaoğlu, Uğur Yılmaz, Göker Giray Gülsoy, Kadir Saraç, Bekir Karabacak, Ayhan Özçelik, Atnen Aydoğan, Bahattin Kazguç, Abdullah Kaleli, Nurdanur Karakurt ve Orhan Ölçek’in katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

Okunma: 1107

03.08.2019 13:15

Facebook'ta Paylaş

Gerçekleştirilen toplantı öncesi 2019 yılı hedefleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun öncelikle 6. Dönem İl Genel Meclisi’nin uzun süren çalışmalar sonucunda hazırladığı 2019 mali yılı çalışma ve yatırım programı bütçesinin 47.000.000,00 TL olarak belirlendiğini, bu rakamın %50 gibi önemli bir oranının yatırımlara ayrılmış olmasının Bartın İl Özel İdaresi’ni diğer bir çok özel idareden farklı kıldığını söyledi. Dursun bu konudaki söylemlerini eyleme dönüştürmek için her zaman kararlı adımlarla yola devam ettiklerini belirterek bu icraatlarının en güzel örneğinin son dönemde Özel İdare bünyesinde kurdukları beton santrali ile kilit parke tesisini bir yıl gibi kısa bir sürede üretime alarak 51 Özel İdare arasında yine bir ilki başarmanın onurunu yaşadıklarını belirtti.

Kırsalda yaşayan vatandaşların ulaşım standartları yükseldi”

Yapımı tamamlanan parke ve beton santrali ile kırsalda yaşayan vatandaşların ulaşımdaki standartlarının yükseltildiğini söyleyen Dursun, özellikle kurdukları yeni tesis ile köylerin ana gurup yollarında yapımına başladıkları kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolların halkın hizmetine sunulduğunu belirterek aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerin içerisinde modernleştirme çalışmalarının tamamlanacağını söyledi. Yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsediklerini de belirten Dursun, diğer projelerde olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynakları ile hayata geçirdiklerini belirterek Özel İdareyi borç batağına düşürmeden yatırımları istikrarla sürdürmeye devam ettiklerini ifade etti.

Bartın İl Özel İdaresi’nin 4.5000.000,00 TL öz kaynağı ile hayata geçirdiği beton santrali ve kilitli parke tesisinde, kurulumundan 11 ay gibi kısa bir süre içerisinde 60 km beton yol ve 40 km civarında kilitli parke taşıyla yol düzenlemelerinin tamamlandığının altını çizerek, yapılan imalatların diğer petrol türevi asfaltlarla maliyet analizi yapıldığında tesiste üretilen her mamulün diğerlerinden %50 daha ekonomik olduğunu, dayanıklılık açısından da 4 kat daha ömürlü olduğunun bilimsel verilerle açıklandığını belirten Dursun 11 aylık üretimiyle kendisini amorti ederek İl Özel İdaresini kâra geçiren bu tesisin son dönemde hem Bakanlığın hem de diğer illerin dikkatini çektiğini bu kapsamda Vilayetler Birliği’nin de beton yol yapımı ve teknolojileriyle ilgili 51 İl Özel İdarelerin İl Genel Meclis başkanlarının katılımı ile Çanakkale’de gerçekleştirildiği seminerde bu konudaki bilgi ve tecrübelerini seminer katılımcılarıyla paylaştığını söyledi. Dursun, sunumun ana omurgasını son dönemde hükümetin de ana gündemi haline gelen dışa bağımlığı azaltacak yerli ve milli kaynak vurgusu olduğunu belirtti. Bu kapsamda petrole dayalı mamul olan asfaltın bütün fiyatlarının son 3 yıllık zaman dilimi içerisinde %600 lere varan artışı petrole dayalı tüm asfalt türlerinin maliyetlerini de fazlasıyla yükselttiğini, o nedenle bugün için her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yolların sıcak asfalta oranla %50 daha ekonomik maliyetlerle yapıldığını söyledi. Bartın’da yürütülen bu projenin Çanakkale bölgesel basınında geniş yer bulmasının ardından farkındalık yaratan bu çalışmalara duyarsız kalmayan TRT’nin de Bartın’a gelerek tesisi ve arazideki başarılı çalışmaları Bartın Valisi Sinan Güner'in detaylı açıklamaları ve katkılarıyla canlı yayınla tüm Türkiye'nin gündemine taşıdıklarını söyledi

Dursun açıklamasında ayrıca günümüz teknolojisi ile değişimi ve dönüşümü de öne alan aynı zamanda zorluk derecesi de bir o kadar yüksek olan bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olmanın gururunu hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.

 

 

Dursun yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi

Devamında 2019 yılı içerisinde KÖYDES ve Özel İdare programlarıyla 38.256.000,00 TL ile yapılacak olan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Dursun 2019 yılı KÖYDES ve Özel İdare ödeneklerinin toplamına bakıldığında son 13 yıllık Özel İdare tarihinin yatırım açısından zirveye ulaştığı bir dönemin yaşandığını söylerken her şeyden önce ülkenin içeride ve dışarıda yaşadığı bu kadar zorluklar içerisinde bu ödeneklerin Bartın’a aktarılmasında çok önemli katkısı olan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a teşekkür ettiğini dile getirdi.

Bu kapsamda Özel İdarenin öz kaynağı ile gerçekleştirdikleri programlara destek olarak Maliye Bakanlığının yılın hemen başında göndermiş olduğu 10 milyonluk ödeneğin ihtiyaç duyulan alanlarda ek çalışma yatırım programı olarak hayata geçirildiğini yine yerel seçimlerin hemen ardından Bartın’a tahsis edilen 22 milyon TL KÖYDES ödenekleriyle de programların uygulamalarına başladıklarını söyleyen Dursun, toplamda 38.256.000,00 TL ödeneğin 5.825.000,00 TL içme suyu ödeneği ile 84 proje, SSB kuru beton 59,00 km, klasik beton 10,60 km, sathi kaplama 11,50 km sıcak asfalt 14,80 km, kilit parke 42,90 km, füllerli stabilize 5 km yeni yol açımı 19,00 km, 5 milyon TL ödenek ile de bakım ve onarım projelerinin hayata geçirileceğini söyledi.

Dursun açıklamasında son olarak 1.950 km lik yol ağı içerisinde gerçekleştirilecek çalışmalarla köylerin ulaşım konforunun iyileştirileceğini, içme suyu sıkıntısı yaşayan köylerin sıkıntılarının azaltılacağını ifade etti. 
Başkan Dursun devamında Ağustos ayı toplantılarının Birinci Birleşiminde geçen aydan havalesi gerçekleştirilen dosyaların ilgili komisyonlarda görüşülerek komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını belirtti. Raporların Meclisin işarı oylarına sunulmasının ardından oy birliği ile karara bağlandı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594702384.392020-07-14 07:53:04