Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL GENEL MECLİSİ’NDE ŞUBAT MESAİSİ BAŞLADI

Bartın İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantılarına başladı. Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 17 gündem maddesi ile başlayan İl Genel Meclis Toplantılarında yine önemli kararlara imza atılacak.

Okunma: 2527

02.02.2018 12:09

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantılarına başladı. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.

Meclis üyelerinden Murat Erfındık’ ın izinli sayıldığı diğer üyelerin eksiksiz olarak katıldığı toplantı öncesi değerlendirmelerde bulunan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütleri PKK/PYD-YPG ile DEAŞ'ın kontrolünde bulunan Suriye'nin Afrin kentine yönelik 'Zeytin Dalı Harekâtı'na başlanıldığını ve askeri sevkiyatın devam ettiğini söyledi. Zeytin Dalı Harekatı'nın amacının ülke sınırlarının güvenliğini sağlamak, Afrin bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve bu suretle dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğunu belirtti. Dursun, “Bu kapsamda yürütülen harekatta Türk Silahlı Kuvvetlerimize muvaffakiyet diliyor, operasyon esnasında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.”dedi.

Açılış ve yoklamanın ardından Başkan Dursun Şubat ayı meclis konuları ile 2018 yılı çalışma yatırım programında yer alan hedefleri ile ilgi değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi, “Öncelikle 17 gündemle bugün  ilk birleşimini gerçekleştirecek olduğumuz Şubat ayı toplantılarımızın Bartın'ımıza ve İdaremize  hayırlı olmasını diliyorum. 5 gün sürecek toplantılarda Meclis çalışmalarına katılarak Bartın'ın büyümesine ve gelişmesini katkı sağlayan tüm Meclis üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.”dedi.

17 gündem maddesinden 12 sinin karara bağlanacağını söyleyen Başkan Dursun diğer dosyaların Meclisteki çalışma süreçlerinin tamamlanmasının ardından Mart ayı toplantılarında karara bağlanacağını söyledi.

“Abdipaşa’ya hayırlı olsun”

İmar çalışmalarının çoğunlukta olduğu Şubat ayı toplantılarının bazı önemli gündemleri üzerinde açıklamalarda bulunan Dursun,  gündemin  2. Maddesinde yer alan Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar Mahallesi Kanalizasyon Yapım işi için Kültür Ve Turizm Bakanlığından gelen 100 bin TL ödenek ile Abdipaşa Belediyesine ilgili malzemelerin ihale yoluyla temin edilerek 2018 yılı ek çalışma yatırım programına alınacağını söyledi. Belediyelerin Bakanlıklardan gelen bu tür ödeneklerinin ihale süreçlerinin her zaman özel idare üzerinden yürütüldüğünü belirten Dursun, “Bizler meclis olarak belediyelerimize gelen bu ödeneklerin bir an önce yatırıma dönüşmesi için elimizden gelen gayreti ve hassasiyeti her zaman gösteriyoruz. Abdipaşa Belediye Başkanlığımızın da yapım işini üstleneceği bu önemli projenin şimdiden Yeşilpazar Mahallesine ve Abdipaşa'ya hayırlı olmasını diliyoruz.”dedi.

Tarlaağzı Balıkçı Barınağı İdari Binası yapılacak

Yine gündemin 3.maddesinde yer alan Tarım İl Müdürlüğünün teklifiyle Tarlaağzı Balıkçı Barınağı İdari Binasının Yapım İşinin ilgili komisyonlarda değerlendirildiğini, bu projenin de meclisteki görüşmeler sonucunda 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınmasını karara bağlayacaklarını söyleyen Dursun, Tarlaağzı Balıkçı Barınağının bölgede balıkçılık ile iştigal eden balıkçılar açısından  önemli bir ihtiyacı giderdiğini fakat balıkçıların idari faaliyetlerini yürütecek bir idari binalarının olmayışının da balıkçıların faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini, balıkçıların merakla beklediği idari binanın yapım işinin 2018 yılı ek çalışma programına alınacağını söyledi.

 

 

Sermaye Şirketi kurulacak

 

Gündemin 9. Maddesinde yer alan özel idare bünyesinde kurulacak olan sermaye şirketi hakkında yaptığı değerlendirmede de Başkan Dursun, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle belediyeler ve özel idarelerde taşeron  üzerinden yapılan hizmet alımıyla çalıştırılan tüm personellerin kurulacak sermaye şirketine devredilmesiyle özel idarelerde taşeron döneminin artık sona ereceğini söyleyerek, Bartın İl Özel İdaresi bünyesinde kurulacak olan bu yeni şirketin iştigal alanının komisyonlarda her yönüyle değerlendirildiğini ve tüm komisyon üyelerinin gönlünde bu şirketin iştigal alanının geniş tutulması olduğunu belirterek Bakanlığın bu konudaki tavsiyesinin özel idare bünyesinde kurulacak şirketlerin bugün için sadece taşerondan devralacakları işçileri kapsaması yönündeki karara uyarak 100 bin TL sermaye ile Bartın Bütün Kent Personel Hizmetleri Anonim Şirketinin kurulabilmesi için Bartın Valisi Nusret Dirim’e Meclis kararıyla yetki vereceklerini açıkladı. Bugün için sadece taşeron işçileri bünyesine alacak olan şirketin Bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmelerde  ileriki dönemlerde kapsam ve iştigal alanlarının her zaman değişebileceğinin ifade edildiğini, özellikle turizm ve kira gelirleri olan  Bartın özel idaresinin gelirlerini artırabilmesi için kapsamlı bir şirkete  ihtiyacı olduğunu söyledi. Dursun, “İl Genel Meclis Kararıyla kurulmasının önü açılacak olan şirketimizin öncelikle çalışanlarımıza ve idaremize şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.”dedi.

Amasra’ya modern bir tribün yapılacak

Gündemin 16. maddesinde yer alan Amasra Beton Tribünü Yapım İşinin Revizesi ile ilgili açıklamasında 2016 yılı özel idare programında 140 bin TL ödenek ile Amasra Futbol Sahası Tribün Yapım İşinin İl Genel Meclis kararıyla yatırım programına alındığını, işin yapımının da  aynı yıl içerisinde ihale edildiğini ancak ihaleyi alan firmanın daha işin başında kendi sorunları başta olmak üzere yine başkaca nedenlerden kaynaklanan hukuki nedenlerinde dikkate alınarak ilgili firmanın yapılacak işle ilgisinin sonlandırıldığını söyleyen Dursun,  meclisin ve idarenin elinde olmayan sebeplerden dolayı bugüne kadar yapılamayan bu projeyi hiçbir zaman gündemlerinden çıkarmadıklarını belirterek Kasım ayında gerçekleştirilen 2018 yılı bütçe görüşmelerinde projenin Soyunma Odaları Ve Tribün Yapımı olarak 260 bin TL ödenek ile yeniden programa alındığını belirtti. Meclis olarak 2016 yılında tribün yapımı olarak programa alınan ve yapılamayan bu projeyi iptal ederek ödeneğini 2018 yılı çalışma yatırım programında yer alan modern soyunma odaları ile  tribünü yapım işiyle birleştirilerek projenin 2018 yılında yapımının gerçekleştireceklerini açıkladı.

Dursun 2018 yılı bütçesini değerlendirdi

43.600.000,00 TL olarak 1/1/ 2018 tarihinde yürürlüğe giren 2018 yılı bütçesinin hedefleri ile ilgili de değerlendirme bulunan Başkan Dursun, öncelikle İl Genel Meclisi’nin üzerinde uzun süren çalışmalar sonucunda hazırlanan çalışma yatırım programının %45 gibi önemli bir oranın  yatırımlara ayrılmış olmasının Bartın İl Özel İdaresi’ni diğer birçok Özel İdarelerden farklı kıldığını söyleyerek, borç batağına düşmeden yatırımlarını istikrarla sürdüren bir anlayışla Bartın'a hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Yol çalışmaları

Dursun, 2018 yılının bütçesi içerisinde en büyük payı yine kırsalda yaşayan vatandaşların ulaşımdaki konforunu artırmak için kullanacaklarını, bu kapsamda il genelinde 33 km sıcak asfalt, 11.5 km Sathi Kaplama, 16 km Kilitli Parke,  8 km Beton Yol,  6 km Stabilize, 16 km yeni yol açma çalışmalarının planlandığı şekliyle yapılacağını, bunun yanında yine KÖYDES projesiyle bu çalışmaların kapsamının artırılarak kırsalda hizmet bekleyen vatandaşların yaşam kalitesine etki edecek tüm projelerin hayata geçirileceğini ifade etti.

Eğitim yatırımları

Yine 2018 yılının  bir başka önemli yatırımının da eğitim yatırımları olacağını söyleyen Dursun,  Mili Eğitim Bakanlığınca ilimize son 10 yılda yaklaşık 40 adet modern eğitim yuvasının yapıldığını, bu çalışmalara yerelden de destek verilmesinin son derece önemli olduğunu ifade ederek İl Genel Meclisi olarak eğitim yatırımlarına her dönem büyük önem verdiklerini o nedenle 2018 programlarında bu kapsamda anaokulu olmayan Kurucaşile, Kozcağız,  Hasankadı, Kumluca ve Merkez Kutlubey Üniversite kampüsü olmak üzere toplam 5 adet anaokulunun programlarda yerini aldığını söyledi.

Devamında merkezde lise öğrencilerin büyük bir özlemle bekledikleri 2 adet kapalı spor salonlarının yapılacağını, bunun yanı sıra ilköğretim okullarının bahçelerinin uygun olan alanlarında spor sahalarının yapılacağını açıkladı.

Duraklar ve oyun grupları

Dursun değerlendirmelerinde ayrıca Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde köylerde kurulumuna büyük önem verilen çocuk oyun grupları ile yine yolcu bekleme duraklarının sayılarını artırarak bu hizmetten de tüm köylerin ve mahallelerin istifade etmesini önemsediklerini açıklayarak  bu kapsamda 2018 yılı programlarıyla yine 135 köyün mahallerine yolcu bekleme durağı ile 17 adet çocuk oyun gruplarının kurulumunu gerçekleştireceklerini  söyledi.

2018 yılı sonu itibarıyla 480 noktada yolcu bekleme durağı ile 217 noktada çocuk oyun grupları kurulumunun tamamlanmış olacağını söyleyen Dursun,  bu alandaki hedeflerinin köylerin tüm mahallelerini kapsayacak şekilde planlama yaptıklarını açıkladı. Yine 7 köyde kanalizasyon alt yapıları ve arıtma sistemlerinin kurulumunun gerçekleştirileceğini söyleyerek köylerdeki  yaşam kalitesinin artırılacağını ifade etti.

Sağlık yatırımları

Sonrasında Sağlık Müdürlüğünce yürütülen çevre yatırımları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak İl Özel İdaresinin imar ve çevreyle ilgili görev ve sorumluluk alanının ildeki 8 belediyenin 8 kat büyüklüğündeki bir alanda sürdürüldüğünü belirtti. Özellikle çevre temizliğinin köylerdeki evsel atıkların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki etmeden mahallinden alınmasıyla ilgili son dönemde önemli ölçüde iyileştirmeler yaptıklarını bu kapsamda  2018 programlarında konteynır ve çöp nakil araçlarının alımlarını gerçekleştirerek kırsalda yürütülen bu önemli hizmeti daha kaliteli hale getireceklerini açıkladı.

İmar çalışmaları

Dursun açıklamalarının devamında imar ile ilgili işlerinde öncelikle deniz turizmine uygun olan köylerde kesintisiz bir şekilde devam edeceğini söyleyerek, 2017 yılı içerisinde Büyükkızılkum sahilinde gerçekleştirilen 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planlarının tamamlandığını ve buna bağlı olarak 18 uygulamaları ile sosyal alanların ve parsel aralarındaki yolların ortaya çıkarıldığını ve bu uygulaması sonrası oluşan yeni tapuların da 2018 yılı içerisinde parsel sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Güzelcehisar sahilinde devam edecek olan bu uygulamalar ile sahillerde geniş yaşam alanları oluşturmaya devam edeceklerini, bu çalışmaların en önemli amacının  Bartın'ın gerdanlığı olarak nitelendirilen sahilleri doğru bir şekilde planlayarak turizme kazandırılacağını ifade etti.  

 İki madde görüşülerek karara bağlandı

Devamında Başkan Dursun sırasıyla 2. Gündem maddesinde yer alan Ocak ayında havalesi gerçekleştirilen Abdipaşa Belediyesi 'Yeşilpazar Mahallesi Kanalizasyon Yapım İşi' nin 2018 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun  okutularak Meclisin oy birliği ile karara bağlandığını ve  yine 3’üncü maddesinde yer alan Ocak ayında havalesi gerçekleştirilen İlimiz Tarlaağzı Balıkçı Barınağında 'Prefabrik Balıkçılık İdari Binasının Yapılması İşinin'  2018 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarım Komisyonu Raporu okutularak  Meclisin oy birliği ile karara bağlandığını söyledi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin