Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İNKUMU’NDA CANKURTARANLAR GÖREVE BAŞLADI

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı 10 kişilik Cankurtaran ekibi 1 Haziran itibariyle İnkumu’nda göreve başladı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın İnkumu’nda basın mensuplarıyla beraber göreve başlayan Cankurtaran ekiplerini ziyaret ederek görevlerinde başarılar diledi. Akın yaptığı açıklamada, “Geçen yıl İnkumu’nda 678 boğulma vakası yaşandı ama hiç boğulma olmadı. Ekiplerimiz tarafından boğulma vakası yaşayan bu insanlar başarılı bir şekilde kurtarıldı. Geçen dönem 7 kişilik bir ekibimiz vardı. Bu dönem 10 kişilik bir ekibimiz var. 2 Zodyak botumuz ve bir jet skimizle görev yapıyoruz.”dedi.

Okunma: 449

01.06.2019 20:48

Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı Cankurtaran ekipleri İnkumu’nda göreve başladı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın İnkumu’nda basın mensuplarıyla beraber göreve başlayan Cankurtaran ekiplerini ziyaret ederek görevlerinde başarılar diledi.

“10 kişilik ekibimiz, 2 Zodyak botumuz ve bir de jet skimizle görev yapıyoruz”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ziyaretinde basın mensuplarına yaptığı değerlendirmelerde, “İnkumu’nda 3 kilometrelik bir sahile sahibiz. Bu 3 kilometrelik sahilde denizde zaman zaman dalga olduğunda bu durum tehlike arz ediyor. Bunun için biz İnkumu sahiline göreve geldiğimiz ilk anda denize şamandıralar koyduk ki biz göreve gelmeden önce bu şamandıralar yoktu. Dalgalarla zaman zaman parçalanan şamandıraları yapıp yeniden yerine koyuyoruz. Geçen yıl İnkumu’nda 678 boğulma vakası yaşandı ama hiç boğulma olmadı. Ekiplerimiz tarafından boğulma vakası yaşayan bu insanlar başarılı bir şekilde kurtarıldı. Geçen dönem 7 kişilik bir ekibimiz vardı. Bu dönem 10 kişilik bir ekibimiz var. 2 Zodyak botumuz bir de jet skimizle görev yapıyoruz. Ayrıca 30 adette sahilde can kurtaran simitleri var. Bunlar bizim için önem arz ediyor.”dedi.

Vatandaş çeken akıntı hakkında uyarılacak

Bartın’daki sahillerde yaşanan çeken akıntıya karşı İnkumu’na gelenleri uyarmak amacıyla 30 bin broşür bastırıldığını belirten Başkan Akın şöyle devam etti, “Aynı zamanda vatandaşlarımızı çeken akıntı hakkında bilgilendirmek için Bartın Belediyesi olarak 30 bin broşür bastırdık. Bu broşürlerimizde Bartın Belediyesine gelen bütün vatandaşlarımıza tedbirli olmaları için dağıtıyoruz. 20 adette sahil boyunca uyarı levhası koyduk. Vatandaşlarımız eğer çok iyi yüzme bilmiyorlarsa çeken akıntıya yakalandıklarında kurtulma şansları çok zayıf. Bunun için biz sürekli uyarıyoruz. Uyarı levhalarımızı koyuyoruz. Can kurtaranlarımız sürekli görev yapıyor. Can kurtaran simitlerimiz var. İnşallah bu sene öyle bir vaka yaşamayız.”dedi.

Kırmızı bayrak: Denize girilmez, Yeşil bayrak: Denize girilebilir

Başkan Akın vatandaşları dalgalara karşı da uyararak, “Denizin dalgalı olduğu zamanlarda denize asla girilmemesi gerekiyor. Bizimde bunu sağlamamız lazım. Bunun için de anonslar yapıyoruz. Hem biz hem zabıtamız hem de jandarma ekiplerimiz denizin dalgalı olduğu zamanlarda kırmızı bayrak kalktığında sahildeki vatandaşlarımızı muhakkak denizden çıkarıyor. Sahil güvenlik bize bunu bildirdiğinde biz de kırmızı bayrağımızı koyuyoruz. Denize girilebildiği zamanlarda da yeşil bayrağımızı havaya kaldırıyoruz. İnşallah bu sene tatil yapmak için İnkumu’na gelen vatandaşlarımız güzel bir tatil yaparlar. İnşallah boğulma vakası da yaşamayız. Sağlık içerisinde yaz günlerini geçirirler.”dedi.

İnkumu sezona hazır

İnkumu’ndaki yaz sezonu çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Akın, “İnkumu’nda kış günü 50 aile falan kalıyor ama yaz günleri burada nüfusun cumartesi, pazarları 25 bini bulduğu zamanlar oluyor. 800 kişilik bir otopark yaptık ama otoparkında yetersiz kaldığı zamanlar oluyor. Maalesef böyle sıkıntı yaşıyoruz. Bunun için hem zabıtamız hem de jandarma tedbirler almaya çalışıyor. İnkumu artık yaza hazırlandı. Buradaki piknik alanımızdaki bütün oturaklar yenilendi. Ara sokakların hepsi temizlendi. İnkumu sahili şuan itibariyle temiz bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetinde.” dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1568573499.622019-09-15 21:51:39