Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
IPARD-3 PROGRAMINA BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD-3 Programı 2024 yılı çağrı takvimi açıklandı. 66 Milyon Avro destek bütçeli IPARD-3 1. Başvuru Çağrı İlanında başvurular 5 Nisan’da başlarken başvuruların son teslim tarihi 09 Mayıs olarak açıklandı. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbirinden" başvurular kabul edilecek.

Okunma: 499

02.04.2024 10:12

Facebook'ta Paylaş

IPARD-3 Dönemi Birinci Başvuru Çağrı İlanına başvurular 5 Nisan’da başlıyor. Destek almak amacıyla üreticiler ve yetiştiriciler Bartın dahil 81 ilden proje başvurusu yapılabilecek. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbirinden" başvurular kabul edilecek.

 Desteklenecek sektörler şu şekilde açıklandı: -Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Yeni kurulacak ya da modernizasyon yapacak olan Süt toplama merkezleri, süt işleme tesisleri, peynir altı suyu işleme tesisleri)

-Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Yeni kurulacak ya da modernizasyon yapacak olan büyükbaş ve küçükbaş kesimhaneleri, parçalama tesisleri, ve mevcut işletme olup kapasitesini artırmayan kırmızı et işleme tesisleri)

-Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Mevcut işletme olup kapasitesini artırmayan kanatlı kesimhaneleri, kanatlı parçalama tesisleri, kanatlı eti işleme tesisleri)

-Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Yeni kurulacak ya da modernizasyon yapacak olan su ürünleri, balık yağı, yumuşakça vb. işleme tesisleri)

-Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Yeni kurulacak ya da modernizasyon yapacak olan meyve ve sebzelerin depolanması, tasnif edilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, soğuk hava depoları gibi meyve sebze işleme tesisleri)

-Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması (Yeni kurulacak ya da modernizasyon yapacak olan toz yumurta, sıvı yumurta işleme tesisleri)

İnşaat işleri, makine-ekipman alımları, genel harcamalar (danışmanlık hizmetleri, proje çizimleri vb.) ve görünürlük harcamaları desteklenecek. Hibe oranları P-70 arasında olup, uygun harcamalar vergilerden muaf olacak. Uygun harcama alt limiti 30.000 Avro iken üst limitler Süt (peynir altı suyu dâhil), et ve yumurta işletmeleri için 3.000.000 Avro, Süt toplama merkezleri için 1.000.000 Avro, Meyve ve sebze işletmeleri için 1.250.000 Avro, Su ürünleri işletmeleri için 1.500.000 Avro olarak belirlendi.

1.Çağrıda başvurular 05.04.2024 tarihinde başlayacak. Online Proje Başvuru Sistemi 07.05.2024 tarihinde kapatılacak olup, başvuruların son teslim tarihi 09.05.2024.

Başvurular yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlükleri ve İl İrtibat Ofislerinde kabul edilecek.

Açıklanan IPARD-3 2024 Yılı Çağrı Takvimine göre, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinden (arıcılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji vb) 80 Milyon Avro destek bütçesi ile Haziran ayında, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbirinden (Süt, besi vb. hayvancılık işletmeleri) 90 Milyon Avro destek bütçesi ile Temmuz ayında, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinden açık alanda bitkisel üretim projelerine yönelik makine-ekipman alımını içeren başvurular için 12 Milyon Avro destek bütçesi ile Ağustos ayında çağrıya çıkılacak.

 

Haber: Gülay Ak

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin