Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İŞTE TOKİ KÖPRÜSÜ GERÇEĞİ

Vali Dirim açıkladı...

Okunma: 6761

05.10.2016 14:21

Facebook'ta Paylaş

Bartın Valisi Nusret Dirim basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda TOKİ Köprüsü hakkında soruları yanıtladı.

İŞTE O AÇIKLAMA;

Bu sene ihale etmesini umuyorduk

 

Toki Köprüsünün Bartın Irmağı Islah Projesi ile birlikte yürüyecek bir konu olduğunu belirten Vali Nusret Dirim, “Medyada bu konu çok konuşuluyor. Artık polemik şekline döndü. Bu proje kapsamında proje başladığında Devlet Su İşleri yapacak bunu. Devlet Su İşleri’nin Bartın Irmağı Islah Projesini bu sene ihale etmesini umuyorduk. İhale etmeyeceği anlaşılıyor yani bu sene ihale etmeyecek. Önümüzdeki sene ne olacağını da bilmiyoruz.” Dedi.

 

Irmak Islahı Projesi çok büyük bir proje

 

Vali Dirim Devlet Su İşleri’nin şu an barajlara hızlı bir şekilde yüklediğini ifade ederek, “İnşaatı devam eden 3 tane baraj var. Devlet su işleri bunları hızlı bir şekilde tamamlamak için gerçekten 24 saat çalışıyor ama ırmakla ilgili tıkanıklık var. Irmak Islahı Projesi çok büyük bir proje. Türkiye’nin örnek projelerinden birisi olacak. 14 kilometre ırmak-deniz şehrin içine gelecek. Sabit bir derinlikte olacak. 6 metre sabit olacak. Çevresi fore kazıklarla hiçbir şekilde dışarıdan kanalizasyon, atık su karışması imkansız hale getirilmiş bir şekilde, deniz taşıtlarının, kayıkların ve küçük gemilerin rahatlıkla seyahat edeceği bir hale dönüşecek. Çevresinde birçok sosyal alanın planlandığı ciddi bir proje.” Dedi.

 

‘Bütçe imkanlarım az’ diyor

 

Bu projeyle ilgili Devlet Su İşleri’nin yerel yönetimlerden bazı beklentileri olduğunu da kaydeden Vali Dirim, “O beklentilerin gerçekleşmesini istiyorlar. Tamam, bu projeyi ağırlıklı olarak ‘ben yapacağım’ diyorlar ve 8 kilometrelik kısmının belediye alanında olan bölgeleri bile Devlet Su İşleri kamulaştırmayı kabul etti. Devlet Su İşleri kamulaştırma yapacak. Bazı alanlar, taşkın sahası olarak değerlendirilen alanlar rekreasyon alanlarına dönüştürülecek. O alanların kamulaştırılmasını kabul ediyor ama 6 kilometrelik bir bölümünün de belediye tarafından yapılmasını istiyor. Belediyemizde bu konuda bütçe imkanlarını gerekçe gösteriyor. Yaklaşık 80 milyon liralık bir kamulaştırmaya şu günkü rakamlarla tekabül ediyor. İşte ‘bütçe imkanlarım az’ diyor. ‘Bu kadar büyük bir kamulaştırmayı nasıl yaparım’ diyor. Devlet Su İşleri ‘18 B uygulaması ile kaynak üretin’ diyor. Yani ‘o bölgelerde arsalar oluşturabilirsiniz, o bölgeler değerli hale gelecek, değişik projeler geliştirin, çalışın böyle bir şeyiniz olsun’ diyor.” Şeklinde konuştu.

 

O heyecanı burada göremiyor

 

Vali Dirim açıklamasının devamında, “Benim anladığım kadarıyla bölgede bir heyecan olsun istiyorlar. Yoksa 400 milyon liralık bir projede 80 milyon lirayı da verebilir. 80 milyon lirada 400 milyonluk bir proje düşünüldüğünde çok büyük bir rakam değil. İlave bir 80 milyon lira vererek hepsini üstlenebilir ama bölge sahiplensin isteniliyor bence. Bu projeyi Devlet Su İşleri yapıp böyle kalmasın istiyor. Herkesin o bölge için bir heyecan duymasını istiyor. Kente hayat katan bir proje istiyor. Sanırım o heyecanı burada göremiyor.” Dedi.

 

Kent hayatı trafiksiz olmuyor

 

TOKİ Köprüsü’nün ulaşımı rahatlatacağını da düşündüğünü ifade eden Vali Dirim, “Kentte bir trafik sorunu yaşanıyor. Bartın’da özellikle okullar açıldığında trafik sorunu yaşanıyor. Tabi burada trafik olarak algıladığımız şey aslında büyük şehirlerde çok normal şeyler. Büyük şehirlerde bir yerden bir yere öyle yarım saatte gitmek filan çok keyifli kabul ediliyor. Bir boğazı geçmek 3-4 saat sürebiliyor. Burada 10 dakika bir araç dükkana yük bırakacağı zaman insanlar bunu çok abartıyor. Tabi yoğun olmayan saatlerde getirebilir. Belki gece saatlerine yönelik uygulama gerçekleştirilebilir. Kent hayatı trafiksiz olmuyor. Bunu kabul etmek lazım. Kent hayatında mutlaka bir miktar trafik olacaktır. TOKİ Köprüsü yapıldığında trafik sorununun hemen çözüleceğini düşünmemek ve beklememek lazım. “ diye konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594669822.252020-07-13 22:50:22