Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İYİLİK KERVANI BARTIN’A GELDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener´in talimatı doğrultusunda Genel Başkan Yardımcıları, Genel İdare Kurulu Üyeleri ve Milletvekilleri´nden oluşan heyet, yaklaşan Yerel Seçimler öncesi vatandaşlarla buluşmak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere 81 ili kapsayacak ziyaret programı başlattı. Yapılan program kapsamında Genel Başkan Yardımcısı Hayrettin Nuhoğlu başkanlığındaki heyet Bartın’a da gelerek basın mensupları, protokol ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Basın mensuplarıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Nuhoğlu Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlar hakkında bilgi vererek, “Tüketen ekonomi modelinden üreten ekonomi modeline geçme mecburiyeti vardır. Bunun için de İYİ Parti bütün projelerini hazırlamıştır.”dedi.

Okunma: 3018

28.09.2018 12:08

Facebook'ta Paylaş

İYİ Parti Genel Merkezi tarafından uygulama konulan “İyilik Kervanı Yollarda” projesi kapsamında İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu başkanlığındaki heyet Bartın’a geldi.   Aynı gün protokol ve sivil toplum örgütleri ziyaretleri de gerçekleştiren heyet sabah saatlerinde ilk olarak basın mensupları ile bir araya geldi.

Arça Kafe’de düzenlenen basın toplantısına İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Genel İdare Kurulu Üyeleri Bircan Akyıldız, Hakan Ünser, Berat Yılmazel ve İYİ Parti Bartın İl Başkanı Mehmet Kasapoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile basın mensupları katıldı.

Genel Başkan Yardımcısı organizasyonun İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından yapıldığını, amaçlarının yaklaşan yerel seçimler öncesi seçim çevrelerini ziyaret ederek vatandaşlarla görüşmek ve İYİ Parti politikalarını birinci ağızdan vatandaşlara izah etmek olduğunu belirtti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda partisinin kurulma sürecinden seçime kadar yaşanan zor ve sıkıntılı süreci anlatarak önemli aşamalardan geçtiklerini ifade etti. Nuhoğlu açıklamasında özellikle seçim sürecinde medyada yer bulamadıklarından yakınarak diğer partilerle eşit ve adil bir şekilde seçime giremediklerini ifade etti. 

“Umut olabilecek tek parti İYİ Parti kaldı”

Nuhoğlu partilerin seçim karnesini de değerlendirerek şunları söyledi, “24 Haziran’da AK Parti oylarını 8 puan düşürmek kaydıyla seçimden çıktı. Demokratik Parlamenter sistem devam etseydi hükümet kuramayacaktı. CHP Muharrem İnce %30 u geçmesine rağmen oylarını 3 puan düşürerek seçimden çıktı. Biz kez daha görüldü ki Türkiye’de CHP kesinlikle iktidar olamaz. HDP seçimlerden kendine göre oylarını koruyarak çıktı ama Türkiye’nin partisi olamayacağını Türkiye’nin tamamını kucaklayamayacağını ve dolayısıyla iktidar olamayacağını bir kez daha gösterdi. MHP bütün tahminlerin ötesinde oylarını korudu ama bir şey daha ortaya çıktı ki MHP’nin Türkiye’de iktidar olma niyeti yoktur. Geriye kalan küçük partilerin dışında umut olabilecek tek parti İYİ Parti kaldı. Genel Başkanımızın ifadesiyle İYİ Parti Türkiye’de demokratik parlamenter sisteme yeniden dönüş için köprü başını tutmuştur. AK Parti herhangi bir durumda tökezlemesi, sarsılması durumunda İYİ Parti vardır.

Seçimden sonra Türkiye’nin önüne bazı sorunlar daha net çıktı”

Seçimlerden hemen sonra Türkiye’nin önüne bazı sorunlar daha net çıkmıştır. Türkiye çok sorun yaşamakta ama bunlardan üçü öne çıkmaktadır.

Rejim sorunu

Bunlardan bir tanesi rejim sorunudur. Bu adeta bir devlet sorununa dönüşmüştür. Ankara’da sarayda Bakanlık sayısını azalttık dense de Bakanların 60’a yakın bakan yardımcısı vardır. Eski Genel Müdürlüklerin yerine sarayda bir takım kurumlar oluşturulmakta bunların çoğu henüz hazır olmadığı için devlet adeta başsız durmaktadır.  Türkiye’de rejim değişti, ama Türkiye’nin kuruluş felsefesine ve kurucu iradeye tamamen aykırı bir yönetim başlamıştır.

Ekonomik kriz

Ama bu yönetimle birlikte rejim krizinin daha da ötesinde bir ekonomik kriz baş göstermiştir. Bu kriz beklenen bir şeydi. Çünkü uzun yıllardır Türkiye inşaat sektörüne dayanan ithalat ağırlıklı ve tüketim ekonomisi modelini benimsemiş bir iktidar tarafından yönetildik. Halbuki bir yapısal değişikliğe ihtiyaç vardı. Bu yapısal değişiklikle Türkiye üreten ekonomi modeline geçmeliydi. Bu ekonomik kriz her ne kadar şu anda durgunlaşmış gibi görünse de bu modeli değiştirmedikçe çıkma imkanı yoktur. Türk ekonomisinin esas sorunu yapısaldır. Tüketen ekonomi modelinden üreten ekonomi modeline geçme mecburiyeti vardır. Bunun için de İYİ Parti bütün projelerini hazırlamıştır.

Suriye sorunu

 Bir diğer sorun Suriye krizidir.  4 milyona yakın Suriyeli göçmen ülkemizde yaşamaktadır. Göstere göstere bu kriz geldi ve Türkiye’nin başına adeta bela oldu. 4 milyona yakın mülteciye ifade edildiği gibi 35 milyar dolar civarında bir harcama yapılmıştır. Son günlerde ise idlib merkezli bir krizin de başlama ihtimali vardır inşallah patlamaz. Ama Suriye kriz olmaya devam edecektir. Çünkü artık güneyde bizim komşumuz Suriye değildir Rusya’dır, ABD’dir biraz İran’dır, Çin’dir, Fransa’dır.

Sorunları milletimize aktarabilmekte sıkıntı yaşıyoruz”

Bu üç ana sorundan başka eğitim başta olmak üzere birçok sorunu Türk milleti yaşamaktadır. Biz bu sorunları milletimize aktarabilmek sıkıntısı yaşıyoruz. Medya gereği gibi bizim görüşlerimizi aksettirmiyor. Başkanlık Divanımız bu sorunları, seçim sonuçlarını halkımıza iletmek, ekonomik kriz sonunda halkımızın neler yaşadığını görmek, teşkilatlarımızla meselelerimizi konuşmak ve mahalli seçimlerin nasıl geçmesi gerektiği hususunda teşkilatlarımızla fikir alışverişinde bulunmak için bir karar alındı ve o karar İyilik Kervanı Yollarda kararıdır. O karar doğrultusunda yollara çıktık. Genel Başkan Yardımcılarının başkanlığında milletvekillerimizden, genel idare kurulu üyelerimizden ve kurucularımızdan oluşan heyetler bütün Türkiye’yi dolaşmaya başladı. Bütün bu turları Başkanlık Divanlarında değerlendireceğiz.”dedi.  

“Bütün yörelerde seçime katılıyoruz”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nuhoğlu basın mensuplarının İYİ Parti’nin bu yerel seçimde hedefi ne olacaktır? Sorusuna “Mahalli seçimler 6 ay sonra yapılacak ve bizim için çok önemli. Daha önce bu konuda köprü başını tuttuğumuzu ifade ettik. Bu mahalli seçimlerde bütün yörelerde seçime katılıyoruz. Her yörede en çok oyu alabilecek, seçim kazanabilecek adayları tespit etmek için herkesten önce yollara düştük. Teşkilatlarımızla birlikte yöre halkının da görüşlerini almaya çalışacağız. Bu iyi adaylarla da mahalli seçimlerde genel seçimlerde aldığımız oyun çok üzerinde oy alacağımızı düşünüyoruz ve o doğrultuda bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Çünkü eksiğimiz olan hazine yardımını ocak ayı itibariyle alacağız.”dedi.

“Seçimlerin erkene alınma ihtimali artık kalmamıştır”

“Yerel seçimlerin ekonomik nedenlerden dolayı erkene alınma ya da ertelenmesi söz konusu olabilir mi?” sorusuna ise, “Hayır ikisi de olmaz. Mahalli seçimlerin tarihi Anayasamıza göre belirlenmiştir. Anayasamızda her 5 yılda bir mart ayının son Pazar günü mahalli seçimler yapılır ifadesi yazılı. Dolayısıyla 31 Mart 2019 mahalli seçimlerin yapılacağı gündür. Erkene alınma ihtimali artık kalmamıştır. Çünkü anayasa değişikliği gerekir. Anayasayı değiştirecek referanduma gitmeden önce değiştirecek çoğunluk AKP ve MHP’de yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi çok önce buna katılmadığını açıklamıştır. Halkların Demokrasi Partisi de buna benzer bir açıklama yapmıştır. Dolayısıyla o ihtimal ortadan kalkmıştır. Teyit edilmesi meselesine gelince, seçimlerin nasıl teyit edileceği yasalarda bellidir. Öyle bir ihtimalde gözükmüyor. Bu da ancak savaş ihtimalinde Meclis kararıyla olur. Seçimler 31 Mart 2019 Pazar Günü yapılacaktır.”dedi.

“Seçimlere tek başımıza hazırlanıyoruz”

Nuhoğlu, “Seçimlerde İyi Parti bir ittifak içerisinde yer alacak mı?” sorusuna ise, “Hayır gündemimize böyle bir şey yok. Sahaya çıkma sebebimiz bu. Tek başımıza hazırlanıyoruz. Zaten ittifak olabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Evvelki gün MHP Mahalli İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıyla AKP Mahalli İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı bir araya geldi. Ama AKP Genel Başkan Vekili dün akşam bunun resmi görüşme olmadığını söyledi. Bunun bir zemine oturmadığını ifade etti. Yasal düzenleme olmadan zaten bir ittifak olmaz. Genel seçimlerdeki ittifak o seçimlere özel olarak çıkarılmış bir ittifaktır. Burada uygulanma ihtimalide yoktur. Böyle bir yasal düzenleme yapılırsa şayet elbet o yasal düzenlemeye bakılır. Türkiye şartlarında ne gerekiyorsa o zaman karar verilir. İyi Parti mahalli seçimlere tek başına ve çok iddialı bir şekilde hazırlanan bir partidir.

“Bartın’da şikayetleri tespit etmeye çalışacağız”

 Gezdiğim yörelerde edindiğim izlenimleri özetlemem gerekirse belediyelerin birçoğunda beceriksiz yönetimler var. Gene birçoğunda ortak çok ciddi partizan yönetim vardır. Ve bazıları da yönetimi değiştirmelerine rağmen çok başarısız oldukları için halk tarafından tepki almaktadırlar. Sakarya Karasu AKP’li belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Bayram sonrasında Vali Beyi ziyaret ettiğimizde söyledik. Kendisi de itiraf etti ve tedbir alacağını söyledi. Karasu’da 6 bin 500 kişi salgın hastalık yüzünden hastanelere başvurdu. Türkiye bunu duymadı bile ama orada yaşayan insanlar bunu yaşadı. İçme suyuna karışan bir takım mikroplar yüzünden yaşandı bu olay. Karasu yeniden bir AKP’li belediye başkanı istemiyor izlenimi var. Ama asıl mesele SASKİ Genel Müdürlüğünden kaynaklanıyor dediler. SASKİ Genel Müdürlüğü de Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı bir kuruluştur. Değiştirmemekte ısrar ediyorlar. Sakarya’da en uzak köyler bile artık mahalle. Ve o mahallelere su parası, elektrik parası gibi bir sürü para ödüyorlar ancak asla hizmet alamıyorlar. Bu şikayetler o kadar çok artmış ki. İşte biz bu şikayetleri Bartın’da tespit etmeye çalışacağız. Yörede kim seviliyorsa o adayı çıkardığımız takdirde iyi sonuçlar alacağımıza eminiz. Bunun için başka bir arayış içerisinde de olmayacağız.”dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin